Sexuálne zmeny začínajú u mužov oveľa skôr: Čo sa s vami deje po tridsiatke?

Stres

gettyimages

Mužnosť chlapov je však v dnešnej dobe ohrozená množstvom rizikových faktorov, a tých vekom pribúda. O tejto téme neradi hovoria, máloktorý sa otvorene prizná kamarátom, že má v intímnej oblasti problémy. Ak by ale nikto problémy s erekciou nemal, farmaceutická firma, ktorá vynašla legendárnu modrú pilulku, by sa len ťažko stala jednou z najbohatších spoločností …

Mužnosť chlapov je však v dnešnej dobe ohrozená množstvom rizikových faktorov, a tých vekom pribúda. O tejto téme neradi hovoria, máloktorý sa otvorene prizná kamarátom, že má v intímnej oblasti problémy. Ak by ale nikto problémy s erekciou nemal, farmaceutická firma, ktorá vynašla legendárnu modrú pilulku, by sa len ťažko stala jednou z najbohatších spoločností na svete. Čo na problém najviac vplýva?

Mohlo by vás zaujať: Sexuálne tipy pre mužov po 50: Aby v spálni ďalej išlo všetko ako po masle

Tridsiatka – počiatkom je stres

V osemnástke sa mnohí radi chvália tým, koľkokrát za sebou „to“ dokážu. Medzi dvadsiatkou a tridsiatkou prídu na rad chvály o počte a druhu vystriedaných partneriek. A potom zrazu zostane ticho. Príroda to vymyslela tak, že vo veku od 18 do 26 rokov je ideálny čas na splodenie potomstva. V tomto veku sú ženy aj muži maximálne vitálni a sexuálne príťažliví, na vrchole svojich síl. Rodičovstvo však v posledných desaťročiach odkladáme. Okolo tridsiatky nám začne život komplikovať stres, čo sa prejaví aj na mužnosti.

Najmä tí, ktorí túžia po kariére a majú vysoké ambície, trávia väčšinu času v kancelárii. Šialené pracovné tempo, množstvo povinností, málo energie a odpočinku – to sú časté faktory, ktoré ovplyvňujú sexuálnu aktivitu. Hrozbou je aj závislosť od mobilných prístrojov a internetu. Pod vplyvom stresu a únavy klesá frekvencia intímnych chvíľ s partnerkou na minimum, a pridružuje sa aj strach zo zlyhania.

Štyridsiatka – pokles testosterónu

Už po tridsiatke sa produkcia mužského hormónu testosterónu postupne znižuje, po štyridsiatke môže jeho hladina klesnúť veľmi rýchlo a citeľne. Zdá sa totiž, že evolúcia nerátala s vysokým vekom – v štyridsiatke by sa už naše potomstvo malo pomaly začať stavať na vlastné nohy, a funkcie dôležité pre udržanie druhu mali byť v tomto veku nepotrebné. Muži sa však v stredných rokoch stále cítia dobre a chcú si užívať slasti života, vrátane dobrého, kvalitného a častého sexu. Problémy s potenciou či predčasnou ejakuláciou ich preto frustrujú a prestávajú sa cítiť plnohodnotnými.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band

Päťdesiatka – riziková rakovina prostaty

Akoby tých negatívnych faktorov, s ktorými sa musia vyrovnávať, nebolo dosť, v päťdesiatke sa k nim pridá ešte aj riziko rakoviny prostaty. Ročne na Slovensku toto ochorenie postihne viac ako 2 300 mužov. Karcinóm je považovaný za obávaného strašiaka, u mužov totiž patrí medzi najviac rozšírené nádorové ochorenia zhubného charakteru a u nás ide dokonca o druhú najčastejšiu príčinu úmrtia mužov.

Našťastie, vyhliadky na liečbu sa za posledné roky veľmi výrazne zlepšili. Môžu za to nielen nové a experimentálne typy a spôsoby riešenia, ale čoraz širšie povedomie o probléme. Pozitívom je, že počet mužov v strednom a vyššom veku, ktorí sa podrobujú pravidelným prehliadkam, stúpa. Skorá diagnostika totiž umožňuje výrazne zvýšiť šancu na úspešnú liečbu.

Ďalšie faktory

Je dôležité spomenúť, že negatívny vplyv má aj:

  • sedavý spôsob života
  • nedostatok pohybu a spánku
  • prejedanie sa
  • dlhodobý stres

Dnešní chlapi nemusia využívať svoj testosterón a adrenalín v boji o potravu či o ženu, teda celkovo v boji o prežitie. Aby sa však vo všetkých vekových kategóriách naplno cítili vo svojej koži, je potrebné minimalizovať nepriaznivé faktory, ktoré ich mužnosť ovplyvňujú.

Ako na sebe vnímate sexuálne zmeny s pribúdajúcimi rokmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame