Sex po päťdesiatke môže byť skvelý: Treba len vedieť, ako na to!

Muž

thinkstockphotos.com

Milostný život po päťdesiatke rozhodne nemožno pokladať za dohrávajúcu symfóniu. Už to síce nebude rock and roll, ale stále dobrá muzika. Vekom sa zmení život, hodnoty aj posteľné nasadenie, no užívať si môžete aspoň tak, ako zamladi.

Doktorka  Margaret Nachtigall, reprodukčná endokrinologička v New Yorku, pripravila na základe štatistických dát štúdiu o sexe vo vyššom veku. Ľudia po päťdesiatke nemusia mať menej kvalitný sex ako v dvadsiatke, ale treba spraviť isté zmeny, aby ste sa naň rovnako tešili ako pred pár rokmi.

Dajte si viac času

Bude potrebný. Sex vo výťahu už nie je epizóda pre staršiu generáciu, ale Nachtigall uvádza, že práve pokojné milovanie je označované za najuspokojivejšie. Je to z dvoch dôvodov. Telo už nedokáže tak rýchlo reflektovať na podnet vzrušenia a prichádza pocit prehĺbenia lásky. V päťdesiatke sa partneri obvykle dobre poznajú, vedia o sebe všetko a milovanie už nie je natoľko živočíšne, ale je skôr o nežnostiach. Orgazmus a celkový prežitok však môže byť o to intenzívnejší.

Plánovanujte a vysielajte signály

Znie to zvláštne, ale po päťdesiatke taký prináša podľa Margaret Nachtigall najviac pohody. Aj mladší si obvykle svoje aktivity plánujú, vo vyššom veku je to dobré kvôli očakávaniu, aj istej periodicite. Viete, že sa ľúbite a chcete milovať. Preto je orgazmus omnoho hlbší, ako keď ide len o povrchné vybitie sexuálnej túžby. Pozor, podľa výskumu to však nie je len o mieste v kalendári. Vysielate jasný signál tomu druhému, že o neho stále máte záujem. To hodnotilo ako jeden z najlepších pocitov najviac opýtaných milencov.


Mohlo by vás zaujímať: Sex po päťdesiatke: 5 dôvodov, prečo určite áno


Neha je prioritou

Z uvedeného výskumu vyplýva, že po päťdesiatke už nie je prioritou striedanie sexuálnych polôh, alebo posteľová gymnastika. Naopak, najviac si páry užijú milovanie plné vzájomnej nehy. Tá dokonca ostáva aj v prípade, že partnerka má problém dosiahnuť orgazmus a muž erekciu. Neha, túlenie, vzájomný dotyky a potešenie z telesnej blízkosti však ostávajú.

Dotyky a bozky sú na mieste kdekoľvek

Deti sú preč z domu. Áno, väčšinou aj tie, ktorým sa do toho veľmi nechcelo. To znamená, že už nemusíte mať láskyplné prejavy len za zatvorenými dverami, ale láskaniu, bozkom, vášni aj milovaniu sa môžete oddať kdekoľvek chcete. Je to oslobodzujúci pocit, pri ktorom päťdesiatnici chytajú skutočne druhý dych. Správne, sexu po päťdesiatke nahrávajú aj okolnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Ľudia si užívajú stále menej sexu: Porno za to nemôže, problémom sú ale sociálne siete


Užite si bezstarostnosť

Pre pár je to obvykle veľkým zlomom v sexuálnom živote. Po menopauze sa už netreba chrániť pred počatím, čo dáva sexuálnemu životu nesmiernu slobodu. U žien sa síce vďaka prechodu môže vyskytnúť suchšia sliznica vagíny, ale s tou si hravo poradí lubrikačný gél. Môžete si tak užívať spoločné chvíle bez obáv.

Viac potešenia z väčšieho uspokojenia

Z všetkých bodov vyplýva jediné, že sex po päťdesiatke môže fungovať ako dobre naolejovné súkolie postavené na vzájomnej harmónii. Aj tej telesnej. Do hry totiž omnoho viac ako v inom období života vstupuje zdravie. Po päťdesiatke aj vo vyššom veku sa stáva milostný život aj lakmusovým papierikom vitality, energie a kondície. Preto ak si stále doprajete kvalitné zážitky v intímnej rovine, zároveň tým preverujete svoj zdravotný stav. A ak je v poriadku, je to ďalší dôvod k radosti z krásneho orgazmu.


Ako si po 50-tke užívate sex vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame