Skoncujte s bolesťami chrbta: Prinášame vám šikovné tipy, ako to zvládnete

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Zažili ste už niekedy ten pocit, keď kvôli intenzívnej bolesti chrbta nemôžete vstať ani z postele? Vaša odpoveď bude pravdepodobne kladná, pretože občasnou bolesťou chrbta trpí podľa odborníkov približne 75 až 85 % dospelých, pričom dlhodobé problémy postihujú až 23 % obyvateľstva.

Bolesť chrbta, podobne ako bolesť hlavy, je veľmi rozšírená. Jej príčinou môžu byť viaceré faktory, napríklad sedavý spôsob života, nezdravá životospráva, úraz, zápal či genetická predispozícia. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najlepšie spôsoby liečby, vďaka ktorým sa budete opäť cítiť dobre.

1. Posilňujte chrbtové svalstvo

Pravidelný pohyb a šport je výbornou prevenciou, ako aj liečbou ťažkostí s chrbticou. Ak sa chcete cítiť fit, pravidelne posilňujte svalstvo v tejto oblasti. Nie sme totiž stvorení na to, aby sme celý život presedeli na gauči či za monitorom počítača. Profesor Danilov odporúča chôdzu minimálne 90 minút denne – pri nej totiž dochádza k regenerácii medzistavcových platničiek. Podľa doktora Figuerea k bolestiam dochádza aj pri dvíhaní ťažkých predmetov či inej námahe. Keďže máme na chrbte ochabnuté svaly, telo nevydrží takú záťaž, čo sa môže prejaviť problémami. Preto zvoľte radšej chôdzu, pričom netreba zabúdať ani na poriadny strečing.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti chrbta sú často spôsobené preťažením. Ako ich obmedziť?


2. Kabelku nechajte doma

Každá žena vie, že do kabelky sa zmestí viac než dosť. Keď ju však zavesená na pleci, dochádza k nerovnomernému zaťaženiu chrbtice. Preto ju skúste vymeniť za štýlový batoh. Nepocítite až tak ťarchu nákupu, pretože obsah budete mať rozložený rovnomerne. To má priaznivý vplyv aj na bolesti. Rovnako muži majú svoj zlozvyk, ktorému by sa mali vyhýbať. Je to nosenie peňaženky plnej kariet a mincí v zadnom vrecku nohavíc. Tiež to predstavuje nerovnomerné zaťaženie, najmä spodnej časti chrbtice.

3. Vymeňte si matrac

Spánkom trávime v priemere 8 hodín denne. Preto sa určite oplatí investovať do kvalitného matraca. Mäkší je vhodnejší pri bolestiach v krížovej časti chrbtice, naopak tvrdší vám môže pomôcť, ak vás bolí predovšetkým krčná. Naučte sa dopriať si ten najlepší odpočinok.

4. Zdvihnite sa z postele

Kvalitný oddych je síce dôležitý, no s jeho dĺžkou by sme to rozhodne nemali preháňať. Ako uvádza portál WebMD, ľudia, ktorí dlhodobo odpočívajú, trpia častejšími bolesťami chrbta v krížovej časti. Pamätajte, že pre naše telo je najprirodzenejšia poloha v stoji. Aj keď trpíte chronickými bolesťami, nemali by ste oddychovať dlhšie ako tri dni po sebe. Po tomto časovom limite treba organizmus rozhýbať.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


5. Vystrite sa

Pamätáte, ako nám v detstve neustále pripomínali, že sa máme vystierať? Tie napomenutia však neboli zbytočné. Ak sa budeme hrbiť, najviac utrpí práve chrbát. Pokúste sa dbať na správnu pozíciu tela, a to nielen v stoji, ale aj keď sedíte pred počítačom alebo pred televízorom. Skúste aspoň občas vymeniť stoličku za fit loptu, na ktorej musíte držať rovnováhu, čo má priaznivý účinok na organizmus.

6. Vyskúšajte masáž

Výborný masér dokáže hotové zázraky. Správne zvolenou masážou uvoľní stuhnuté svalstvo, čo si určite vychutnáte. Okrem maséra sa môžete vybrať aj za fyzioterapeutom či trénerom, ktorí vám poradia, ktorá cvičebná metóda je pre vás tá najvhodnejšia. Môžete vyskúšať jogu, nordic walking, pilates či kalanetiku, metódu, ktorá zažíva svoj boom.

7. Doprajte si chlad aj teplo

Pri intenzívnej bolesti vám dokážu uľaviť aj studené a teplé zábaly. Ľad však nikdy nedávajte priamo na telo, ale ho zabaľte do utierky. Obklad si môžete prikladať každých 20 minút. Po niekoľkých dňoch vyskúšajte ľad vymeniť za suché teplo. Dobre poslúži vyhrievaná podložka alebo termofor.


Ako sa darí s bolesťami chrbta bojovať vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame