Sedavé zamestnanie vyčerpáva: Naštartujte sa vhodnými cvikmi

Praca

thinkstockphotos.com

Sedenie vyčerpáva. Navyše, keď sa skombinuje s rôznymi inými faktormi, akými sú pracovný stres, monotónna práca s klávesnicou a myškou, prípadne teplota v miestnosti, môže sedavé zamestnanie viesť aj k väčším zdravotným problémom. Jedným z častých problémov je bolesť chrbta, prípadne tŕpnutie prstov. Tomu všetkému sa dá predísť jednoduchými cvikmi, ktoré nie sú časovo ani fyzicky náročné a často sa dajú vykonať tak, aby si kolegovia nič nevšimli.

Zápästia

Tŕpnutie či tuhnutie prstov môže byť dôsledkom zlého držania myši, zlej polohy sedenia, ale tiež prepracovanosti. Rozcvičenie dlaní je mimoriadne jednoduché. Stačí ich otvoriť, napnúť prsty, pokrčiť ich v malých kĺboch a zovrieť v päsť. Toto zopakujte 5 až 10-krát a následne podržte zovreté päste a krúžte nimi 10 sekúnd, najskôr do jednej, potom do druhej strany. Vzhľadom na malú časovú náročnosť (takýto cvik môžete vykonať aj v plnom sústredení, napríklad pri čítaní mailu), odporúčame opakovať aspoň trikrát za deň.

Ramená

Tento cvik určite neskúšajte na porade pretože to bude vyzerať, že krčíte ramenami a nepoznáte odpoveď. Presne tak totiž vyzerá toto cvičenie Vystrite si chrbát, ruky spusťte popri tele a následne dvíhajte ramená smerom k hlave. Zopakujte aspoň desaťkrát, dvakrát denne.


Mohlo by vás zaujímať: Zostaňte fit aj pri sedavom zamestnaní: Odborníčka radí, ako na to


Brušné svaly

Aj brušné svaly potrebujú trocha rozhýbať. Našťastie, existuje jednoduchý cvik, ktorý môžete zrealizovať aj sediac na stoličke. Prekrížte ruky na hrudi a otáčajte sa na maximum do strán. Opakujte desaťkrát do oboch strán, aspoň raz denne.

Krčná chrbtica

Popri zápästí je krčná chrbtica asi najviac náchylná na bolesť pri sedavom zamestnaní. Pripomeňte si teda rozcvičky z čias telesnej výchovy na základnej škole. Vystrite chrbát a hýbte hlavou sprava doľava a späť v polkruhoch. Do každej strany zopakujte pohyb desaťkrát. Následne hýbte desať sekúnd hlavou dopredu a dozadu ako keby ste s niekým súhlasili. Odporúčame sériu vykonať aspoň dvakrát denne. Jedno cvičenie prípadne nahraďte menej nápadným cvikom v podobe preťahovania krku päťkrát do každej strany. Môžete si pri tom pomôcť rukou a mierne na hlavu zatlačiť v pozícii, ako keby ste sledovali vaše kolená. Vyhnite sa však pukaniu!


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Stehná a dolné končatiny

Stuhnuté dolné končatiny najlepšie stimulujte chôdzou.Ak však nie je čas, vykonajte úplne jednoduchý a nenápadný cvik. Pod stolom zdvihnite nohy a držte ich rovnomerne s podlahou aspoň 10 sekúnd. Opakujte päťkrát aspoň raz denne.

V kancelárii môžete aj drepovať. S vystretým chrbtom a chodidlami na zemi zodvihnite zadok a vykonajte drep do výšky niekoľko centimetrov na stoličku. Zopakujte desaťkrát aspoň raz denne.

Nezabúdajte na pauzy

Ako sme už spomenuli, chôdza v práci pomáha. Ak môžete, vymeňte výťah za schody a za kolegom sa radšej prejdite, ako keby ste mu mali volať či písať mail. Nezabúdajte si tiež dávať pravidelné prestávky. Štúdie ukazujú, že pracovníci, ktorí často pauzujú, sú v skutočnosti efektívnejší ako tí, ktorí pracujú bez prerušenia. Pri osemhodinovom pracovnom čase sa odporúča pracovať v 52-minútových blokoch a následne 17 minút oddychovať. Ťažko povedať, či vám to v kancelárii budú tolerovať, ale aj krátka pauza môže mať dobrý dopad na vašu prácu a fyzickú kondíciu.


Ako sa pri sedavom zamestnaní snažíte rozhýbať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame