Sexuálny život v zrelom veku: Ženy sú spokojné, muži menej. Ako ste na tom vy?

sex

profimedia

S harmóniou za dverami spálne po rokoch manželského života zápasia mnohé páry. V zrelom veku sa totiž ženy musia vyrovnať s klimaktériom, počas ktorého majú výrazne zníženú chuť na milostné radovánky. Muži zase často riešia problémy s prostatou a poruchami erekcie. Prieskumy však ukazujú, že situácia je presne opačná, ako sa verejnosť doteraz domnievala. Nežné pokolenie netají spokojnosť, zatiaľ čo silnejšiemu pohlaviu sa večer pod perinou do akcie príliš nechce.

Prekvapivé percentá

Zaznamenali ste v poslednom čase, že váš sexuálny život s partnerom už nie je taký ako kedysi? Podobne je na tom zhruba tisícka britských dvojíc, ktorá sa zapojila do nedávnej štúdie asociácie BASE. Až tri štvrtiny zo zainteresovaných párov žili v manželskom zväzku, pričom vek jednotlivých respondentov sa pohyboval v rozmedzí 50 až 79 rokov. Výsledky dopadli pomerne prekvapujúco. 75% žien totiž prehlásilo, že so svojím milostným životom je spokojných, a to aj napriek tomu, že výkonnosť ich partnerov klesá. Oproti tomu bola spokojnosti v otázkach sexu naklonená sotva polovica opýtaných mužov.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!


Druhá strana mince

Vo vekovej kategórii 50-59 rokov sa našlo 16% pánov, ktorí boli s posteľovými hrátkami vyslovene veľmi nespokojní. Rovnaký postoj zaujalo len 10% päťdesiatničiek, pričom čísla sa s pribúdajúcimi rokmi zaujímavo menia. Medzi sedemdesiatnikmi je totiž nespokojná až štvrtina, zatiaľ čo medzi ich polovičkami nespokojnosť klesá na v podstate zanedbateľných 7%. Zaujímavé je, že na uvedených výsledkoch sa údajne neodzrkadľovala frekvencia milostných aktov. To, čo dámam prekáža najviac je nedostatok sexuálneho náboja a slabá erekcia – k týmto nedostatkom u partnerov sa priznali dve tretiny opýtaných žien.

Ako často sa zrelé páry venujú jeden druhému?

Päťdesiatnici v dlhodobých vzťahoch a zväzkoch si vychutnávajú intímne chvíle rôznou intenzitou. Približne 18% z nich si telesnú blízkosť dopraje každý deň a rovnaký počet párov sa miluje len raz do týždňa. Ďalších 21% má sex raz za niekoľko týždňov, zatiaľ čo až 27% dvojíc sa intímne zbližuje naozaj zriedka.


Mohlo by vás zaujímať: Sex po šesťdesiatke: Je plný nehy, pozornosti a experimentov


Čo radia odborníci? 

Experti varujú ženy, aby partnerov znížený záujem o spoločné sexuálne chvíle nebrali na ľahkú váhu. Nemusí ísť totiž len o akési spomalenie, ale tiež symptóm zdravotného problému. Nedostatok sexuálnej vášne a slabá erekcia totiž môžu byť kľúčovými príznakmi syndrómu nedostatku testosterónu. Táto diagnóza zvyčajne postihuje viac než dve percentá mužov vo veku od 40 do 79 rokov. Častokrát priamo súvisí s cukrovkou či srdcovými chorobami. Sprievodnými signálmi môžu byť depresie alebo prírastok na hmotnosti.

Čo všetko možno zo štúdie vyčítať?

K záverom spomínaného prieskumu svojím názorom prispela aj sexuologička Mary Clegg: „Tento výskum poukazuje na množstvo zaujímavých zistení. Po prvé, úroveň sexuálneho uspokojenia má podľa všetkého súvis s očakávaniami a zdá sa, že britské ženy sú v neskoršom veku ľahko potešiteľné, alebo sa aspoň stávajú ľahšie potešiteľnými ako ich manželia. Za druhé, väčšina žien po päťdesiatke nevidí dôvod, aby diskutovala o trápnej záležitosti – znížené nároky podľa nich zapadajú do normy. Je to pre ne lepšie, než by mali konfrontovať manželov.“


Ako ste na tom so svojím partnerom vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: profimedia, profimedia.sk, Emma
Odporúčame