Sedenie je nepriateľom zdravia: Prináša veľké problémy, je škodlivé ako fajčenie

Žena

gettyimages

Veľké množstvo ľudí má sedavé zamestnanie. To, čo na prvý pohľad vyzerá komfortne a ako ideálny spôsob oddychu, však môže prinášať veľké zdravotné ťažkosti. To potvrdilo už množstvo výskumov, ktoré navyše dôsledky prehnaného sedenia prirovnávajú napríklad k fajčeniu cigariet. Chorôb, ktoré môže sedenie priniesť, je obrovské číslo.

Nevyhnutné zlo

Sú stoličky a kreslá ako cigarety? Zdá sa totiž, že sedenie je novým nepriateľom zdravia číslo jeden, keď sa fajčenie teraz stalo neprijateľným zo spoločenského hľadiska a je pomaly na ústupe. Aspoň to vyplýva z početných štúdií, ktoré boli realizované v posledných rokoch a ktoré naznačujú, ako je škodlivé sedieť niekoľko hodín denne, hoci to je často v zamestnaní nevyhnutné.

Dlhodobé sedenie je spojené s väčšou náchylnosťou k srdcovým a cievnym chorobám, k cukrovke, k rakovine hrubého čreva, ku slabnutiu svalov a kostí, k bolestiam chrbtice, ku kŕčovým žilám, a dokonca aj k zhoršeniu funkcie mozgu.


Mohlo by vás zaujímať: Alzheimer, obezita či rakovina majú spoločného pomocníka: Viete, čo to je?


Škodí už pár hodín denne

Autori brazílskeho výskumu z roku 2016, ktorý zverejnil American Journal of Preventive Medicine, dospeli k záveru, že sedenie dlhšie ako tri hodiny denne zvyšuje o 3,8 percenta riziko úmrtia a skracuje dĺžku života o zhruba tri mesiace.

A ak hrozba kratšieho života plného chorôb nestačí, aby sme sa postavili na nohy, prichádza ďalšie varovanie pred stoličkou a kreslom od profesora Franciska Lópeza-Jiméneza z Kliniky Mayo v americkom Rochesteri.

Vedec analyzoval údaje získané zo 46 štúdií o spotrebe kalórií pri rôznych každodenných aktivitách, ktoré boli realizované na vzorke 1186 pokusných osôb, zo 60 percent mužov, v priemernom veku tridsiatich troch rokov a s priemernou váhou 65 kilogramov.Výsledky týchto štúdií ukazujú, že každú minútu, kedy sedíme, spotrebúvame o 0,15 kilokalórie (u žien o 0,1 a u mužov o 0,19 kilokalórie) menej, než keby sme len stáli na nohách.

Sedem hodín denne

Priemerný Európan presedí denne najmenej sedem hodín. Keby sa tento čas znížil na hodinu, každý z nás by denne spotreboval o 54 kilokalórií viac, to je napríklad desať dekagramov jablka alebo tri dekagramy špagiet. Môže sa to zdať málo, ale za rok to znamená váhový úbytok o dva a pol kilogramu, a to bez diéty a bez cvičenia.


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Každý pohyb je dobrý

Spotrebu energie tiež zvyšuje to, keď sa prejdeme po miestnosti. Ale aj státie na jednom mieste znamená zvýšenú spotrebu energie, pretože to vyžaduje svalovú námahu, ktorej sme si len málo vedomí. Telo musí stále vyrovnávať postoj a tým sa uvádzajú do činnosti svaly nôh a trupu.

„Táto neustála svalová aktivita pri státí nielen vedie k spaľovaniu kalórií, ale je tiež spojená s menším rizikom infarktu, mŕtvice a cukrovky. Treba však povedať, že dlhodobejšie státie nie je pre všetkých: napríklad ľudia s náchylnosťou ku kŕčovým žilám by sa mu mali vyhnúť,“ hovorí Francisco López-Jiménez.


Koľko hodín denne zhruba presedíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, La Repubblica, ČTK
Odporúčame