Sezóna kliešťov sa začala: Ako a kde nás môžu ohroziť?

Kliešť

Kliešť prenáša okrem zápalu mozgových blán tiež boreliózu a menej známe choroby - čo stojí za jeho zvýšeným výskytom? (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Krásne počasie nás láka do prírody. Či už si vystačíme s návštevou neďalekého parku, alebo sa vyberieme do lesa, mali by sme byť ostražití. Kliešte už totiž začínajú útočiť. Kliešť prenáša okrem zápalu mozgových blán tiež boreliózu a menej známe choroby, ako sú anaplazmóza, babezióza či ricketsióza. Ohrození sú ľudia aj zvieratá.

Stačí im teplota 7 stupňov

,,Medzi ľuďmi prežíva mýtus, že kliešte sú aktívne iba v lete. V skutočnosti im stačia teploty nad sedem stupňov Celzia. Naopak nemajú radi sucho a vysoké teploty. Najrizikovejšie obdobie roka preto predstavujú jar a jeseň,uviedol docent Rastislav Maďar, člen Európskej pracovnej skupiny pre kliešťovú encefalitídu za Česko.

Nielen na vidieku

Viac rizikových lokalít je na vidieku, kliešte vo vysokej tráve na okraji lúky v tieni stromov a na vlhkých miestach pri potoku, rieke či vodnej ploche. Oblasti výskytu kliešťovej encefalitídy sa ale za posledné roky posunuli aj k veľkým mestám a do prímestských parkov. Kliešte hrozia ľuďom aj domácim miláčikom tiež v mestskej zeleni.

Kliešťov je stále viac

Vedúca národného referenčného laboratória pre lymskú boreliózu Kateřina Kybicová potvrdila, že v posledných desiatich rokoch výrazne stúpol výskyt aj rozšírenie kliešťov, rovnako ako prenášaných infekcií. Prispelo k tomu globálne otepľovanie, ale aj urbanizácia, poľnohospodárstvo, odlesňovanie a zalesňovanie, a s tým spojené zmeny biotopov. ,,Kliešte sa teraz objavujú vo vyšších nadmorských výškach než predtým. V Krkonošiach boli kliešte odchytené v 1200 metroch nad morom a bola u nich zistená prítomnosť pôvodcu kliešťovej encefalitídy a boreliózy,povedala.


Mohlo by vás zaujať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Zaočkovanosť je nízka

Vlani bolo v Česku hlásených 351 prípadov kliešťovej encefalitídy, na Slovensku necelá stovka. Existuje pritom očkovanie, ktoré proti tejto chorobe chráni. Podľa odborníčky na túto problematiku MUDr. Jany Kerlik je na Slovensku zaočkovanosť len necelé percento. V Rakúsku sa dalo zaočkovať takmer 90 percent obyvateľov, výskyt ochorenia tam vďaka tomu prudko klesol.

Najohrozenejší sú starší ľudia

,,Viac ako polovica ľudí, u ktorých bola kliešťová encefalitída diagnostikovaná, skončí s nejakými dlhodobými následkami. Ťažký priebeh a vážne trvalé následky hrozia najmä starším ľuďom,varoval Maďar.


Mohlo by vás zaujať: Parazity zo psov a mačiek môžu ohroziť aj človeka: Ako sa pred nimi chrániť?


Pozor aj na nepasterizované prdukty

Kliešťovú encefalitídu môžete dostať aj prostredníctvom surového produktu zo zvierat najmä nepasterizovaného kozieho a ovčieho mlieka ako aj výrobkov z neho. Nejde pritom o nič extra výnimočné v roku 2015 sa takto nakazilo 17 ľudí, teda 20 percent z celkového počtu 85 prípadov, uvádza vo svojej správe MUDr. Kerlik.

Ako na kliešťa?

Ak ste kliešťa už dostali, zabudnite na „overené“ rady. Pinzetou či špeciálnymi klieštikmi z lekárne uchopte parazita a kývaním zo strany na stranu ho postupne vyťahujte smerom von. Robte to však pomaly, aby ste kliešťa nerozpučili či nerozpolili. Ak sa to náhodou stane, vyhľadajte lekára. V prípade úspešného vybratia ranku dôkladne vydezinfikujte.


Aké skúsenosti máte s kliešťami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame