S vekom stúpa riziko očných ťažkostí. Ako sa starať o svoj zrak?

Foto: Shutterstock

Aj keď očné ťažkosti môžu vzniknúť v každom veku, s pribúdajúcimi rokmi riziko rozvoja určitých očných chorôb stúpa. Pokiaľ si chcete svoj zrak udržať v čo najlepšom zdraví až do staroby, vhodne sa o svoje oči starajte. Poradiť vám môžu aj lekárnici. Čo by ste nemali zanedbať?

Čo ovplyvňuje zdravie očí?

Tak ako o všetko dôležité, aj o oči sa treba správne starať. Dodržiavajte hygienické návyky, oči správne vyživujte, chráňte si ich a pri prvých podozrivých príznakoch vyhľadajte očného lekára. Nemenej dôležité je vedieť si správne aplikovať očné lieky, ktoré vám predpíše očný lekár, alebo si ich zakúpite v lekárni bez lekárskeho predpisu. Len tak z nich získate požadovaný liečebný účinok.

Rozvoj očného ochorenia síce ovplyvňuje mnoho faktorov, správna výživa však priaznivo vplýva na všetky z nich. Oči, tak ako aj pokožka, sú ohrozované voľnými radikálmi, či už vplyvom UV žiarenia, znečisteného životného prostredia, alebo cigaretového dymu. Dbajte hlavne na dostatočný prísun látok s antioxidačnými účinkami. Ak ich v istom období neprijímate dostatok zo stravy, siahnite po výživových doplnkoch. Pestrá rozmanitá strava je však základ.

V termíne 20. – 24. 6. 2022 si lekárnici zo siete lekární Dr.Max pre vás pripravili odbornú edukačnú kampaň o zdraví očí. Edukačná kampaň prebieha v každej lekární Dr.Max a na webovej stránke online lekárne. Dozviete sa všetko dôležité o výžive očí, naučia vás správne aplikovať očné lieky a upriamiť pozornosť na varovné signály, ktoré by vás mali doviesť do ambulancie očného lekára.  

Na webovej stránke si môžete stiahnuť aj užitočný e-book o tejto téme úplne zadarmo. Príďte do najbližšej lekárne Dr.Max a nechajte si poradiť. 

Ktoré očné ochorenia budú súčasťou odbornej kampane Dr.Max?

Počas štvrtého júnového týždňa sa budú odborníci z lekární venovať najčastejšie sa vyskytujúcim očným ťažkostiam, ako sú:

  • alergické podráždenie očí; 
  • začervenanie očí;
  • syndróm suchého oka;
  • infekcie oka;
  • poranenia oka;
  • diabetická retinopatia;
  • makulárna degenerácia;
  • sivý zákal (katarakta);
  • zelený zákal (glaukóm).

Lekárnici z Dr.Max vám radi poradia, ako môžete zvládnuť ľahšie očné ťažkosti s ich pomocou, ako aj čo najlepšie dodržiavať lekárom nastavený liečebný režim a vyťažiť z predpísanej liečby maximum. 

Meranie rizikových faktorov aj v lekárňach

Očné ochorenia vznikajú postupne a všimnete si ich až po čase, keď sa zhoršia.  Pritom, aj tu platí, že skorým odhalením viete očné ochorenie stabilizovať, prípadne spomaliť jeho progresiu. Medzi pravidelné preventívne prehliadky zaraďte aj návštevu očného lekára a nechajte si svoj zrak skontrolovať. 

Naše oči ohrozujú aj rizikové faktory srdcovo-cievneho systému. Pre ostrý zrak je dôležitá dostatočná výživa sietnice, ktorú zabezpečujú zdravé cievy oka. Tak ako u všetkých ostatných ciev v tele, ich zdravie ohrozuje zvýšená hladina cukru v krvi, vysoký krvný tlak a zvýšená hladina cholesterolu. Najmä diabetici by mali dbať na znižovanie spomenutých rizikových faktorov a tieto parametre si pravidelne kontrolovať. 

Na preventívnu prehliadku u obvodného lekára máte z verejného zdravotného poistenia nárok raz za dva roky. Nezanedbávajte tieto kontroly. Využiť však môžete aj nové služby v lekárňach Dr.Max a rizikové parametre si nechať odmerať aj pomedzi preventívne prehliadky u lekára. 

Od júna 2022 rozširujeme naše služby o nové meranie v lekárňach Dr.Max. Viac informácií nájdete na stránke.
Zdroj: PR článok
Odporúčame