7 návykov silnej a šťastnej rodiny: Je taká aj tá vaša?

Šťastná rodina

Rodina nás výrazne ovplyvňuje a utvára našu osobnosť od útleho detstva (Zdroj: GettyImages)

Aj keď ide o malú sociálnu skupinu ľudí rôzneho veku, rodina nás výrazne ovplyvňuje a utvára našu osobnosť od útleho detstva. Je pre nás miestom bezpečného útočiska, lásky, ale aj vyhrotených emócií, kedy si neváhame skočiť do vlasov a pohádať sa za svoju pravdu. Niektoré rodiny už na prvý pohľad vyzerajú súdržne, z iných sa však pohoda rokmi vytratila. Na čom treba popracovať a aké pravidlá dodržiavať pre lepšie fungovanie a harmonické vzťahy?

1. Stanovte si jasné hranice

Jednou z najdôležitejších úloh je stanoviť si hranice, za ktoré nepustíte partnera ani deti. Posúvanie hraníc je typické nielen pre vzťah muža a ženy, ale aj vzťah rodič a dieťa. Rešpektujte svoje pocity. Ak sa necítite v istej situácii dobre, nemusíte sa nechať zatlačiť do kúta, ani pristúpiť na nevýhodný kompromis. Dávate tak zároveň deťom dobrý vzor, ako v dospelosti zaobchádzať s inými ľuďmi. Je prirodzené nesúhlasiť a mať vlastný názor.

2. Buďte si navzájom dostupní

Súdržnú rodinu charakterizuje jedna silná črta – dostupnosť. Členovia rodiny sú si dostupní fyzicky, názorovo aj emocionálne. Ste tu jeden pre druhého, ochotní kedykoľvek si pomôcť, vypočuť sa navzájom, poradiť či vrúcne sa objať. Neberte to však ako samozrejmosť. Pôvodne súdržnú rodinu môže naštrbiť odsťahovanie detí z rodného domu. Udržujte vzájomný kontakt hoci aj na diaľku, aby sa vaše rodinné puto neoslabovalo.


Mohlo by vás zaujať: Prečítajte si 10 úžasných citátov o rodine: Budete s nimi súhlasiť?


3. Kontrolujte svoje emócie

Rodina môže byť miestom, kde vypustíme zo seba všetky emócie. Pozor však na tie negatívne! To, že sa uľaví jednému členovi rodiny, ešte neznamená, že prinesie osoh ďalším. Typické je najmä prenášanie stresu a hnevu z práce domov. Nervózna mama nakričí na deti, deti potom kričia na seba a otec si neodpustí poznámku voči výchove od ich mamy. Veľký rodinný konflikt je na svete. Spúšťač pritom prišiel ako votrelec – z prostredia mimo rodinu.

4. O dôležitých zmenách rozhodujte spoločne

V rodine vládne istá hierarchia vzťahov, kde majú rodičia najväčšie slovo. Aktívne rozhodujú o dôležitých zmenách. Pri vážnejších rozhodnutiach zapojte do debaty aj deti, bez ohľadu na ich vek. Školopovinné deti alebo mladí dospievajúci sú plnohodnotnou súčasťou rodiny, preto by mal byť ich názor vypočutý a akceptovaný.

5. Vyhnite sa okatému uprednostňovaniu

„Teba mama vždy uprednostňovala, si jej miláčik!“ Bude to náročné priznať si, no možno máte niektorého zo svojich súrodencov radšej. Či dokonca je vám jedno vaše dieťa bližšie, ako to druhé. Nemusíte mať výčitky. Je bežné, že k niektorým členom rodiny inklinujeme viac. Máte podobné črty, viac spoločných vlastností a podobný pohľad na svet. To by však nemalo ovplyvniť spôsob, ako zaobchádzate s ďalšími členmi rodiny. Nikto nechce počúvať, že nespĺňa vaše očakávania. Je to nefér.


Mohlo by vás zaujať: Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami: Takýchto potrebuje každý z nás!


6. Nepotopte sa konkurovaním

V zdravej rodine nemá miesto nezdravá konkurencia. Rivalita a závisť medzi súrodencami sú však celkom bežnými javmi, ktoré sa môžu potiahnuť až do dospelosti. Nesmie sa im prikladať veľká pozornosť, inak rodinu rozbijú na niekoľko rozhnevaných táborov. Podobné negatívne emócie sa môžu objaviť aj medzi manželmi, predovšetkým, ak jeden v istom životnom období napreduje viac. Úspech vašej polovičky by vám nemal uberať zo sebavedomia.

7. Trávte spolu plnohodnotný čas

Niektoré rodiny žijú v šialenom tempe a jediné, čo ich spája, je dom, do ktorého sa všetci vracajú. Deti sú zahltené školou, krúžkami, športovými aktivitami, rodičia sa ženú za zabezpečením financií. Je tu ešte priestor na vytvorenie vzťahov a hlbokých citových väzieb? Majte na pamäti, že rodinu ste si nekúpili, ani nedostali darom. Spoločne ste si ju vytvorili a potrebuje vás všetkých!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame