Sex a naše telo: Ako na nás pôsobia chvíle plné nežností a vzrušenia?

Sex

thinkstockphotos.com

Sexu je dnes navôkol toľko, že niektorých ľudí možno láka menej ako kedysi, keď bol aspoň sčasti niečím tajomným a „zakázaným“. Napriek tomu sa mu však jednoznačne vyplatí venovať. A to nielen pre samotné vzrušenie či vyvrcholenie, má totiž na naše zdravie väčší vplyv ako by ste si možno mysleli.

Upokojuje, pôsobí proti depresii a proti bolestiam a zrejme aj priaznivo ovplyvňuje pamäť. Je ako droga, pretože pôsobí na rovnaké oblasti mozgu ako kokaín, kofeín, nikotín a čokoláda. A na mužov má uspávací vplyv. Také sú účinky sexu na ľudský mozog, zistili vedci.

,,Ak pochopíme, ako sexuálna aktivita pôsobí na neurologickej úrovni, môže nám to pomôcť objasniť aj iné zdravotné problémy. Nie je však práve jednoduché vypichovať takéto štúdie, pretože výskum na tomto poli je ešte vo fáze vývoja. Vedci len začínajú poodhaľovať závoj nad týmto tajomstvom,“ vysvetľuje profesor psychológie na Rutgersovej univerzite v americkom New Jersey Barry R. Komisaruk.

Sex ako droga

Doteraz je teda známe, že sex pôsobí ako droga. Vedci potvrdzujú, že sa človek vďaka nemu cíti dobre. Preto po ňom túžime a venujeme toľko času hľadaniu partnera. Pocit radosti, ktorý vyvoláva, je vo veľkej časti spojený s uvoľňovaním neurotransmiteru dopamínu, ktorý v mozgu aktivuje centrá odmeny a podobá sa pôsobeniu niektorých substancií alebo drog.

,,Užívanie kokaínu a prevádzkovanie sexu nevyvoláva presne ten istý pocit, ale oboje sa dotýka tých istých oblastí mozgu,“ upresňuje docent psychológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles Timothy Fong. A profesor Komisaruk pripomína, že aj kofeín, nikotín a čokoláda aktivujú centrum odmeny v mozgu.


Mohlo by vás zaujať: Chuť na sex môžete mať v každom veku: Skúste tieto prírodné afrodiziaká!


Sexom proti depresii – ale len bez kondómu

Pôsobí ako antidepresívum. Štúdia Newyorskej štátnej univerzity z roku 2002 ukázala, že tí, ktorí prevádzkujú sex bez prezervatívu, trpia menej depresívnymi príznakmi ako tí, ktorí ho používajú. Vedci vyslovili domnienku, že niektoré látky obsiahnuté v semenách, napríklad estrogény a prostaglandíny, majú antidepresívne účinky. Vedci však odporúčajú sex bez ochrany len medzi stálymi partnermi. ,,Sú aj iné prostriedky, ako si zlepšiť náladu, ale neexistuje žiadny iný, ktorý by zabránil prenosu pohlavných chorôb,“ varujú. Sex ale môže vyvolať aj opačný účinok. Existuje totiž akýsi druh „depresie po sexe, ktorý pociťovala asi tretina účastníkov štúdie.

Účinné analgetikum

Posteľné radovánky tiež uľavujú v bolesti. Podľa jednej nemeckej štúdie vypovedalo 60 percent jej účastníkov trpiacich migrénou, že im sex čiastočne či úplne od bolesti uľavil. Iné výskumy ukázali, že u žien stimulácia oblasti bodu G zvyšuje prah bolestivosti. Tento jav môže byť spojený s hormónom oxytocínom, nazývaným hormónom lásky, uvádza Beverly Whipple z Rutgersovej univerzity.


Mohlo by vás zaujať: Sex a muži po päťdesiatke: Čo všetko sa vo vašom živote zmení?


Ideálny večerníček

Sex navodzuje spánok, a to viac u mužov ako u žien. To je podľa vedcov spojené s vplyvom ejakulácie na prefrontálny kortex, ktorý po dosiahnutí vrcholu potešenia akoby vypol. Je to spojené s vylučovaním oxitocínu a serotonínu a môže to vysvetľovať, prečo je muž po sexe malátny. Ženy dobre vedia, že sa to stáva, a teraz môžu tiež pochopiť, prečo to tak je.


Máte radi sex? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame