Sex po päťdesiatke: Čo všetko sa v posteli zmení vekom?

Sex

thinkstockphotos.com

Milostný život po päťdesiatke je jednou z najmýtizovanejších tém. Mnohí majú pocit, že všetko pekné pomaly končí a tí ďalší sa snažia lapiť druhý dych s mladšími partnermi. Sex po päťdesiatke je síce diametrálne odlišný od pocitov, ktoré prežívame v dvadsiatke, ale rozhodne neprináša žiadny úpadok.

Frekvencia klesá, ale komu na nej záleží?

Jednou z horších správ pre aktivitu v spálni je, že sexuálny život už skutočne nebude taký aktívny ako u mladomanželov. Sex každý deň je pre mnohých už len spomienka, no na druhej strane, nikde nie je napísané, že takéto kardio nemôže byť váš denný rituál. Faktom je, že chuť na erotické hrátky pozvoľne klesá najmä u mužov, ktorým klesá hladina testosterónu, teda palivo ich sexuálneho motora. Faktom však podľa všetkého je, že ak máš dostatok sexu dnes, zrejme ho budeš mať dosť aj v budúcnosti. Potvrdzuje to štúdia na 900 mužoch po päťdesiatke publikovaná v American Journal of Medicine v roku 2008. Podľa nej tí, ktorí mali sex aspoň raz týždenne, znížili pravdepodobnosť vzniku erektilnej dysfunkcie o polovicu. Pravidelný sex teda prospieva potencii tak, ako pravidené cvičenie udržiava vaše telo.


Mohlo by vás zaujať: Chuť na sex môžete mať v každom veku: Skúste tieto prírodné afrodiziaká!


Lepší orgazmus

Znie to neuveriteľne, ale sex po päťdesiatke je hodnotený ako najuspokojivejší. Sexuálna terapeutka Julia Cole hovorí, že až 94% párov po štyridsiatom roku života je najspokojnejších so sexom vďaka tomu, že už konečne pominuli všetky zábrany, ostych, partneri sa dokonale poznajú. Vedia, čo im robí dobre, čo je za hranicou, aké polohy si užívajú. Obvykle už odpadáva aj strach z neželaného tehotenstva vďaka overenej antikoncepčnej metóde, resp. menopauze.

Sex bez dôvodu

Ženy po päťdesiatke už prestávajú mať na sex biologický dôvod – teda plodenie potomkov. Dochádza u nich k znižovaniu estrogénu a zvýšeniu testosterónu, čo iniciuje sexuálnu túžbu a napomáha dosahovaniu orgazmu. Ženy sa už predtým pripravujú na menopauzu, čo znamená, že sliznica vagíny môže byť o niečo suchšia. Po štyridsiatke by v spálni preto nemal chýbať lubrikačný gél. Spraví zo sexu opäť zážitok. Dobrou správou je, že keď pominú biologické dôvody na sex, prichádzajú čisto rozkošnícke. Telo ženy je omnoho viac nastavené na potešenie, ako na potrebu reprodukcie, a tak si začína rozkoš užívať ešte intenzívnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Fakty a čísla: Takto vyzerá sex po štyridsiatke!


Viac intimity

Muži s pribúdajúcimi rokmi neraz prestávajú dosahovať erekciu bez manuálnej stimulácie penisu. To ale vôbec nemusí byť zlé znamenie. Práve naopak. Dáva to priestor na nové hry, formy stimulácie, maznanie  a radosť zo svojich tiel si začínajú partneri uvedomovať ešte osobitejšie, ako keď sa okamžite vrhali na súloženie.

Sex s  väčšou láskou

Zmeny v tele nahrávajú dlhodobejším vzťahom. Uspokojivejší sex zažívali ženy v dlhodobých vzťahoch. Muži najviac oceňovali schopnosť partnerky zaujať ich aj po tisíckach odsúložených nocí. Nie je preto nič neobvyklé, ak sa práve po štyridsiatke odhodláte na nové sexuálne experimenty. Vďaka lepšej komunikácii si ich aj viac užijete. Ak máte láskyplný vzťah, sexu sa ani po tomto veku nenabažíte. Práve naopak, konečne dostane za pravdu tvrdenie, že telesný akt je vyvrcholením lásky. Na nej obom partnerom záleží viac, ako len na erotických pohyboch. Tým sa aj milovanie stáva plnohodnotnejším.


Aké zmeny v oblasti sexuálneho života ste vy spozorovali po 40-tke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame