Sajder je čoraz populárnejší aj u nás: Ako sa líši od vína a s čím ho piť?

Sajder

thinkstockphotos.com

Sajder je ľahký alkoholický nápoj z jabĺk či hrušiek. Jeho korene siahajú až do druhého tisícročia pred Kristom a to do Číny a Egyptu. V posledných storočiach sa však stal tradičným nápojom vo Francúzsku, Španielsku a vo Veľkej Británii, čoraz častejšie sa objavuje aj u nás. Čím sa líši od jablčného vína, čo k nemu podávať a v akej teplote by sme ho mali piť?

Samostatná kategória

Z času na čas sa sajder nazýva jablčným vínom či pivom. Ani jedno pomenovanie nie je správne. Sajder je samostatnou kategóriou. Jeho prirodzená chuť je mierne kyslastá a jemne trpká, ako v prípade suchých vín. Pri sladších alternatívach je menej cítiť kvasnice a viac vôňu i chuť jabĺk.

V klasickom predaji v obchodoch nájdeme zvyčajne sladké alebo polosladké sorty s výraznou jablčnou chuťou, príležitostne tiež umelo obohatenou o rôzne iné ovocné príchute. Ide však o priemyselné dochucovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Predĺžte si život s nápojom bohov: V čom všetkom vám víno prospieva?


Sajder je iný ako víno

Vyrába sa z jablčného muštu, teda šťavy z ovocia za pomoci fermentácie. Čo ho však líši od vína je obsah alkoholu. Štandardne sa ho v ňom nachádza od 1,2 pri sladkých variantoch po 8,5% pri suchých. Víno má zvyčajne medzi 9 a 18 percentami alkoholu a býva pred fermentáciou dosladené cukrom. Sajder využíva prirodzený cukor z jabĺk či hrušiek.

Prirodzene neperlivý

Pri tradičných metódach výroby sajdru oxid uhličitý tvorený pri fermentácii uniká, preto nie je perlivosť automatickou súčasťou nápoja. Napríklad v Španielsku tak tradičné sajdre získavajú bublinky metódou nalievania do pohárov z veľkej výšky. Vo Francúzsku sa fermentácia sajdrov končí zvyčajne v sklenených fľašiach s korkovým uzáverom, čím ziskava nápoj prirodzenú perlivosť.

V priemyselnej výrobe získavajú sajdre bublinky umelo, preto sú výrazne perlivejšie, ako prirodzene vytvárané sajdre. Tie majú tiež často vo fľašiach usadeniny. Je to symbolom vysokej kvality nápoja. 


Mohlo by vás zaujímať: Ochutnajte aspoň raz aj pravé šampanské: Tieto sekty by vás nemali sklamať


Bohatý na antioxidanty

Hoci pri akomkoľvek alkoholickom nápoji by sme mali o zdravotných účinkoch hovoriť s rezervou, sajder prináša niekoľko pozitív. Samozrejme, tiež záleží, či konzumujeme prirodzene nesladený sajder, prípadne ten, ktorý je vytváraný priemyselne a obsahuje konzervačné látky.

Keďže sa pri tradičnej výrobe jablká nešúpu, sajder pôsobí antioxidačne, keďže najviac antioxidantov sa nachádza práve v šupke. Medzi prítomné antioxidanty patria napríklad flavonoidy a antokyány, sajder obsahuje tiež veľké množstvo draslíka. Zároveň v jednom deci sajdru sa nachádza okolo 36 kilokalórií, čo je o niečo menej ako pri väčšine sladených alkoholických i nealkoholických nápojoch.

K syrom či rybám

Sajder by sa mal na stôl podávať dobre vychladený. Ideálna teplota pre kvalitné sorty by mala byť medzi 10 až 12 stupňami, v prípade priemyselných ešte nižšia. Podávať by sa mal vo vysokých a širokých pohárov na pivo, prípadne v pohároch na krátkej stopke.

Podobne ako víno či pivo, aj sajder sa dobre kombinuje s rôznymi druhmi jedál. Španielske sajdre výborne sedia ku klobásam, bravčovému a iným mastným jedlám. Francúzske zase podávame s plesnivými syrmi ako camembert či brie a tiež napríklad aj s palacinkami, anglické s rybami ako halibut alebo treska.


Máte radi sajder? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame