Sila a univerzálnosť rastlinných olejov: Vhodné na imunitu i ako zdroj vitamínov

Mandle

thinkstockphotos.com

Rastlinné oleje sú pre ľudské telo veľmi dôležité a ak ich v strave obmedzujete, nerobíte dobre. Obsahujú totiž tuky, v ktorých sú rozpustné vitamíny A, D alebo E. Bez nich by sa do metabolizmu nedokázali dostať. Ponuka olejov je v obchodoch veľmi široká a môže byť ťažké orientovať sa v nich. Viete teda, ktorý olej je na čo dobrý?

Kokosový olej

Kokosový olej patrí medzi najpoužívanejšie oleje vôbec. Tento status si právom vydobyl najmä u ľudí, ktorí sa zaoberajú zdravým životným štýlom. Získava sa z bielej dužiny zrelých kokosov a zaujímavé je, že pri nižšej teplote je tuhý.

Obsahuje množstvo vitamínu E, ale i kyselinu kaprinovú, ktorá blahodarne pôsobí najmä na pokožku hlavy. K jeho ďalším výhodám patrí to, že pomáha pri poruchách spánku, hydratuje pleť, bojuje proti vzniku celulitídy a strií, lieči opary, pôsobí antimykoticky, zlepšuje trávenie a v kuchyni je ideálny na fritovanie.

Ľanový olej

Ľanový olej obsahuje najviac omega-3 nenasýtených mastných kyselín spomedzi všetkých rastlinných olejov.  Nájdete v ňom aj mnoho vitamínov skupiny B a E, železo, vápnik, zinok i vlákninu.

Najlepší je čerstvý, keďže omega-3 kyseliny sa v ňom rýchlo kazia. Nezabudnite ho skladovať v chladničke, inak môže zoxidovať.

Pri pravidelnom užívaní jednej lyžičky ráno na lačno sa vám odvďačí lepším trávením, znížením vysokého krvného tlaku. Dokázaná je aj prevencia rakoviny prostaty a prsníka.


Mohlo by vás zaujímať: 9 olejov pre zdravie: Rascový, konopný, makový…ktorý z nich si vyberiete?


Makový olej

Tento olej je obľúbený najmä v Európe. Získava sa lisovaním semien maku siateho a bohatý je na zdravé tuky a vápnik. Obsahuje však aj fosfor, horčík, železo, draslík a vitamíny skupiny B a E.

Makový olej je ideálny pre ženy v menopauze a pre ľudí, ktorí majú vysoký cholesterol alebo trpia osteoporózou. Užívať sa môže vnútorne a to v podobe jednej čajovej lyžičky ráno a jednej večer.

Ak máte problém so suchými vlasmi, pokožkou či lámavými nechtami, odporúča sa problematické miesto pravidelne potierať. Využitie má aj v kuchyni, kde je vhodný najmä do koláčov, ovocných šalátov alebo ako prísada do jogurtu či ovsenej kaše.

Mandľový olej

Mandľový olej obsahuje vitamíny E, K, cholín a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Využitie má vnútorné i vonkajšie. Ako prevenciu užívajte jednu čajovú lyžičku denne. Najlepšie na lačno pred raňajkami. Ak vás trápi suchá pokožka hlavy a neviete sa zbaviť lupín, votrite olej do pokožky, nechajte dvadsať minút pôsobiť a umyte.

Pomáha aj pri lámavých nechtoch, poraneniach kože a popáleninách. Postihnuté miesto stačí potrieť a olej nechať pôsobiť. Užívaním mandľového oleja dokážete napríklad odstrániť aj kašeľ, upraviť krvný tlak, znížiť cholesterol, zlepšiť trávenie a normalizovať hladinu cukru v krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Menej vrások, krásna hriva, pevné nechty: Siahnite po mandľovom oleji


Rakytníkový olej

Rakytník je ker, ktorého oranžové plody sa využívajú na výrobu oleja. Jeho účinky sú známe už od pradávna, pretože obsahuje viac ako dvesto vitamínov, minerálnych látok a dobrých tukov, ktoré pomáhajú pri problémoch s trávením, hemoroidmi i v boji proti baktériám a vírusom.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je vhodný najmä pre ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu a sú často chorí. Dobré je mať ho cez zimu v mrazničke a pri chorobe z neho variť čaj. Použiť sa môže aj pri popáleninách alebo zápaloch ústnej dutiny.

Šípkový olej

Šípkový olej sa získava lisovaním za studena. Nápomocný je najmä pri problémoch so žlčníkom alebo pečeňou, no tiež ako prevencia proti rakovine. Ďalej zlepšuje spánok a zmierňuje stres. Takisto je výborným zdrojom vitamínov C, D a E a podľa slov odborníkov napomáha odstraňovaniu žlčníkových kameňov. Prítomnosť vitamínu C zase zlepšuje obranyschopnosť organizmu.

Odporúča sa skladovať v chladničke a užívať na lačno ráno a večer po jednej lyžičke, ktorá by sa mala zapiť vlažnou vodou. Dobrý je aj na vonkajšie použitie. Konkrétne na ekzémy, suchú pleť alebo popáleniny.


Ktoré zo spomínaných olejov využívate vy a na čo všetko? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame