Sedavý spôsob života treba šikovne kompenzovať: Čo vášmu telu prospieva?

Práca

gettyimages

Ak máte dlhé roky sedavé zamestnanie alebo radi trávite čas pred televízorom bez pohybu navyše, vedzte, že takýto štýl života neprinesie nič dobré. Potenciálne zdravotné problémy, ktoré súvisia s niekoľkohodinovým sedením môžu postupne dohnať aj zdravých ľudí.

Sedavý spôsob života je charakteristický najmä pre posledné desaťročia. Netýka sa už len ľudí pracujúcich v kancelárii alebo s počítačom. Presahuje do mnohých priemyselných aj remeselných odvetví a naša pracovná doba nás doslova priklincuje k stoličke.

Navyše k tomu prispieva aj čoraz väčšia sociálna izolovanosť, kedy pred skutočným osobným kontaktom uprednostňujeme moderné internetové komunikačné kanály. Ľudské telo je však stavané pre pohyb. Vtedy sa zvyšuje okysličenosť organizmu, zlepšuje činnosť orgánov, hladiny hormónov sa dostávajú do optimálnej rovnováhy.

Riziká spojené so sedením

Sedíme 8 hodín v práci, vezieme sa domov, sedíme aj večer doma pred telkou… Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že 1 zo 4 osôb trpí nedostatkom pohybu. Sedavý spôsob života a fyzická nečinnosť v súčasnosti patria medzi desať hlavných príčin zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti. V niektorých prípadoch sa dokonca uvádza, že sedenie je pre zdravie človeka rizikovejšie ako fajčenie cigariet.

Možno aj vás už po rokoch trápia kilá navyše, bolesti chrbta či zhoršená pohyblivosť kĺbov. Vedzte však, že dlhodobé sedenie má za následok aj omnoho vážnejšie problémy. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, rakoviny tela maternice, osteoporózy, vysokého krvného tlaku, zhoršuje činnosť mozgu, vedie k metabolickým problémom (negatívne vplýva na hladiny cukru a cholesterolu), podporuje rozvoj depresie a úzkosti.


Mohlo by vás zaujímať: Tlak spôsobený sedením podľa vedcov zväčšuje zadok


V tejto oblasti bolo uskutočnených veľa presvedčivých výskumov a pozorovaní na tisícoch ľudí:

  • V austrálskom výskume na vzorke 3300 ľudí bolo zistené, že tí, ktorí denne na stoličke trávili viac ako 6 hodín, mali o 90% vyššiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať únavu, nervozitu a nepokoj.
  • Ak príliš dlho sedíte, rastie aj hladina cukru v krvi. Bez ohľadu na to, či máte pár kíl navyše alebo ideálnu váhu. Už 150 minút pohybu týždenne navyše odvráti riziko rozvoja cukrovky.
  • Medzi rokmi 1991 – 2014 bolo výskumníkmi na Cleveland Clinic vykonané pozorovanie na viac ako 122-tisíc ľuďoch. Ľudia, ktorí necvičili a viedli sedavý spôsob života, mali o 500 % vyššie riziko závažnej choroby a úmrtnosti. Zaradenie pravidelného aeróbneho (alebo aj kardio) cvičenia je pre kardiovaskulárny systém a udržanie dobrého zdravia veľmi prínosné. Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, či máte 40 alebo 80 rokov.
  • Neseďte na časovanej bombe! V obsiahlom nemeckom pozorovaní boli zistené alarmujúce čísla. Ľudia so sedavým zamestnaním a dokonca aj tí, ktorí denne niekoľko hodín strávili pred televíziou, mali o 32 % vyššie riziko rakoviny maternice, o 31 % vyššie riziko rakoviny hrubého čreva a tiež aj o 21 % vyššie riziko rakoviny pľúc.
  • Problémy so spánkom dokáže odvrátiť pravidelná denná pohybová aktivita. Postačí hodinová prechádzka. Podľa National Sleep Foundation až 50 % ľudí, ktorí väčšinu dňa presedeli, sa počas noci niekoľkokrát budili, čo malo za následok zvýšenú únavu, rozkolísané hladiny hormónov, zhoršenú sústredenosť a zníženú výkonnosť.

Mohlo by vás zaujímať: Alzheimer, obezita či rakovina majú spoločného pomocníka: Viete, čo to je?


Jednoduché tipy, ako dostať do dňa viac pohybu

Pracujete v kancelárii, pozeráte do počítača a je zrejmé, že v inej polohe, ako zo stoličky, sa vaša práca vykonávať nedá. Ak už na sebe cítite, že táto pozícia vášmu telu neprospieva, je na čase vytvoriť si nové každodenné rutiny, ktoré pomôžu zmierniť škody dlhého vysedávania.

  1. Každú polhodinu sa postavte od stola a 2 minúty sa prechádzajte.
  2. Nezabúdajte pravidelne piť, no nemajte pri sebe vodu vo fľaške. Umiestnite si ju  ďalej od seba. Rovnako tak v prípade, ak pri práci používate tlačiareň – dajte ju na opačnú stranu miestnosti. Každý krok navyše sa počíta.
  3. Pozor na kalorický príjem. Ak sedíte, spálite aj menej kalórií ako fyzicky pracujúci ľudia. Preto sa vyhýbajte sladkým a mastným pokrmom. O to viac si doprajte stravu bohatú na živiny – ovocie, zeleninu, orechy.
  4. Nejedzte pri pracovnom stole. Prvým rizikom je to, že zjete viac, pretože si neuvedomujete veľkosť porcie, ste rozptyľovaní a pocit nasýtenia sa dostaví omnoho neskôr. A druhým rizikom je fakt, že sa oberiete o možnosť trochu sa rozhýbať.
  5. Vyskúšajte sedenie na fitlopte, ktorá zabezpečuje tzv. dynamické sedenie. Pri správnej polohe dokážete sedieť s vystretým chrbtom aj bez operadla. Okrem toho, občasné pohupovanie udržuje v miernej aktivite aj svaly nôh.
  6. Ak vybavujete telefonát, prechádzajte sa.
  7. Aj počas sedenia môžete nenápadne posilňovať brušné svalstvo. Aspoň 10-krát po sebe stiahnite brušné svaly, udržte 3 sekundy a uvoľnite ich. Toto môžete zopakovať každú hodinu.
  8. Všade, kde je to možné, ignorujte výťah a zvoľte schody.
  9. Ak ste žena, neseďte pod stolom s prekríženými nohami.
  10. Krátke trasy autom vymeňte za chôdzu. Pobyt na čerstvom vzduchu prospeje nielen fyzickému, ale aj duševnému zdraviu.
  11. Sedenie doma pred televízorom sa snažte obmedziť na minimum. Miesto toho si nájdite aktivity, pri ktorých sa dá hýbať a meniť polohu tela.
  12. Vždy, keď je to možné, cvičte. Telo človeka sa musí hýbať, aby správne fungovalo. Možností je neúrekom – joga, pilates, kardio (aeróbne) tréningy, tancovanie, chôdza, beh, plávanie Základom je prekonať vlastnú pohodlnosť a nájsť motiváciu urobiť pre svoje zdravie o niečo viac.

Asi koľko hodín denne strávite sedením vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame