Šalvia pomáha pri zápaloch a silnom potení: Zíde sa však i v kuchyni

Šalvia

unsplash.com

Šalviu lekársku poznali ako cennú liečivú rastlinu už naši predkovia a používali ju skoro na všetky choroby. Aj jej názov svedčí o tom, že by sa mala stať súčasťou domácej lekárničky. Vzácne účinky rastliny majú veľký prínos pre zdravie. Možno ich však zužitkovať aj pri varení a pečení. Pokrmom navyše dodávajú aromatickú vôňu a špecifickú chuť.

V minulosti uctievaná

Starokeltskí kňazi verili, že elixír z tejto rastliny môže oživiť mŕtvych a zmierniť žiaľ. Preto ju vysádzali na hroby. Rimania ju uctievali a pred zberom jej obetovali chlieb a víno. Latinský názov salvare znamená zachraňovať, vyviaznuť so zdravou kožou, čo sa prenieslo do starovekého pozdravu salve.

Výrazne aromatický poloker pochádza z južnej Európy. V Číne dostávali šikovní obchodníci z Európy za jediný kôš tejto rastliny trojnásobné množstvo čaju.


Mohlo by vás zaujímať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode


Pomáha aj jej sestra

V našich zemepisných šírkach sa často vyskytuje šalvia lúčna s tmavomodrými kvetmi. Obľubuje vyhriate, suché miesta, rastie na lúkach, pasienkoch až do horského stupňa. Zbierajú sa z nej len kvety na kloktanie a prípravu šalviového octu, ktorý sa používa na masáž dlho ležiacich pacientov. Hoci je jej využitie podobné, šalviu lekársku nenahrádza.

Šalvia lekárska s typicky fialovými kvetmi rastie voľne iba okolo Stredozemného mora. U nás sa pestuje v záhradách na chránených slnečných miestach. Má oveľa silnejšie účinky vďaka vyššiemu obsahu cenných látok. Obsahuje silicu, triesloviny a flavonoidy, no najvzácnejší je jej výrazný protibakteriálny účinok.

Na zápaly i na pokožku

Časté vyplachovanie ústnej dutiny a kloktanie silným záparom zo šalvie pomáha pri zápale ďasien, paradentóze, aftách a otlakoch od zubnej protézy. Po vytrhnutí zuba je vhodné podržať ho na rane, aby sa rýchlo zahojila.

Možno ho použiť aj pri zápale mandlí alebo hrtana, pri hnisaní zubov, krvácajúcich a bolestivých ďasnách. Vtedy sa kloktá alebo sa na postihnuté miesto priloží navlhčená vata.

Zvonka sa účinne využíva ako kozmetický prostriedok pri mastnej pokožke, vypadávaní vlasov a lupinách.

Na šalviový zápar potrebujete: 1 ČL sušených lístkov a ¼ l vody. Zalejte vriacou vodou a krátko vylúhujte. Pri slabšom čaji stačia 2 minúty, pri silnejších asi 15 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Upokojí vás aj zbaví potu: Vyskúšajte účinky šalviového čaju


Účinky pri vnútornom užívaní

Šalviový čaj sa pije v obvyklom dávkovaní – dve šálky denne. Dávky sa však nesmú zvyšovať, mohol by pôsobiť mierne toxicky. Prospešné účinky sú zaznamenané najmä pri nadmernom potení, ochoreniach miechy, žliaz, pečene, črevných poruchách a hnačke.

Používa sa aj pri úprave krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Zlepšuje krvný obeh, čistí krv a odvádza hlieny z dýchacích orgánov. Keď sa čaj konzumuje častejšie, posilňuje celé telo, vrátane nervovej sústavy. Pomáha chrániť pred porážkou a vznikom rakoviny.

Využite jej silu naplno

Cenné účinky rastliny môžete posilniť ďalšími bylinkami. Proti nadmernému poteniu si pripravte čaj z dvoch dielov vňate šalvie a po jednom vňate prasličky a alchemilky. Dve lyžice zmesi zalejte ½ l vriacej vody a nechajte prikryté vychladnúť. Pite najdlhšie 2 – 3 týždne.

Kloktadlo na zapálené hrdlo pripravíte z rovnakých dielov šalvie, yzopu a dubovej kôry. Nechajte 4 lyžice zmesi 12 hodín macerovať v pol litre studenej vody. Potom krátko povarte a nechajte prikryté vychladnúť. Nakoniec preceďte, pridajte lyžicu soli a opakovane kloktajte.

Odvar na výplachy ústnej dutiny pripravíte z 2 dielov vňate šalvie a po 1 diele vňate yzopu a kvetu rumančeka. Do ¼ l studenej vody dajte 2 lyžice zmesi a nechajte zovrieť. Odstavte, prikryté lúhujte asi 15 minút a preceďte. Vlažný čaj účinkuje dlhšie, preto ho v ústach podržte a vyplachujte ústnu dutinu čo najčastejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Sedací kúpeľ

Pre nervovo labilných ľudí a ženy s chorým podbruším sa odporúča urobiť si raz za čas sedací kúpeľ. Štyri plné hrste sušených listov šalvie (asi 100 g) dajte na noc do studenej vody. Nasledujúci deň priveďte do varu a zohriate pridajte do kúpeľa. Voda na sedací kúpeľ musí siahať nad obličky.

Na mäso alebo do koláčov

Šalviu možno užívať nielen ako liečivú rastlinu, ale aj ako vzácnu koreninu. Prášok z listov je výbornou prísadou do ťažko stráviteľných jedál. V malých množstvách sa pridáva do mastných pokrmov, na bravčové a husacie pečené mäso alebo divinu.  Netreba na ňu zabúdať ani pri bylinkových syroch, koreninových omáčkach a strukovinách. V niektorých krajoch sa dokonca vyrába šalviové pečivo a koláče.


Na čo všetko využívate šalviu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Vlaďa
Odporúčame