Sex po päťdesiatke: 5 dôvodov, prečo určite áno

Sex

thinkstockphotos.com

Väčšina ľudí si myslí, že ľudia po päťdesiatke už strácajú nárok užívať si život, vrátane všetkých slastí, ktoré ponúka, čo sa samozrejme týka aj intímneho zblíženia medzi mužom a ženou. No pravda je presne opačná. Sex po 50-tke môže byť lepší ako kedykoľvek predtým a navyše prináša i mnoho zdravotných pozitív.

Nemusíte sa zaň hanbiť

Sex po 50-tke nie je dôvodom na hanbu, aj keď niektorí ľudia sú presvedčení, že v takomto veku si ho už musia odpustiť. Sex si možno užívať ešte lepšie ako pred tým, pretože okrem iných benefitov, odpadá napríklad aj riziko neželaného počatia, takže sa mu môžete oddávať naozaj naplno. Faktom je, že s pribúdajúcim vekom by ste mali sex považovať dokonca za potrebný a zdravotne prospešný.Prečo? Tu je hneď niekoľko dôvodov, prečo ísť „na to“ ešte dnes.

Viac sexu = lepší spánok

Ten, kto má dostatok sexu, nemá problém s kvalitným spánkom. Ako však tieto dve veci spolu súvisia? Nejde len o fyzickú námahu pri sexe, hoci aj tá má niečo do seba. Pri sexe sa totiž z mozgu uvoľňuje hormón serotonín, ktorý zlepšuje náladu, upokojuje a pomáha lepšiemu spánku. Zároveň sa počas neho znižuje hladina iného hormónu – kortizolu, ktorý je spojený najmä so stresom, strachom a úzkosťou.

Mladistvejší vzhľad

Aktivita v posteli so sebou prináša aj zlepšenie vzhľadu a vizuálny úbytok na veku. Vedci dokonca sledovali páry, ktoré mali sex viac ako tri krát týždenne a zistili, že vyzerajú v priemere o 10 rokov mladšie, ako ich rovesníci, ktorí sa jeden druhému až toľko nevenujú. Spojené je to s už spomínanými hormónmi, ako aj s tým, že ľudia, ktorí si doprajú pravidelné a časté intímne chvíľky s partnerom,  venujú omnoho viac pozornosti aj svojmu výzoru, diéte či cvičeniu.


Mohlo by vás zaujať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Čím viac sexu, tým menšie riziko rakoviny prostaty

Na základe štúdií na vzorke 29 000 mužov vo veku od 46 do 81 rokov výskumníci zistili, že muži, ktorí majú častú ejakuláciu, majú omnoho nižšie riziko vzniku zákernej rakoviny prostaty. Vedci sa domnievajú, že je to spôsobené najmä tým, že dochádza ku častejšiemu vyprázdňovaniua akémusi „prečisťovaniu“ prostaty. S ejakulátom sa totiž z mužského tela vyplavujú aj karcinogény. Ak sa muž takto „vyprázdni“ viac ako 5 krát týždenne, riziko sa u neho zníži až o 20%.

Na migrénu sa už radšej nevyhovárajte

Niektoré známe vtipy hovoria o tom, že ak si manželka nechce plniť manželské povinnosti, vyhovorí sa na migrénu či bolesť hlavy. Po novom by už ale neobstála. Vedci totiž prišli na to, že práve sex by vás mal spomínanej migrény zbaviť. Ak ňou trpíte aj vy, vyskúšajte túto formu liečenia, možno vám naozaj zaberie a vy spojíte príjemné s užitočným. A ak sa naopak, chcete dnes svojich manželských povinností zbaviť, budete si musieť vymyslieť inú výhovorku. Sex celkovo uľaví od bolesti aj pri iných problémoch, napr. artritíde, bolesti chrbta či menštruácii.


Mohlo by vás zaujať: Nástrahy v sexe u mužov po 50-tke: Ktoré to sú a ako si s nimi poradiť?


Z postele odídete šťastnejší

Iný tím vedcov z Univerzity of Colorado skúmal vplyv sexu na emocionálnu pohodu človeka. Odborníci zistili, že ľudia ktorí sa mu oddávali tri a viac krát týždenne boli o 33% šťastnejší ako tí, ktorí mali dlhodobý deficit sexu. Zároveň sa vďaka nemu zbavíte aj depresie. Z mužského ejakulátu sa totiž do ženského tela dostáva hormón prostaglandín, ktorý spôsobuje celkové uvoľnenie.

Ďalšie prínosy sexu:

  • chudnutie a spevnenie svalstva
  • posilňuje imunitný systém
  • prospieva kardiovaskulárnemu systému, znižuje krvný tlak
  • predlžuje vek
  • prospieva vlasom aj pokožke

Klape to u vás v spálni aj po 50-tke? Ako často si v tomto veku doprajete sex? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame