Šetriť neznamená mať menej: Vyskúšajte tieto tipy aj vy!

Peniaze

sxc.hu

Všade naokolo počúvame o šetrení a sústavnom uťahovaní si opaskov. Príslovie „bohatý je ten, kto potrebuje málo“ svedčí o životnom štýle. Pre našinca je nepredstaviteľný život bez elektriky, benzínu, nafty, plynu. No stačí sa vrátiť o pár storočí naspäť a uvedomíme si, že i vtedy žili ľudia, mali deti, užívali si jeden druhého a snažili sa po sebe niečo zanechať.

Každodenný život a voľný čas

Cestovanie – ak jazdíte do práce autom, snažte sa ho mať vyťažené. Dohodnite sa s kolegom o spoločnom dovoze, prípadne ponúknite miesto tým, čo cestujú vašim smerom. Kolektívny príspevok na benzín je lacnejší ako cestovný lístok. A vám samozrejme klesnú náklady na časté dopĺňanie nádrže.

Banka – zdajú sa vám vysoké poplatky za vedenie účtu? Prejdite do banky, ktorá ho ponúka zdarma. Ak budete mať dostatočný obrat na účte ako bonus dostanete zdarma i výber z bankomatu.

Elektrina – naučte sa vypínať spotrebiče úplne. Aj odpočinkový režim spotrebuje elektrinu. Pri kúpe nových spotrebičov do domácnosti si dobre všímajte akú majú spotrebu.

Inzerujte – mnohé inzercie sú zdarma. Skúste predať niečo, čo už doma nepotrebujete. Ak ste v niečom zruční, nebojte sa ponúknuť šikovné ruky. Možno niekto potrebuje práve vás.

Kultúra – nemusí byť len papučová. Zapíšte sa do knižnice. Za malý ročný poplatok môžete čítať do nekonečna. Využívajte výstavy či koncerty amatérov, bývajú oveľa lacnejšie ako profesionálne. Zúčastňujte sa dobrovoľných aktivít vo vašom meste. Aj tu spoznáte nových a určite zaujímavých ľudí.

Nákup – využívajte množstevné zľavy. Obchodníkov stoja peniaze aj skladovacie priestory. Oplatí sa počkať si aj na výpredaje.

Turistika – chodenie je zdravé a nič nestojí. Určite sa vo vašom okolí nájde miesto na peknú prechádzku či celodenný výlet.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na tieto marketingové triky: Pripravia vás o desiatky eur!


Tovary

Generiká – majú rovnaké terapeutické využitie ako porovnateľné, už známe lieky. Líšia sa len názvom a cenou. Sú ponúkané pod iným názvom a sú pri uvedení na trh približne o polovicu lacnejšie ako porovnateľné originálne lieky.

Hračky – kto má deti vie, ako dokážu presviedčať dospelákov o nutnosti vlastniť tú či onú hračku. Pokúste sa menším deťom vyrobiť niečo zaujímavé vlastnými rukami. Určite potom budú mať to, čo iní nemajú.

Lacné – býva často príliš drahé. Niekedy sa zdajú veci za 1 euro lacné a kúpite ich. Doma napokon zistíte, že ich vlastne ani nepotrebujete, alebo sú len na jedno použitie.

Dary – chcete blížnemu spraviť radosť a nejako sa netrafíte. Ak si nie ste istí, oslovte obdarovávaného vopred. Možno zistíte, že to, čo by rád, vás vyjde menej, ako ste pôvodne plánovali. Ak aj nie, vyhnete sa nepríjemnej situácii z nevhodného daru.

Obaly – každý obal, igelitová taška, fľaša, kelímok, sú veci na viacnásobné použitie. Stačí trochu fantázie.

Pôžička – nie však finančná. V prípade, že niečo doma opravujete a potrebujete k tomu náradie, skúste si ho požičať. Ak ste dobrí susedia, či kolektív, na kúpu náradia sa poskladajte.

Šaty – ak máte malé deti, oplatí sa čo-to prešiť. Z veľkej mikiny ušijete malé tepláky ani nie za hodinu. Navštevujte seconhandy. Nie všade predávajú len obnosené šatstvo. Často nájdete veci nenosené ešte i s náhradnými gombíkmi.

Zadarmo – niekedy vyjde veľmi draho. Nenechajte sa nalákať na predajné akcie, kde vám dajú darček zadarmo. Ak si aj nič nekúpite, váš čas sa dá prežiť aj príjemnejšie ako sedením na niekoľkohodinovej prednáške.


Tiež by vás mohlo zaujať: Platíte priveľa za energie? Možno robíte tieto chyby!


V kuchyni

Mlieko z automatu – je pomerne lacné, ale hlavne si môžete z neho urobiť doma syr, jogurt, tvaroh. Budete mať mliečne výrobky zaručene čerstvé a bez konzervantov.

Recepty – na prípravu jedál si odkladajte z novín a časopisov. Poslúžia rovnako dobre ako v knihe, ktorú si však musíte kúpiť.

Umývačka riadu – je v rodine výborný pomocník. Snažte sa ju vždy zaplniť. Ak do nej dáte len jeden hrniec a dva taniere, nebude to príliš efektívne.

Čaj – skúsili ste niekedy spočítať koľko vás stoja škatuľky a vrecká s takým či onakým čajom? V našej prírode rastie dostatočné množstvo byliniek vhodných na sušenie. A nikto za ne nič nepýta.

Voda – skúsili ste sa niekedy napiť čistej vody z vodovodu? Je oveľa chutnejšia, zdravšia a nepomerne lacnejšia ako voda zabalená, bublinková či zafarbená a osladená.

Jedlo – ak máte čo i len malý balkón, snažte sa pestovať si jedlo. Čerstvú zeleninu, vňate, bylinky – na to všetko vám stačí jeden štvorcový meter. Figovník dozreje dokonca i našich podmienkach. Vo veľkom kvetináči je exotický solitér. V lete zarodí na balkóne a zimu pokojne prečká v pivnici. Nezabudnite ho však občas poliať aj v zime.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame