Seniori sú stále aktívnejší: Starajú sa o dom, sedia na Facebooku. Ako to robia?

Seniori

gettyimages

Predstava o senioroch sa z roku na rok mení. Ľudia dnes dlhšie žijú, sú zvyknutí na technické vychytávky, nemajú tak konzervatívny pohľad na svet, ako zvykli mať v minulosti a sú menej odkázaní na vlastných príbuzných. To im otvára dvere, umožňuje tešiť sa zo života a aj po odchode do dôchodku žiť plnohodnotný a spokojný život. Ako to teda všetko seniori zvládajú? A čo ich naopak trápi najčastejšie?

Prah staroby sa posunul

Na prahu šesťdesiatky, veku, ktorý bol ešte nedávno považovaný za prah staroby, sú ľudia ešte v plnej sile, majú bohaté záujmy a nemajú vôbec v úmysle stáť stranou. Vyplýva to z prieskumu agentúry IPSOS medzi 6000 ľuďmi staršími ako päťdesiatpäť rokov v Taliansku, Spojených štátoch, Austrálii, Nemecku a Francúzsku, ktorý stereotypy o takzvanom treťom veku spochybnil. Títo mladí seniori aktívni a spokojní so svojím životom, tešia sa zdraviu, sú samostatní a pre svoje rodiny sú skutočným prínosom.


Mohlo by vás zaujímať: Profil na Facebooku nie je len zábavka pre tínedžerov: Máte ho tiež?


Aktívni aj na sociálnych sieťach

Osem z desiatich Talianov starších ako päťdesiatpäť rokov je spokojných so svojím životom a nie sú rozhodne osamelí: Zhruba 90 percent z nich má deti, ale tie ešte väčšinou potomkov nemajú, a tak len každý druhý senior aj vnukov, ktorým venuje veľkú časť svojho času. aktívni na sociálnych sieťach: 75 percent sa denne napája na internet, niektorí majú účet na sociálnych sieťach, najčastejšie na Facebooku.

Prekvapivá je miera nezávislosti: seniori sa ďalej starajú o svoj dom a o svoje financie. Vo vekovom rozmedzí od 75 do 84 rokov je každý druhý senior ešte nezávislý.

Čo robia Taliani lepšie?

V porovnaní s osobami staršími ako päťdesiatpäť rokov z iných krajín venujú naši spoluobčania viac času rodinným a sociálnym vzťahom: to možno vysvetliť tým, že v talianskej kultúre je rodina vždy na prvom mieste, uvádza Roberto Bernabei z nadácie polikliniky Gemelli v Ríme. Seniori sú navyše základným pilierom spoločnosti, pretože okrem toho, že sa zaoberajú svojimi deťmi a vnukmi, starajú sa aj o starších rodinných príslušníkov, ktorí potrebujú pomoc. Táto nová generácia seniorov tak poskytuje podporu iným vo všetkých fázach života,dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Alzheimer, cukrovka, vysoký tlak: Prečo postihujú seniorov a ako im predísť?


(Ne)tešia sa z dobrého zdravia

To všetko môžu ľudia nad päťdesiatpäť rokov robiť, pretože sa tešia dobrému zdraviu: 90 percent z nich si myslí, že sa tešia dobrému zdraviu a chodia na pravidelné kontroly k lekárovi, každý tretí sa pravidelne venuje fyzickej aktivite, 12 percent si dáva pozor na to, čo je. Naproti tomu v Nemecku a vo Francúzsku kontroluje svoj jedálniček sotva päť percent rovnako starých osôb.

Tento potešujúci obraz narušujú len niektoré problémy: osoby nad päťdesiatpäť rokov často trpia vysokým krvným tlakom (39 percent) alebo majú vysoký cholesterol (32 percent). Ale predovšetkým majú problémy so sluchom (17 percent). Len každý štvrtý Talian trpiaci nedoslýchavosťou používa naslúchatká, zatiaľ čo v Nemecku to je 70 percent a napríklad v Austrálii 63 percent.

Sluch ovplyvní život

Nedoslýchavosť nemožno podceňovať, pretože neliečené problémy so sluchom môžu ovplyvniť kvalitu života. Tí, ktorí takto postihnutí, sa často izolujú. Aby seniori zostali aktívni, je potrebné, aby sa pravidelne podrobovali vyšetreniu sluchu, aby bolo možné včas zasiahnuť,zdôrazňuje Carlo Antonio Leone, riaditeľ jednotky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku na klinike Monaldi v Neapole.

Na základe výskumu sa ukázalo, že len málo Talianov používa protézy. Riešením môže byť technológia, pretože osem z desiatich nedoslýchavých hovorí, že majú veľký záujem o technologicky vyspelé akustické prístroje, ktoré sa ovládajú smartfónom a vedia sa prispôsobiť zvukovým charakteristikám okolia,dodáva.


Radíte sa aj vy medzi aktívnych seniorov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame