Sex po päťdesiatke môže byť váš najlepší v živote: Poradíme, ako na to!

dvojica

thinkstockphotos.com

S pribúdajúcimi rokmi zvyknú vrúcne vzťahy medzi manželmi ochladnúť a sexuálna aktivita sa ocitne na bode mrazu. Zatiaľ čo niektoré páry sa so situáciou vyrovnajú a žijú spolu aj bez intímností, iné dvojice si povedia definitívne zbohom. Ani jeden z uvedených scenárov však nemusí byť práve váš prípad. Zistite, prečo sexuálny život po päťdesiatke takmer vždy prechádza krízou a čo robiť, aby ste si s partnerom užívali ešte viac než kedysi.

Štatistiky bijú na poplach

Po dosiahnutí veku 50 rokov až tri štvrtiny žien strácajú záujem o sex a polovica z nich sa o tom odmieta rozprávať s partnerom či medicínskym odborníkom. Liečbu zníženého libida dokonca vyhľadajú len mizivé 2% zástupkýň nežného pokolenia. Také sú závery čerstvej štúdie, ktorú realizovala značka produktov na intímnu hygienu. K podobným názorom dospel aj súkromný všeobecný lekár Dr. Arun Ghosh so špecializáciou na sexuálne zdravie: „Existuje množstvo spôsobov liečby, ktoré pomáhajú pri zníženom libide alebo pri pocite diskomfortu. Je dôležité, aby ženy v týchto otázkach nezostali ticho. Nielen v záujme ich vzťahu, ale aj kvôli vlastnému zdraviu.“ Ako lekár ďalej vysvetľuje, bolestivý pohlavný styk môže byť signálom závažnejších zdravotných ťažkostí: „Riešiť problém zníženého libida je rovnako dôležité ako nechať si skontrolovať krvný tlak či hladinu cholesterolu. Nejestvuje dôvod, pre ktorý by ste s malou pomocou aj v päťdesiatke nemohli mať najlepší sex vášho života.“


Mohlo by vás zaujímať: Erekcia vo vyššom veku nemusí byť problém: Čo zaberie aj bez modrých tabletiek?


Sčasti za to môže matka príroda

Po menopauze hladina estrogénu prudko klesá, čo spôsobuje, že tkanivá sú tenšie, suchšie a menej pružné či elastické. „Znížené libido u žien po päťdesiatke je veľmi často zapríčinené fyzickými zmenami. Je smutné, že napriek jednoduchej liečbe iba veľmi málo žien vyhľadá pomoc, pretože sa hanbia,“ zdôrazňuje doktorka Heather Currie. Uvedené  prejavy hormonálnych zmien nie je možné upraviť bez terapie. Jednou z možností je estrogénový krém alebo gél. Ide o formu substitučnej hormonálnej liečby, ktorú vám môže predpísať lekár – gynekológ. Ďalším variantom je používanie prípravkov na zvlhčenie v podobe lubrikačných gélov alebo špeciálnych vaginálnych kapsúl.

Kľúčom k úspechu je zapojiť partnera

Budovanie intimity v neskoršom veku je oveľa náročnejšie ako na začiatku vzťahu v mladosti. Keďže neexistuje univerzálne riešenie pre všetky páry, snažte sa vniesť romantiku do vášho zväzku podľa toho, čo vám vyhovuje. Bozky, držanie sa za ruky, spoločný kúpeľ vo vani s penou alebo večerné rande – to všetko vám môže pomôcť opätovne nájsť stratenú iskru. Robte všetky aktivity, pri ktorých si dokážete vychutnať blízkosť vášho milovaného. Môže to byť, trebárs, aj nový spoločný koníček či príprava jedál sľubujúcich gastronomický zážitok. Nikdy sa do milostných radovánok nenúťte a radšej popracujte na obnovení vášho vnútorného puta.


Mohlo by vás zaujímať: Zlozvyky, ktoré ničia váš sexuálny život: Porazte ich a užite si chvíle vášne naplno!


Testosterón nie je len pre mužov

„Vždy hovorievam, že libido je mix hlavy, srdca a hormónov. Ak žena neznáša svojho manžela, potom ako gynekológ nemôžem veľmi pomôcť. Ak žena trpí zníženou chuťou na sex, prvou voľbou liečby je úprava estrogénu a testosterónu,“ vysvetľuje profesor gynekológie John Studd. Navzdory všeobecnej mienke, testosterón je prirodzený hormón v tele ženy, ktorý je zodpovedný za energiu, náladu a libido. Pokles jeho hladiny ide ruka v ruke so stratou chute na sex. Riešením by mohol byť testosterónový gél, ktorý predpisujú lekári. Pacientky by však oproti mužom mali používať len jednu osminu dávky.

Zabojujte stravou

Spomínate si, kedy ste boli naposledy u lekára na prehliadke? Ak je to viac než rok, nechajte si vyšetriť krvný obraz. Je totiž celkom možné, že vám chýba magnézium a železo, čo sa môže prejaviť úbytkom energie či apetítu v posteli. Dbajte na pravidelné stravovanie a vyhýbajte sa jedlám, ktoré spôsobujú výkyvy hladiny inzulínu. Zaraďte do jedálneho lístka potraviny s priaznivým účinkom na hormonálny systém. Postarajú sa o to fytoestrogény, ktoré sa prirodzene nachádzajú v sóji, šošovici, cíceri alebo ľanových semienkach. Nízkotučným diétam dajte zbohom, radšej sa poobzerajte po potravinách s vysokým obsahom esenciálnych mastných kyselín, ktoré doslova „premažú“ telo zvnútra a zjemnia pokožku spolu s vlasmi.


Mohlo by vás zaujímať: Sex po päťdesiatke: Čo všetko sa v posteli zmení vekom?


Získajte stratené sebavedomie

Zmeňte stravovacie návyky, začnite športovať, vymeňte šatník – urobte čokoľvek, čo vám pomôže cítiť sa skvele vo vlastnej koži. Iba tak budete schopní podeliť sa s partnerom o svoje túžby a predstavy v sexuálnej oblasti. Hľadáte potrebnú inšpiráciu? Prečítajte si zopár erotických poviedok, prípadne navštívte obchod s hračkami pre dospelých. Keď odložíte zábrany bokom, môžete si v posteli užívať ako nikdy. Zvlášť, pokiaľ vaše deti opustili rodinné hniezdo a nehrozí vám, že vás niekto vyruší. Obohatiť svoj sexuálny život môžete aj tak, že si s partnerom začnete vymieňať zmyselné esemesky alebo mu necháte dráždivý odkaz na mieste, kde by to vonkoncom nečakal.


Ako ste po päťdesiatke obnovili vášeň s partnerom? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame