Skryté znaky, ktoré predznamenávajú depresiu: Rozpoznajte ich čím skôr!

Žena

gettyimages

Depresia sa neohlási silnými bolesťami, ani vás nepripúta v horúčkach na posteľ. Nedá sa chytiť v davoch a s ročným obdobím súvisia iba 2 percentá prípadov. Prichádza pomaly, postupne a u každého človeka je veľmi špecifická a osobitá. Niekedy až natoľko, že vôbec nemusíte tušiť, že vaše zmenené správanie a reakcie majú jedného spoločného menovateľa – depresiu. Táto choroba mysle je rovnako závažná ako ochorenie tela. Hoci pri psychických problémoch pomáha predovšetkým rozhovor a práca s odborníkmi, existujú spôsoby, akými môžete útoky depresie zmierniť.

Je prirodzené, že dobré obdobia v živote sa striedajú s tými horšími. Ak sa však už dlhodobo necítite vo svojej koži a prevládajú vo vás pocity smútku, beznádeje a chuť tešiť sa zo života akosi vyprchala, je na čase tento stav zastaviť.

Ľudia, ktorí si odmietajú priznať, že môžu mať isté psychické problémy sa naučia pred spoločnosťou nosiť masku. Možno aj vo svojom okolí poznáte človeka, ktorý je v práci a na verejnosti usmiaty, a pritom viete, že len čo zatvorí za sebou dvere svojho bytu, doľahne na neho smútok a ponuré myšlienky. Ako vyzerajú skryté znaky depresie?


Mohlo by vás zaujímať: Depresia trápi mnoho ľudí: Kedy ide o skutočné ochorenie a treba navštíviť lekára?


Spíte inak ako doteraz

Jedným z hlavných príznakov, že sa do vášho života zakráda depresia je zhoršujúca sa kvalita spánku. I napriek veľkej únave nedokážete zaspať. Alebo sa počas noci niekoľkokrát preľaknuto zobudíte a oblieva vás studený pot. Dlhodobý nedostatok spánku sa následne premietne aj do zhoršeného fungovania počas dňa, čo len umocní všetky negatívne pocity.

Pozornosť zbystrite aj vtedy, ak začnete spať príliš veľa – celú noc, niekoľko hodín cez deň a to aj niekoľkokrát. Niektorí ľudia trpiaci depresiou radšej spia, ako by mali čeliť svojim pochmúrnym myšlienkam v bdelosti.

Chuť do jedla sa zmenila

Okrem nezvyčajného spánku sa môžu zmeniť aj vaše stravovacie návyky. Jete v poslednej dobe viac? Sadnete si večer k televízoru s plným tanierom, no i tak nemáte dosť? Začali ste pravidelne popíjať alkohol? Osamelosť, smútok a emotívne prázdno vo vnútri zvyknú ľudia s depresiou kompenzovať zvýšeným príjmom jedla a nápojov. Nie je to však dobré. Rovnako tak škodlivý je aj opačný extrém, pri ktorom v depresívnych obdobiach strácate chuť do jedla


Mohlo by vás zaujímať: Jarné depresie útočia: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbavíte?


Veľa pochybností

Psychológovia hovoria o tom, že čoraz viac ľudí podlieha takzvanému depresívnemu realizmu. O všetkom pochybujete, myslíte negatívne, živíte strachy a vo svojich očakávaniach sa viac koncentrujete na neúspech. Ste tak len krôčik od úporného, nutkavého a častého zaoberania sa problémami (tzv. psychologická ruminácia – prežúvanie trýznivých myšlienok). Tie možno ani neexistujú a predsa zaberajú príliš mnoho z vašej pozornosti a oberajú vás o možnosť cítiť sa spokojne a šťastne.

Pocit viny a zlé spomienky

Na minulosť sa nedá zabudnúť, nemala by vás však zožierať v prítomnosti. Nie je možné ju zmeniť, iba akceptovať a vyrovnať sa s tým, čo sa stalo. Pre depresiu je charakteristické, že nanovo otvorí staré rany a v období, kedy ste pod jej vplyvom, ste náchylnejší pozerať sa na seba príliš negatívne a nevnímať svoju hodnotu.

Trápia vás bolesti

Ak ste už so svojimi zdravotnými problémami a opakujúcimi sa bolesťami obehali viacerých doktorov, ale stále bez diagnózy, pamätajte, že pôvodcom môže byť záludná depresia. Podľa štúdie v časopise Journal of the American Medical Association, 75 percent pacientov, u ktorých bola neskôr potvrdená depresia, sa sťažovalo na fyzické nepohodlie, častejšie navštevovali lekárov a riziko, že sa u nich postupne rozvinula chronická bolesť bolo až trojnásobné.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia môže postihnúť každého: 7 skvelých tipov na to, ako zatočiť s touto mrchou


Dlho bez pohybu

Depresia paralyzuje myseľ aj telo. Niekoľko hodín sedíte nehybne s pohľadom upreným do neznáma, v myšlienkach máte pusto a nedokážete sa presvedčiť, že treba konečne niečo urobiť. Pravdepodobne ste v záťažovom období, kedy nastala chemická nerovnováha v mozgu, ktorá spôsobuje, že postupne úplne strácate záujem aj tie aktivity, ktoré vás tešili.

Reagujete príliš emotívne

Osoba s ukrývanou či potláčanou depresiou prežíva emócie omnoho intenzívnejšie. Rozplače ju sledovanie televízneho seriálu, vulgárne nadáva na ostatných šoférov… Nedokáže zvládnuť ani malé výčitky v komunikácii a partnerské hádky skončia katastrofálne. Ak strácate kontrolu nad svojimi emóciami a reagujete prchko, podráždene a vaše vnútorné prežívanie je rozbité na kúsky, nehanbite sa požiadať o pomoc.

Stratili ste svoju pracovitosť

Depresívni ľudia nie sú leniví, no postupne prichádzajú o snahu pracovať tak, ako doteraz. Nevidia v tom žiadny zmysel, ich vôľa je paralyzovaná. V krajných prípadoch sa prepracujú k tomu, že im nezáleží na tom, či budú mať z čoho platiť účty.

Pracovné prostredie nemusí byť ideálne a dokonca môže pôsobiť i stresujúco, ak v priebehu pár týždňov zrazu nadobudnete skľučujúci pocit, že tam nepatríte. V tomto prípade skúste požiadať o voľno a pokúste sa zapracovať na vašom psychickom zdraví.


Aké skúsenosti máte s depresiou vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy na boj s ňou v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame