Sezóna šípok začala: Nazbierajte si červený poklad pre zdravie, poradíme so skladovaním aj prípravou

Krík so šípkami

Zrelé plody šípok obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok (Zdroj: GettyImages)

Chystáte sa na jesennú prechádzku? Nezabudnite si nazbierať šípky. Ich sezóna je tu a bol by určite hriech nevyžiť cenné plody prírody, ktoré sú doslova nabité vitamínmi.

Šípky poznali už starí Gréci. Kvety používali do kúpeľa, plody pre ich liečivé účinky nachádzali uplatnenie v ľudovom liečiteľstve. Gréci ich dokonca nazývali „plodmi bohov“. Krík so šípkami nájdete pri cestách, lesoch aj na lúkach. Dorásť môže až do výšky štyroch metrov, spravidla však býva menší. Kvitne na jar, v máji a júni, plody však dozrievajú na jeseň. Prvé sa dajú zbierať už v septembri, najideálnejší čas je počas celého októbra a začiatkom novembra, keď sa sfarbia do žiarivo červenej farby.

Vitamínová bomba

Zrelé plody šípok obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok. Z vitamínov je to najmä C, ale aj A, B, K a E, z minerálnych látok zasa draslík a vápnik. Okrem toho sú šípky bohaté aj na flavonoidy, karotenoidy, organické kyseliny, triesloviny, silice a pektíny. Pomáhajú v prevencii pred chorobami z prechladnutia, pretože významne posilňujú imunitu. Chránia však aj pred rakovinou, podporujú hojenie rán a sú prospešné pri cukrovke, problémoch s močovými cestami a v boji s baktériami. Priaznivo pôsobia na zápalové stavy a pri kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochoreniach. K tomu všetkému ešte prospievajú zraku, zlepšujú náladu, dodávajú energiu a spomaľujú starnutie.


Mohlo by vás zaujať: Nezabudnite si nazbierať šípky: Túto vitamínovú bombu máte vlastne zadarmo!


Kedy šípky zbierať?

Plody musia byť zrelé, suché a nezamrznuté, ich farba by mala byť oranžová až tmavočervená. Ideálne je počkať si na suché a slnečné počasie, vtedy majú optimálny obsah vitamínov. Niektorí ľudia tvrdia, že je lepšie zbierať šípky po prvých mrazoch, pretože vtedy obsahujú najviac vitamínu C. V skutočnosti jemný mráz len zvýrazní chuť šípok, nijako však neovplyvní množstvo vitamínu v plodoch. Naopak, opakovaný či silnejší mráz šípky znehodnotí – ich vnútro sa stane príliš mäkkým a mazľavým.

Rady na usušenie

Najskôr by sme ich mali nechať voľne na vzduchu a potom dosušiť v sušičke alebo v rúre. Šípky rozložte na plech, aby mali dostatok miesta a dajte ich na suché miesto, do prievanu. Nenechávajte ich tam však príliš dlho, mohli by splesnivieť. Pred sušením ich zbavte stopiek a zvyškov okvetia, opláchnite ich a rýchlo vysušte. Potom ich vložte do rúry vyhriatej na 30 až 50 stupňov Celzia. Sušenie urýchlite stlačením alebo narezaným plodu, nemalo by však trvať príliš dlho. Dajte pozor, aby plody nezhnedli alebo sa nepripálili. Správne usušené šípky poznáte podľa toho, že sú krehké a ľahko rozdrviteľné.


Mohlo by vás zaujať: Červený poklad, ktorý máte zadarmo: Šípky vás udržia vo forme celú zimu


Správne skladovanie

Usušené šípky by sme mali skladovať v uzatvárateľnej nádobe a na tmavom mieste. Doba skladovania by nemala presiahnuť rok, pretože staršie šípky strácajú výživné a liečivé účinky. Suché šípky môžeme podrviť a vytvoriť z nich jemný prášok, ktorý nám poslúži ako prevencia proti ochoreniam. Stačí jednu lyžičku rozmiešať vo vode či v čaji a užívať pred jedlom.

Ako ich zužitkovať?

Šípky majú v kuchyni široké uplatnenie, používajú sa na výrobu kompótov, omáčok, džemov, ale aj na výrobu domáceho vína. Šípkový čaj si pripravíte veľmi jednoducho – rozdrvíte pár sušených plodov, zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať približne 15 minút. Čaj ochuťte medom a citrónom. Horúci šípkový čaj pomáha pri prechladnutí, ale aj pri problémoch s pečeňou či žlčníkom.

Z čerstvých šípok si môžete urobiť domáci šípkový likér. Kým ich začnete spracovávať, je dobré si z nich vybrať jadierka s chĺpkami. Je to síce ten najprácnejší úkon, no výsledok stojí za to. Na likér budete potrebovať 500 g umytých a očistených šípok, zbavených jadierok, 1,5 l bieleho alkoholu (čím silnejší, tým lepší), 4 paličky celej cejlónskej škorice, dobre umytú kôru z jedného pomaranča a pár kúskov badiánu.

Postup nie je zložitý – šípky a ostatné suroviny zalejeme alkoholom, uzavrieme a necháme macerovať približne dva týždne. Potom scedíme a pridáme vychladený sirup z 2 polievkových lyžíc cukru rozpustených v 200 ml vody. Premiešame a skladujeme v uzavretej fľaši v chlade. Užívame po kalíškoch. Šípkový likér obsahuje veľké množstvo vitamínu C a je vynikajúci na zahriatie.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame