Šetrenie priamo z neba: Viete, ako zachytávať a využívať zrážkovú vodu?

voda

sxc.hu

Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi krajiny s dostatočnými zásobami vody, jej cena takmer neustále stúpa. To je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý by sme ňou mali šetriť na maximum. Nejde pritom len o rozumný prístup k našej peňaženke, ale aj k životnému prostrediu. Ideálnou možnosťou je práve zachytávanie dažďovej vody. Tá nám totiž spadne priamo z neba. Doslovne a zadarmo.

Blahodarný dážď

Život v mestách nás spravidla učí pohodlnosti. Stačí totiž otočiť kohútikom a pitnú vodu máme na dosah a na pokrytie všetkých svojich potrieb. Situácia v rodinnom dome s pozemkom či na chalupe je ale celkom iná.  Na množstvo úkonov chlórovanú vodu z čističky využívať nemusíme. Na toto všetko ju môžeme nahradiť zrážkovou vodou:

  • polievanie – kvetov, trávnika, zeleniny, stromov. Všetko, čo vo svojej záhrade či okolí domu s láskou pestujete, vníma dážď ako prirodzenú vlahu. Na polievanie je preto oveľa vhodnejšia ako tá chlórovaná.
  • splachovanie – môže sa v spotrebe vody vyšplhať až k 30-im percentám v rámci domácnosti. Len za jediný rok napojenia WC na zrážkovú vodu tak ušetríte desiatky eur.
  • pranie – dažďová voda nevytvára vodný kameň, pretože je oveľa mäkšia. Tým pádom sa v ňom pracie prášky jednoduchšie rozpúšťajú a nevyžadujú prídavok zmäkčovadiel. V tomto smere ušetríte aj tým, že dáte vašej práčke šancu na dlhšiu životnosť.
  • umývanie a čistenie – na bežné upratovacie práce či údržbu auta pitnú vodu takisto nepotrebujeme
  • wellness pre chlpáčov – ak zvyknete svojho štvornohého miláčika kúpať doma vo vani, v lete mu môžete urobiť skvelý kúpeľ na záhrade. Stačí vám k tomu väčšia nádoba

Mohlo by vás zaujať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Nádrž zavadzať nemusí

V závislosti od toho, aký objem vody plánujete zachytávať a využívať, máte na výber z dvoch typov zásobníkov. Do 2000 litrov si môžete zaobstarať voľne stojacu nádobu s kohútikom. Pri väčšej spotrebe vody však treba zvážiť podzemnú nádrž s filtrom, ktorú zoženiete od 500 eur a ktorú si osadíte aj svojpomocne. Stačí vykopať dostatočne veľkú jamu a na dno nasypať vrstvu piesku. Následne vložiť nádrž a do polovice ju rovnomerne zasypať ďalšou vrstvou piesku. Zvyšok už môžete dorovnať hlinou tak, aby neobsahovala kamene, ktoré by nádrž mohli poškodiť. Keďže je nádoba uložená v zemi, voda v nej si aj v lete udržuje teplotu okolo 16°C, čo zamedzuje množeniu baktérií.


Mohlo by vás zaujať: Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?


Jazierko má svoje čaro

Máte dostatočne rozľahlý pozemok? Zrážkovú vodu môžete zachytávať aj v podobe jazera. Nielenže dodá vašej záhrade celkom nový šmrnc, no voda v ňom na polievanie celkom postačí. Zveďte doň zrážkovú vodu zo striech a vytvorte v ňom objem aspoň 15 tisíc litrov. Po čase bude fungovať ako ucelený ekosystém a vy budete mať zásobáreň vlahy na celé leto. Viete, čo by ste doň mali zapracovať, aby vám závidelo celé okolie? Vybetónovaný základ ako plávaciu časť na letné kúpanie. S tým vám ale budú musieť pomôcť špecializované firmy, ktoré zároveň vyriešia prípadné problémy so spodnou vodou. Za výsledný efekt to však rozhodne stojí!

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame