Silnejšia, ako sa zdá: Ďatelina lúčna zaženie kašeľ, ekzém aj hnačku

Ďatelina lúčna

thinkstockphotos.com

Ak ste doteraz hľadali medzi ďatelinou iba štvorlístky prinášajúce šťastie, je načase, aby ste sa na túto „burinu“ začali pozerať trochu v inom svetle. Táto rastlinka totiž nie je iba bezcennou burinou. Naopak, môže vám pomôcť zmierniť viaceré zdravotné problémy. Jej hlavnou prednosťou je schopnosť telo dezinfikovať.

Kde ju nájdete a ako ju zbierať?

Ďatelinu lúčnu nájdete na slnečných, mierne vlhkých miestach. Darí sa jej na lúkach, lesných chodníčkoch či popri cestách. Zbierajú sa zakvitnuté hlávky, ideálne v čo najkratšom čase po rozkvitnutí. Zhnednuté kvietky chutia horkasto, a preto nie sú vhodné na zber. Najjednoduchšie je hlavičky odstrihnúť, samozrejme, bez stoniek a vložiť ich do prúteného košíka alebo plátenného vrecúška. Kvietky je možné zbierať od mája do septembra. Suší sa tak, ako väčšina ostatných rastlín – a to prirodzene na vzdušnom a tienistom mieste, alebo v sušičke pri teplote maximálne 35 stupňov Celzia. Následne treba ďatelinu uskladniť na suchom mieste, ideálne v uzatvárateľnej sklenenej dóze.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


V akých prípadoch ďatelinu oceníte?

Ďatelina je cenená hlavne kvôli svojim dezinfekčným účinkom. Zvonku vyčistí rany a je vhodná aj na zmiernenie ekzémov, vyrážok a zápalov v ústnej dutine. Úľavu prinesie aj pri ťažkostiach s dýchacím aparátom, hlavne pri zápale priedušiek, kašli a prechladnutí. Odporúča sa aj na zmiernenie klimakterických ťažkostí (nespavosť, návaly horúčavy), pri dne a reumatizme. Dezinfekčné účinky ďateliny majú uplatnenie aj pri tráviacich problémoch (zvracanie, hnačka), ktoré boli spôsobené skonzumovaním pokazeného jedla. Oplatí sa po nej siahnuť aj vtedy, keď chcete svojmu telu dopriať detox, teda ho zbaviť nežiaducich toxických látok. Ďatelinu by nemali podceňovať ani cukrovkári a ľudia snažiaci sa o redukciu hmotnosti, pretože stimuluje činnosť metabolizmu. Navyše jej výhodou je to, že ju možno užívať dlhodobo a kombinovať s inými liečivými rastlinami.

Tipy na použitie ďateliny

  • Čaj z ďateliny lúčnej

2 čajové lyžičky sušených kvietkov zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte 5 až 10 minút lúhovať, preceďte a pomaly vypite. Čaj si môžete dopriať 3 razy denne, pričom sa vždy pripravuje čerstvý.  

  • Čerstvé kvety na tanieri

Čerstvé kvietky, zozbierané ihneď po rozkvitnutí, si môžete naservírovať aj na tanier. Jedlám dodajú šmrnc a aj prospešné látky. Svojou príjemne sladkou chuťou spestria napríklad šaláty.  


Mohlo by vás zaujať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


  • Ďatelinový sirup proti kašľu

Najprv si pripravte bežným spôsobom pol litra odvaru – použite 6 čajových lyžičiek sušených kvetov, zalejte ich vriacou vodou a po 10 minútach lúhovania preceďte. Do zohriateho odvaru pridajte 500 g medu a miešajte, kým sa med neroztopí. Následne dajte sirup do sklenenej fľaše. Užívajte niekoľko čajových lyžičiek denne pri prechladnutí.

  • Prísada do rozličných čajov

Ďatelina je vďaka svojej chuti vďačnou prísadou do rozličných čajov. Napríklad proti nadváhe sa zmiešajú 4 PL ďateliny lúčnej, 7 PL kamiliek, 2 PL yzopu lekárskeho, 3 PL bazalky, 1 PL čakanky, 6 PL nechtíka lekárskeho a 4 PL listov z ríbezle. Čaj z tejto kombinácie bylín sa pije 3 razy denne – na 1 šálku sa použije 1 čajová lyžička zmesi.

  • Obklad z ďateliny na rany a kožné problémy

Obklad získate pripravením záparu – 2 PL kvietkov zalejte 3 dcl vriacej vody a nechajte 20 minút lúhovať. Preceďte a formou obkladu prikladajte na rany alebo rany odvarom premývajte. 


Na čo všetko používate ďatelinu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame