Skoncujte s bežným zlozvykom, ktorý robí väčšina ľudí: Ak sa prestanete POROVNÁVAŤ, život sa vám zmení o 180 stupňov

(Zdroj: Gettyimages.com)

Mnoho ľudí trpí tým, že sa neustále s niekým porovnávajú. Málokto si však uvedomí, že zlé pocity vyvoláva na prvý pohľad nevinná, no bežná činnosť. Porovnávanie sa s ostatnými je pritom zlodejom radosti, ktorý vás pripravuje o plnohodnotný život, ako sa píše na portáli rd.com. Zmeňte to!

„Porovnávanie sa je ľudskou prirodzenosťou a v niektorých prípadoch to môže byť dobrý spôsob, ktorý nás inšpiruje robiť veci lepšie a byť lepšími,“ konštatovala Latasha Blackmondová, autorka knihy o tom, ako sa prestať porovnávať s ostatnými. Často sa stáva, že tieto porovnávania sa stanú toxickými do takej miery, že človek nebude žiť svoj vlastný život. Ten totiž vymení za život toho druhého, s ktorým sa porovnáva. Podľa spomínanej odborníčky pritom existujú tri typy porovnaní, ktoré ľudia robia.

  • Porovnania smerom nahor – chceme sa podobať tým, ktorých považujeme za lepších, a potom máme pocit, že nie sme dosť dobrí.
  • Porovnania smerom nadol –  porovnávanie sa s tými, o ktorých si myslíme, že sú horší, a následne sa cítime nadradení.
  • Bočné porovnávanie – porovnávanie sa s našimi minulými „ja“ alebo s ľuďmi, ktorých považujeme za rovnocenných, ako spôsob, ako sa uistiť, že zapadáme do skupiny.

Sociálne média to celé len zhoršili

Pred sto rokmi, ak sa chcel niekto porovnávať s inými, jednoducho sa pozrel na svojich rovesníkov a ľudí okolo seba. Pred šesťdesiatimi rokmi sa do tohto zoznamu pridalo obdivovanie televíznych, filmových hviezd a modeliek z časopisov. „No s príchodom sociálnych médií máte momentálne možnosť porovnávať sa s takmer každým človekom na planéte, 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a to je naozaj veľký tlak,“ konštatovala psychologička Tanisha M. Rangerová. V skutočnosti tento zvyk môže byť škodlivejší ako si myslíte, vplýva na duševné zdravie, ale aj na vlastnú sebadôveru, sebaúctu a celkovú pohodu.

Ako sa prestať porovnávať?

Cítite sa zle kvôli tejto nevinnej činnosti? Prestaňte sa stresovať. Naučiť sa, ako sa prestať porovnávať, si vyžaduje zvýšenie sebavedomia a emocionálnej sily.

Ignorujte to, čo majú ostatní a sústreďte sa na seba, čo ste získali vy. (Zdroj: Gettyimages.com)

1. Nájdite si svoju skupinu

Pamätajte, že porovnávanie je ľudskou prirodzenosťou. Môžete si však vybrať, s kým sa budete porovnávať. „Vytvorte si úzku skupinu priateľov a rodiny, ľudí, ktorých obdivujete, a ktorým dôverujete, a o ktorých viete, že chcú, aby ste boli tou najlepšou verziou samého seba,“ radí Rangerová.

2. Prejdite do režimu offline

Sústreďte sa na vonkajší svet, ktorý je fyzickou pripomienkou, že existuje toľko vecí, ktoré sú dôležitejšie ako štíhly pás, luxusné oblečenie alebo naplnený bankový účet. „Ak sa ocitnete v porovnávacej špirále, vypnite notebook alebo telefón a choďte sa prejsť von,“ radí odborníčka. Slnko, čerstvý vzduch a pohyb zvýšia prirodzené endorfíny vo vašom mozgu a vy zároveň získate nadhľad.

3. Buďte realisti

Všimli ste si ako zriedka, ak vôbec, vidíte okolo seba niekoho, kto skutočne vyzerá ako modelka Instagramu alebo hviezda TikToku? Nástroje na úpravu fotografií a videí pracujú tak dokonale, že veľa ľudí nedokáže rozpoznať ich prácu. Tak načo sa zbytočne porovnávať? Mozog okamžite spracuje to, čo vidíme, no naše kognitívne myslenie to pochopí až neskôr.

4. Zamerajte sa na seba

Počuli ste už o slovíčku mindfulness? Ide o vedomú prítomnosť, kedy sústredíte svoju pozornosť na seba v prítomnom okamihu. Viac si všímate svoju myseľ a naladíte sa na svoje telo a pocity. „Ak sa sústredíte na súčasnosť, nebudete myslieť na nič iné, ani na ostatných,“ radí Rangerová. Mindfulness vás privedie do kontaktu s telom a vy pocítite vďačnosť za seba, aký ste. Každý deň si vyhraďte 5 až 15 minút a sústreďte sa len na seba, pomôže aj krátka meditácia.

5. Zbavte sa toxických vzťahov

Toxické vzťahy si vedia vybrať svoju daň. Trpí najmä sebaúcta. Vyhnite sa priateľom alebo rodine, ktorí sú neustále negatívni alebo sa porovnávajú. Na začiatku postačí, ak sa s nimi o tom úprimne porozprávate, a zdvorilo ich požiadajte, aby sa neustále prestali porovnávať a ohovárať druhých. Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že to robia. Ak sa nič nezmení, držte si od nich odstup.

6. Zlepšite svoje zdravé návyky

Vsaďte na cvičenie a zdravé stravovanie. Jedzte viac zeleniny, ovocia, celozrnných potravín, strukovín, semienok a chudého mäsa. „Ukazuje sa, že všetko to, čo je dobré pre srdce, je rovnako skvelé aj pre hlavu,“ tvrdí Blackmondová.

Ak sa prestanete porovnávať s ostatnými, budete žiť plnohodnotnejší život. (Zdroj: Gettyimages.com)

7. Prestaňte klebetiť

Klebety možno považovať za formu spájania prostredníctvom zdieľania šťavnatých informácií, ale ide o neslušný konverzačný zvyk, ktorý si vyberá vážnu daň nielen na osobe, o ktorej sa hovorí, ale aj na ľuďoch, ktorí klebety zdieľajú. „Prestaňte vnútorne súdiť ostatných či verbalizovať akékoľvek porovnávania alebo negatívne komentáre, bude vám lepšie na tele aj na duši,“ radí Rangerová.

8. Naučte sa súcitu so sebou samým

Sebaúcta nie je niečo, čo len tak nadobudnete, buduje sa a rúca sa každý deň tým, ako sa rozhodnete správať sami k sebe. Keď sa pristihnete, že sa pozeráte do zrkadla znechutene, alebo posudzujete časti tela alebo svoju osobnosť, zastavte túto myšlienku a preformulujte ju zo súcitnejšieho uhla pohľadu.

9. Upravte svoj informačný kanál sociálnych médií

Online porovnania sú najzákernejšie. Preto je dôležité byť veľmi vyberavý v tom, koho sledujete a počúvate online. Dajte si týždennú prestávku od všetkých sociálnych médií a uvidíte, ako sa budete cítiť. Ak sa váš sebaobraz zlepší a vy sa budete menej porovnávať, berte to ako znamenie, že by ste mali obmedziť používanie určitých aplikácií.

10. Rozvíjajte prax vďačnosti

Praktizovanie vďačnosti má obrovské fyzické, duševné a emocionálne výhody. „Aktívne zameranie sa na veci, za ktoré sme vďační zlepšuje psychickú pohodu a znižuje vrodenú túžbu porovnávať,“ tvrdí Rangerová. Denne si prečítajte citáty o vďačnosti, alebo si urobte svoj vlastný zoznam, ktorý si píšte pokojne aj každý deň do svojho denníka.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, pp
Odporúčame