Sexuálna túžba je u ľudí rôzna: Prečo sa niektoré ženy nedokážu vzrušiť?

Senior

gettyimages

S vyšším vekom neklesá len sexuálna aktivita, ale i samotná túžba po sexe. Pre niektorých ľudí je absencia túžby obrovským problémom, ktorý z časti môže súvisieť s vekom, ale i inými procesmi v našom tele počas procesu starnutia. Prečo sa teda niektorí ľudia nedokážu vzrušiť tak, ako kedysi?

Je to záhada

Definícia normálnej“ sexuálnej túžby je problematická, jej pôvod zostáva záhadou, ktorá je definovaná jej neprítomnosťou. Štúdie týkajúce sa straty či neprítomnosti sexuálnej túžby sú početné. Strata sexuálnej túžby je pre ženu prvým dôvodom na konzultáciu u lekára, zatiaľ čo u mužov je podľa odborníkov na piatom mieste.

Faktory, ktoré tu vstupujú do hry, sú známe: vek, vzdelanie, kultúra, pohlavie, životný štýl, hormóny, zdravotný stav, neurotransmitery, spoločenské a náboženské zákazy Otázky však zostávajú: prečo ju niekto a iný nie? Prečo tu sú rozdiely v závislosti od pohlavia?

Menšia túžba

Intenzita sexuálnej túžby žien je zrejme menej silná, než je tomu u mužov. Vytvára sa tak predstava muža, ktorý je vždy pripravený k sexuálnej aktivite, a ženy, u ktorej je táto túžba zložitejšia: najprv musí mať pocit, že je žiadúca, túži po túžbe druhého.

Sexuálne uspokojenie žien je spojené s citmi, intimitou a komunikáciou s partnerom. Žena potrebuje city, aby mohla milovať, zatiaľ čo muž často potrebu sexu bez citov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muži strácajú záujem o sex: Čo robiť, aby to v posteli opäť klapalo?


Znižuje sa s vekom

Trvalá úroveň testosterónu u muža, ktorý nie je závislý ako žena na cyklickom prísune hormónov zodpovedných za sexuálnu túžbu, môže vysvetľovať relatívnu trvalosť jeho túžby: úroveň testosterónu sa len veľmi postupne znižuje s vekom. Muži vylučujú dvadsaťkrát viac testosterónu ako ženy a ženy musia, aby reagovali na očakávania partnera, byť veľmi zamilované a vzrušené. To v rôznych obdobiach ich života neprichádza samo od seba: tehotenstvo, pôrod, dojčenie, menštruácia

Spontánna a reaktívna túžba

Dnes sa u ženy hovorí o reaktívnej túžbe a o faktoroch vnímavosti. Žena má základnú, spontánnu túžbu, ktorá je indikátorom citovej vrelosti, a reaktívnu túžbu, ktorá prichádza ako odpoveď na sexuálnu stimuláciu. Citový záujem ženy je reakciou na stimuláciu zodpovedajúcu jej očakávaniu a osobnej vnímavosti.

Rolu v emotívnom a psychosociálnom živote hrajú neurotransmitery. Reagujú na stimuly, ktoré už mali v živote jednotlivca nejaký význam. Každá udalosť v živote jednotlivca je začlenená do zón, ktoré sa aktivujú či znehybňujú podľa situácie. Sexuálna túžba tak osciluje medzi vzrušením a znehybnením, ako váha, ktorá sa vychyľuje pozitívne či negatívne.


Mohlo by vás zaujímať: Sex a naše telo: Ako na nás pôsobia chvíle plné nežností a vzrušenia?


Rôzne faktory

Sexuálna túžba je osobnou a jedinečnou skúsenosťou. Môžeme však uviesť faktory, ktoré uľahčujú alebo blokujú mechanizmy ženskej sexuálnej túžby.

Sú to postoje a zákazy rodičov týkajúce sa sexuality, prikázania náboženstva, ktorých porušenie vzbudzuje pocit viny, mýty a iracionálny strach z masturbácie a z niektorých polôh a sexuálnych praktík, predstavy, že žena má telo, ktoré nezodpovedá kultúrnym ideálom.

Niektoré obdobia sú obzvlášť riskantné: dospievanie u žien, tehotenstvo a pôrod, menopauza a fázy života, kedy je žena vo svojej sexuálnej túžbe obzvlášť zraniteľná.

Traumatizujúce sexuálne skúsenosti či zneužívania môžu znamenať zníženie sexuálnej túžby a viesť niekedy až k sexuálnej averzii.

Je tiež potrebné vziať do úvahy osobnostné charakteristiky, chronické choroby a podávanie liekov, ktoré ovplyvňujú sexuálne zdravie. Všetky štúdie ukazujú súvislosť medzi ženskou sexuálnou túžbou a nefunkčnosťou páru.


Ako ste na tom vy s vašimi sexuálnymi túžbami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milada, ČTK, Le Figaro
Odporúčame