Sex po štyridsiatke: Toto treba vedieť, aby bol skvelý ako doteraz!

sex

universal pictures

Každý z nás by bol rád, keby sa na intímnom živote s pribúdajúcimi rokmi nič nemenilo. Také jednoduché to však nie je. Spolu s vráskami na tvári a šedivými vlasmi sa mení celé naše telo – a aj spôsob, ktorým prijíma rozkoš.

Nemáte chuť? Môžu za tým byť lieky

Nie, tentokrát nehovoríme o Viagre. S pribúdajúcim vekom sa neraz zvyšuje aj počet fľaštičiek s tabletkami, ktoré nám lekár predpísal, aby sme zostali vo forme. Čo však pomôže zdraviu z jednej strany, môže ubrať inde. Mnohé lieky na krvný tlak, srdce, alergiu, antidepresíva a dokonca aj niektoré antibiotiká môžu ovplyvniť našu sexuálnu túžbu a výkonnosť. Ak ste sa v poslednom čase začali stretávať s takýmto problémom, porozmýšľajte, či vám lekár nenaordinoval nejaké nové tabletky a nemôže tu byť nejaká súvislosť. Považujete túto možnosť za celkom pravdepodobnú? Neváhajte a choďte sa do jeho ambulancie poradiť ešte raz. Možno vám dokáže pomôcť aj inak – a bez toho, aby skomplikoval vás sexuálny život.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nevesty štyridsiatničky: Trend dnešných dní?


Sexom k zdravej vagíne

Ženy, ktoré počas prechodu nemôžu alebo nechcú užívať estrogén, by si mali dopriať aspoň dávku pravidelného sexu. Práve on totiž zabraňuje strate elasticity kože a podporných tkanív pošvy, vaginálnej atrofii. Ak nepatríte medzi ženy so stálym prísunom sexu, môžete sa držať starého osvedčeného pravidla „pomôž si sám“. „Doktori a sexuálni terapeuti toto riešenie odporúčajú, pretože pomáha udržiavať vaginálne steny zdravé, elastické a citlivé,“ vysvetľuje Dr. Alan Altman, odborník na problematiku sexuológie v strednom veku.

Hore to pôjde pomalšie

S vekom sa to skôr či neskôr jednoducho príde a erekcia už nebude takou samozrejmosťou. „Len pomyslenie na sex alebo pohľad na sexuálneho partnera nebude stačiť. Budete potrebovať viac priamej fyzickej stimulácie,“ vysvetľuje Altman. To však neznamená, že na vás čaká sexuálna abstinencia. Ženy sa musia pripraviť na to, že ich partner bude potrebovať viac pozornosti, dotykov a sexuálnych podnetov. Podstatné je aj uvedomiť si, že zmena, ktorá nastala nie je zapríčinená tým, že ich partner už nemiluje. ,,Keď sa začali Andrejove problémy s erekciou, nebola som na to vôbec pripravená. Myslela som, že má milenku, že ho už nevzrušujem. Až po čase a štúdiu rôznej literatúry som pochopila, že problém je celkom inde,“ opisuje svoje pocity Eva (48). Dôležitá je trpezlivosť a ochota nezahodiť flintu do žita pri prvom (ani druhom) neúspechu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Vynaliezavosť nado všetko

V prieskume časopisu Redbook, ktorého sa zúčastnilo 10 000 mužov a žien žijúcich v manželstve, sa ukázal zaujímavý nesúlad. Zatiaľ čo ženy označili za svoju najobľúbenejšiu polohu misionársku, pre mužov bola presným opakom – tou najmenej žiadanou. A čo zvíťazilo u silnejšieho pohlavia? Žena hore! Z týchto výsledkov si môžeme vyvodiť všeličo a jednou z vecí je, že vekom lenivieme a vyhovuje nám pri sexe pasívna úloha – a to tak mužom ako ženám. Čo tak vrátiť sa o pár desaťročí dozadu a pripomenúť si pocity posteľových objaviteľov? Možno v našom veku už tej energie nemáme až toľko ako vtedy, ale to neznamená, že sa netreba ani pokúsiť. Skúste striedať „pohodlné“ milovania s náročnejšími – možno im prídete opäť na chuť.

Zdroj: universal pictures, UP, Dora
Odporúčame