Sex po odstránení maternice či vaječníkov: Na čo všetko sa treba pripraviť?

Muž

profimedia.sk

Hysterektómia alebo odstránenie maternice pre mnoho žien predstavuje nielen zdravotný, ale aj psychický problém. Neraz v nich vzbudzuje strach a obavy z budúcnosti ich pohlavného života. Na aké zmeny sa treba pripraviť a je tento strach naozaj opodstatnený?

Ak je maternica deformovaná množstvom myómov, žena krváca či má bolesti, vtedy je, žiaľ, riešením len odstránenie maternice. Pre mnoho ľudí je maternica symbolom ženskosti a kvalitného sexuálneho života. Podľa odborníkov je však jej význam v tejto oblasti preceňovaný. Existujú dokonca štúdie, podľa ktorých sa sexuálny život žien po jej odstránení zlepšil, pretože ustúpili mnohé ťažkosti (najmä bolesť), ktoré ho pred operáciou komplikovali.

Vplyv maternice na sexuálne pocity sa preceňuje

,,Pokiaľ je pooperačný priebeh po chirurgickom odstránení maternice normálny, táto operácia samotná neovplyvňuje negatívne ďalší sexuálny život. Samotná maternica, ani jej odstránenie, nemá významný vplyv na sexuálne pocity,“ konštatuje sexuológ Ivan Kubiš, ktorý radí čitateľom aj na webovej stránke androlog.sk. Pomerne nízku pravdepodobnosť problémov potvrdzuje aj štúdia doktora Jana-Paula W. R. Rooversa. Ten skúmal 352 žien po hysterektómii. Z nich sa len necelé tri percentá šesť mesiacov po tomto zákroku vyhýbali sexu, hoci pred operáciou boli sexuálne aktívne.


Mohlo by vás zaujať: Sexuálny život v zrelom veku: Ženy sú spokojné, muži menej – ako ste na tom vy?


Komplikácie sú nepríjemné

Hysterektómia sa môže vykonávať buď cez pošvu, alebo klasickou operáciou – rezom v podbrušku. Výhodou prvej možnosti je, že žene nezostane jazva a rana sa zvykne rýchlejšie zaceliť. Kedysi bolo operovanie ženských orgánov týmto spôsobom uprednostňované. Podľa skúseností niektorých gynekológov – operatérov je však práve táto možnosť z hľadiska ďalšieho sexuálneho života menej vhodná, preto ju viac zvažujú. Šitie vnútri vagíny totiž môže mať neblahé následky na prežívanie pohlavného styku. Pri oboch operáciách sa prirodzene môžu vyskytnúť komplikácie pri hojení a tie následne majú vplyv aj na sex.

Po odstránení vaječníkov môžu chýbať hormóny

Niekedy sa spolu s maternicou odstraňujú aj vaječníky. ,,Odstránenie vaječníkov sa asi u polovice žien neprejaví v sexuálnej sfére, u ďalšej  polovice môže dôjsť k príznakom nedostatku ženských pohlavných hormónov, ktoré sú podobné ako v prechode: návaly tepla, depresie, zníženie libida a suchosť pošvy. V tomto prípade je účinná substitúcia hormónov a lubrikačné gély. Hormonálna substitučná liečba patrí do rúk odborníka – gynekológa. Za týchto podmienok teda nemáva žena po operácii problémy v prežívaní sexuálneho života,“ konštatuje Ivan Kubiš.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!


Dôležitá je podpora partnera

V pooperačnom období je veľmi dôležitá aj psychická podpora partnera, na ktorú sa žena môže spoľahnúť. Nemala by chýbať určitá dávka trpezlivosti a tiež zvýšená empatia. Je totiž možné, že žena bude prežívať sex inak a tak sa netreba spoliehať len na rokmi zaužívanú rutinu v tejto oblasti.


Aké skúsenosti máte so sexom po odobratí vaječníkov či maternice vy? Prezraďte v diskusii aj ostatným čitateľkám a ich partnerom, na čo sa majú pripraviť.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame