Skryté utrpenie menom zarastajúce nechty: Zbavte sa múk pri chôdzi raz a navždy

Nohy

thinkstockphotos.com

Príčinou bolestí nôh nemusia byť iba kĺby, kosti, či problémy so žilami. Častým, no zamlčovaným problémom, ktorý neraz spôsobuje doslova muky, sú zarastajúce nechty na nohách. O tomto trápení však mnohí mlčia a bez pomoci ďalej tíško trpia. Hrôzou je pre nich pritom každý jeden krok. Riešenie je pritom jednoduché, dostupné a bezbolestné.

Má v tom prsty genetika

Medzi ochorenia či problémy, ktoré sú podmienené geneticky, patrí aj problém zarastania nechtov. Ak ním teda trpeli vaši rodičia či prarodičia, mali by ste sa v tejto oblasti viac sledovať. „Zarastanie nechtov je častý problém, ktorý vzniká u ľudí s nepriaznivým tvarom palca či nechtu, alebo obidvoch z nich. Stav je podmienený geneticky a ochorenie sa často vyskytuje u viacerých členov rodiny,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Kopal, z kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint v Žiline, www.dermapoint.sk.

Pozor na zlú obuv

Ani vtedy, ak nemáte v rodine nikoho s podobným „osudom“, nie ste celkom za vodou. Zarastajúce nechty totiž môžu mať aj ďalšie príčiny. „Bezprostredne ho spúšťa aj nesprávna, príliš úzka obuv a nesprávna technika strihania nechtov. Vo vzácnych prípadoch môže tento stav spôsobiť užívanie niektorých liekov. U ľudí, ktorí majú v dlhej osi nadmerne zakrivený necht a väčšie bočné valy na veľkom palci, je riziko najvyššie a je potrebné dbať na výber obuvi, ktorá netlačí na prsty,“ radí skúsený dermatológ, MUDr. Tomáš Kopal.


Mohlo by vás zaujímať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Trik, ktorý môže pomôcť

Veru, nie je to také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Špecialista, zaoberajúci sa týmito problémami vysvetľuje, ako na to: „Strihať nechty na nohách treba tak, aby voľný okraj nechta prečnieval prst. Okraj má byť rovný, nie okrúhly,“ opisuje správnu techniku zastrihávania nechtov na nohách MUDr. Kopal, ktorý zároveň upozorňuje na to, že problém obyčajne vzniká nenápadne. Prst podľa neho mierne bolí, najmä pri úzkej obuvi, začervenie a môže aj opuchnúť. Stáva sa to najmä na palci nôh. „Jednoduchým trikom, ktorý môže pomôcť, je obrúsenie stredu nechtu zvrchu po celej jeho dĺžke. Stenčením nechtovej platničky sa totiž okraje zdvihnú, necht je potom menej zahnutý a prestane dráždiť valy prsta,“ radí odborník.

Pomôže aj pedikérka

Ak si neviete pomôcť sami doma a nechcete podstúpiť hneď chirurgické riešenie tejto nepríjemnosti, skúste navštíviť kvalitnú pedikérku. „Tá dokáže podložiť zarastajúcu časť nechtu, alebo môže založiť nechtovú sponu, ktorá priaznivo ovplyvní tvar nechta. Pri správnej voľbe obuvi a takomto ošetrení je možné, že sa situácia upokojí v priebehu niekoľkých dní. Úľava je po dobrom ošetrení okamžitá. V prípade, že je stav vážny, je šanca na riešenie doma malá,“ ozrejmuje MUDr. Kopal a upozorňuje, že potom už treba podstúpiť chirurgické ošetrenie.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Krátkodobé riešenie stav nevyrieši

Existujú rôzne domáce rady, mastičky, či odvary. Podľa odborníka však pri týchto problémoch nepomôže nič iné ako spomínaný trik či odborné ošetrenie. „Krátkodobo môže pomôcť antibiotický krém, ktorým je možné niekedy zvládnuť akútny zápal nechtového valu. Podstatu problému vo vážnejších prípadoch však nijaký lokálny prostriedok nevyrieši,“ hovorí dermatológ.

Chirurgického zákroku sa nebojte

Množstvo ľudí je presvedčených, že ošetrenie zarasteného nechtu, ktorý bolí už aj bez dotyku, bude nesmierne bolestivou záležitosťou. Odborník však fámy vyvracia podloženými a zo skúseností získanými tvrdeniami: „Vhodne načasovaný a správne realizovaný zákrok ušetrí množstvo bolesti a ťažkostí do budúcnosti. Väčšinou ide o čiastočné odstránenie nechtovej platničky, úpravu šírky nechtu a úpravu tvaru a veľkosti nechtových valov prsta. Účinnosť zákroku je cca 90%. Pacienti, ktorí ho podstúpia, nebudú mať v budúcnosti žiadne ťažkosti.“ Vo väčšine prípadov je takéto chirurgické ošetrenie veľmi úspešné a trpiaceho zbaví bolesti už natrvalo. Nie vždy sú však výsledky také, aké by mali byť. „Pri nesprávnom ošetrení, u ľudí s extrémne nepriaznivým tvarom prstov a nechtov a niekedy aj bez zjavnej príčiny, sa stav môže opakovať aj pri dobrej starostlivosti. Správne realizované ošetrenie zákrokom však väčšinou odstráni problém natrvalo,“ vysvetľuje dermatológ, MUDr. Tomáš Kopal.


Mohlo by vás zaujímať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


Zvládnu to aj desaťročné deti

Samozrejme, vždy závisí kto a s akými skúsenosťami vám daný zákrok vykonáva. „Pri dobrej anestéze je zákrok nebolestivý a zvládnu ho v pohode aj desaťročné deti. Po jej odznení prst bolí najmä prvú noc a už na druhý deň sa majú pacienti väčšinou oveľa lepšie ako pred zákrokom,“ objasňuje MUDr. Tomáš Kopal zo žilinskej kliniky laserovej a estetickej medicíny Dermapoint.

Strhnutie nechtu to nevyrieši

Väčšina pacientov sa obáva strhnutia nechtu, ktoré je bolestivé a dlho sa hojí. Lekár však vysvetľuje, že väčšinou nie je potrebné. „Nejde o jednoduché „strhnutie nechtu“, ktoré problém väčšinou nevyrieši, riziko recidívy je pri ňom vysoké a pacienta vystavuje zbytočnej bolesti a dlhému obdobiu hojenia. Po správnom zákroku, zahojení a vyrastení nechtu, je vhodné navštevovať pedikérku, ktorá dokáže nechty odborne ošetriť a včas rozpoznať prípadný vznikajúci problém,“ hovorí odborník.


Máte skúsenosti so zarastajúcimi nechtami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame