Skroťte tuk na bruchu aj skryté zápaly: Upravte jedálniček podľa našich tipov

omega-3

thinkstockphotos.com

Trápia vás pretrvávajúce ťažkosti, no neviete nájsť príčinu? Za dlhodobou únavou, nevysvetliteľnými bolesťami či tráviacimi problémami častokrát stoja skryté zápaly, o existencii ktorých ani netušíme. Zbaviť sa ich môžete konzumáciou nasledovných potravín. Ako bonus navyše získate menší obvod v páse a už na prvý pohľad plochejšie bruško.

Zelenina a ovocie

Niektoré viac, iné menej, no všetky druhy ovocia a zeleniny sú vysoko cenené pre ich výnimočný podiel živín a vlákniny. Práve vďaka týmto zložkám bojujú proti chronickým zápalom, preto by nám nemali chýbať na tanieri každý deň. Zeleninu by sme mali konzumovať ku všetkým jedlám ako prílohu, ovocie sa hodí predovšetkým ako olovrant či desiata. Ak hľadáte druhy s najväčším protizápalovým účinkom, stavte na jablká, bobuľoviny, brokolicu, huby, papáju, ananás a špenát.

Zelený čaj

Tento lahodný nápoj pochádzajúci z Ázie má v boji proti skrytým zápalom nezastupiteľnú úlohu. Keďže je bohatý na antioxidanty, nenadarmo bol odjakživa označovaný za čaj večnej mladosti. Jeho prirodzené protizápalové účinky sa pripisujú obsiahnutým flavonoidom. Netreba však zabúdať ani na ďalšiu dôležitú zložku zeleného čaju – zlúčeninu EGCG. Tá podľa najnovších zistení nielenže pôsobí ako účinná prevencia onkologických ochorení, no navyše pomáha redukovať tukové zásoby uložené na bruchu.


Mohlo by vás zaujímať: Neustále zdravotné ťažkosti môže vyvolávať chronický zápal: Ako si s ním poradiť?


Mononenasýtené tuky

Za pomerne zložitým názvom sa ukrývajú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú mimoriadne prospešné pre naše srdce. Ich hlavná úloha spočíva v tom, že dvíhajú hladinu cholesterolu naviazaného na lipoproteíny s vysokou hustotou. Ide o ľudovo nazývaný „dobrý“ cholesterol s označením HDL. Najbohatším zdrojom mononenasýtených tukov je olivový olej, mandle a avokádo.

Omega-3 mastné kyseliny

Vysoký podiel omega-3 mastných kyselín a nízky príjem omega-6 mastných kyselín – to je podľa vedcov ideálna kombinácia, ktorá vedie k výraznému zníženiu hladiny zápalových markerov. Doprajte si preto vlašské orechy, ľanové semienka a lososa z overeného zdroja. Toho s prívlastkom „aljašský“ radšej nechajte v predajni, nakoľko môže ísť o zafarbenú tresku. V poslednom období sa tiež vo veľkom diskutuje o lososoch pochádzajúcich z nórskych chovov a Baltského mora. Existujú totiž štúdie, ktoré naznačujú, že konzumácia spomínaných rýb nie je pre organizmus prospešná, ale práve naopak, priam toxická.


Mohlo by vás zaujímať: Nedajte zápalom šancu: V boji proti nim vám pomôžu tieto potraviny


Koreniny

Ak vás trápi zápal, pokúste sa ho doslova „vyštípať“. Pomôžu vám pikantné prísady, medzi ktoré patrí:

  • cesnak – okrem iného pôsobí ako prírodné antibiotikum
  • škorica – okrem iného pomáha udržiavať hladinu glykémie v norme
  • zázvor – okrem iného pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia
  • kurkuma – okrem iného má detoxikačné účinky
  • čili – okrem iného zrýchľuje metabolizmus a napomáha pri chudnutí

Voda

Na prvý pohľad zvláštne odporúčanie, pretože žiadne protizápalové účinky v prípade vody preukázané neboli. Dôkladná hydratácia organizmu má však trochu hlbší význam. Pomáha totiž vyplavovať z tela všetky druhy toxínov, medzi ktorými sa nachádzajú aj tie spôsobujúce skryté zápaly.


Mohlo by vás zaujímať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami


Celozrnné výrobky

Celé zrná v potravinách prospievajú zdraviu vysokým obsahom vlákniny a súčasne pomáhajú regulovať hladinu inzulínu v tele. Veľký význam však zohrávajú aj vďaka vitamínom zo skupiny B, ktoré majú dôležitú úlohu pri znižovaní množstva homocysteínu. Uvedená aminokyselina totiž veľmi úzko súvisí nielen so vznikom zápalov, ale tiež kardiovaskulárnych ochorení a nádorov.


Ktoré potraviny sa v boji so skrytými zápalmi najviac osvedčili vám? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame