Sezóna hrozna je tu: Pre náš organizmus je dôležité, porazíte s ním aj migrény

Hrozno

pixabay.com

Prichádza jeseň a s ňou aj obľúbený zber najrôznejších odrôd sladučkého hrozna. Odborné knihy uvádzajú, že vinič je starší, ako samotné ľudstvo. Strapec hrozna obsahuje vitamíny A, C, E a K, ale aj kyselinu listovú a pantoténovú. To však nie je všetko. Nájdete v ňom aj draslík, magnézium a vápnik. Odkiaľ toto ovocie teda vlastne pochádza a čo všetko dokáže?

Priniesli ho už Rimania

Vinič pestovali ľudia už dávno pred naším letopočtom. Väčšina odborníkov uvádza, že pochádza zo strednej Ázie a z oblasti pri Čiernom a Kaspickom mori. Veľkú zásluhu na tom, že pestovanie hrozna je v našej oblasti také rozšírene majú aj Rimania. Pri dobývaní a obsadzovaní území ho doniesli do Španielska, Francúzska a odtiaľ sa postupne dostal aj do Čiech a na Slovensko.

Hroznový cukor je zdravší

Hrozno obsahuje z 80% vodu a z 20% hroznový cukor. Ten je však zdravší ako rafinovaný, pretože sa neukladá vo forme tukov. Práve hroznový cukor zvyšuje psychickú i fyzickú aktivitu, pomáha aj pri únave, strese a vyčerpanosti. Preto je ideálnou súčasťou raňajok, napríklad predtým, ako vyrazíte do práce.


Mohlo by vás zaujímať: Aj maškrtenie môže byť zdravé: Doprajte si vitamínovú bombu menom hrozno!


Pomôže pri migrénach

Ak trpíte akútnymi bolesťami hlavy či dokonca až migrénami, vedzte, že vám môže pomôcť aj hrozno. Ak už pri prvých náznakoch bolesti hlavy vypijete dva deci kvalitnej šťavy z hrozna, bolesti by mali rýchlo ustúpiť. Pozor však na to, ak sú vaše migrény spojené s ťažkosťami žalúdka. Vtedy by vám mohli šupky a zrniečka z hrozna urobiť ešte horšie.

Vďaka vláknine zabezpečuje hrozno tiež pravidelnú stolicu, pomáha pri zápche a podráždenom žalúdku. Keďže je bohaté na vitamín C zlepšuje imunitu a kvôli obsahu látky zvanej resveratrol slúži ako prevencia proti rakovine.

Tmavé je bohatšie na antioxidanty

Biele a tmavé hrozno má podobné účinky, no v niečom sa tieto odrody predsa líšia. Biele hrozno pôsobí priaznivo na žalúdok, pečeň, obličky, pokožku, ideálnejšie je aj pri očiste organizmu a chudnutí.

Tmavé odrody sú bohatšie na antioxidanty a to najmä na kvercetín, katechín a resveratrol. Odporúčajú sa tiež ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení, pretože čistia cievy a zlepšujú krvný obeh.

Tmavé hrozno je tiež vhodné pre ženy, keďže pomáha v boji proti celulitíde, rovnako zlepšuje pružnosť a hebkosť pokožky. Ďalej znižuje riziko rakoviny prsníka a pomáha aj s nepríjemnými predmenštruačnými bolesťami.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko čo (ne)viete o víne: Poznáte históriu aj typy nápoja bohov?


Ideálne pre seniorov

Vďaka množstvu vitamínov je dôležité pre deti, no čím si zaslúži čestné miesto v jedálničku ľudí v pokročilom veku? Dôvodov je mnoho. Jedným z nich je aj už zmieňované znižovanie rizika srdcovo-cievnych ochorení. Pomáha predchádzať krvným zrazeninám, cievnym poruchám, znižuje riziko infarktu, zmenšuje povlak na cievach, filtruje toxíny a znižuje vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Bojuje tiež proti Alzheimerovej chorobe a očnej degenerácii, ktorú spôsobuje starnutie.

Nemusí z neho byť len víno

Okrem prípravy vína existujú ďalšie spôsoby, ako hrozno efektívne využiť. Najjednoduchším je hroznová šťava, ktorá je veľmi zdravá a ak ju dáte v plastových fľašiach do mrazničky, pár mesiacov vám určite vydrží.

Z hrozna môžete pripraviť aj sirup. Postup je pomerne jednoduchý. Dajte hrozno variť do hrnca a počkajte, kým pustí šťavu. Nie je potrebné mixovať ho. Ak máte pocit, že šťavy nie je dostatok, pokojne prisypte do hrnca ďalšie bobuľky. Následne prepasírujte šťavu, aby vám vznikla čistá tekutina. Tú ešte povarte, pridajte cukor, kyselinu citrónovú a sirup je hotový. 


Máte radi hrozno? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame