Škola šmyku: Urobí z vás lepšieho šoféra?

škola šmyku

Filip Minár

Možno máte najazdených pekných pár tisíc kilometrov a myslíte si, že patríte medzi naozaj dobrých šoférov. Brzdenie na snehu či zvládnutie šmyku nie je jednoduché ani pre tých najskúsenejších vodičov. Pomôže vám v zvládnutí kritickej situácie škola šmyku?

Ocitli ste sa už niekedy v nebezpečnej situácii a zrazu ste nevedeli, ako sa zachovať? Alebo sa takéhoto scenára obávate natoľko, že naň radšej vôbec nemyslíte? Zima sa blíži a takýchto situácií môže byť na cestách čoraz viac. Práve na ne sa vás snaží pripraviť škola šmyku.

Jazdíte na vlastnom aute

Ak si predstavujete školu šmyku tak, že dostanete od organizátorov auto, aby sa tomu vášmu niečo nestalo, ste na omyle. Každé auto totiž v krízových situáciách reaguje inak, preto je dôležité nacvičiť si ich na tom, ktoré reálne šoférujete. Celý kurz je pritom rozdelený na dve časti – teoretickú a praktickú.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zvažujete kúpu nového auta? A čo tak hybrid?!


Doobeda teória…

Škola šmyku sa spravidla začína ráno medzi ôsmou a deviatou hodinou teoretickou časťou. Inštruktor vám vysvetlí, ako v ktorej situácii reagovať, čo sa s vaším autom pri šmyku vlastne deje, význam a fungovanie ABS a ESP. ,,Bál som sa, že to bude nezáživné, ale bolo to, naopak, veľmi zaujímavé. Inštruktor nám napríklad povedal, že držanie volantu v pozícií o desať dve už neplatí a správne ho treba držať v pozícií trištvrte na tri. Od absolvovania tohto kurzu sa zapásavam aj vzadu, Nikdy som si totiž neuvedomil, do akej miery môže moje telo v prípade nehody ohroziť spolujazdcov. Teraz to vďaka videám a rozboru v škole šmyku viem,“ hovorí Jozef (41), ktorý si školu šmyku vyskúšal začiatkom tohto roku.

…poobede prax

Poobede dostane účastník kurzu vysielačku a sadne za volant. Každá škola šmyku môže mať odlišné vybavenie, najzaujímavejšie je pre väčšinu účastníkov cvičenie na odtrhovej plošine, pri ktorom sa auto dostane do pretáčavého šmyku. Ďalšie z cvičení môže spočívať vo vyhýbaní sa prekážkam pri jazde z kopca či zvládnutí zákruty na povrchu simulujúcom zasneženú cestu. Inštruktor síce nesedí s vami v aute, ale pomocou vysielačky vám hneď dáva spätnú väzbu a tak viete, čo ste zvládli dobre a kde ste urobili chybu. ,,Musím priznať, že väčšinou som na začiatku reagoval veľmi zle. Keď ma inštruktor upozornil na chyby a išiel som znovu, bolo to o niečo lepšie. Celkovo je škola šmyku skvelý zážitok, aj keď neviem, nakoľko by som dodržal všetko, čo som sa naučil, aj v skutočnej situácií na ceste,“ hovorí Peter (56).


Tiež by vás mohlo zaujať: Platíte veľa za benzín? Takto ušetríte!


Kde a za koľko

Škola šmyku je napríklad na okruhu v Orechovej Potôni, v rakúskom Pachfurthte či na letisku v Piešťanoch. Objednať sa treba vopred a kurz trvá cca osem hodín vrátane hodinovej pauzy na obed.Cena kurzu sa pohybuje od 130 eur nahor.  Obed zväčša v cene nie je, takže ten treba k tejto sume prirátať.

 


Zdroj: Filip Minár, Filip Minár, Filip Minár, Dora
Odporúčame