Skúšali ste už tinktúru z myrhy? Poradí si s aftami, vyrážkami aj bolesťou hrdla

Tinktúra

thinkstockphotos.com

Jeden z najvzácnejších darov prírody si cenili už v staroveku. Myrhovník používali na výroku balzamov a vôní. Živica zvaná myrha sa vďaka jej všestrannému využitiu vyvažovala zlatom.V Egypte si ju cenili aj pre jej výraznú vôňu a schopnosť odpudzovať hmyz pri balzamovaní múmií. Kresťania si dodnes pripomínajú ako ju traja králi priniesli do daru Ježišovi spolu so zlatom a kadidlom.

Vždyzelený ker pochádza zo Stredného východu. Na Arabskom polostrove sa využíval už v 5 st. pred Kristom. Rozlišujeme viac ako 200 druhov myrhovníka. Tieto tŕnité kríky s bielymi kvetmi sa pestujúaj v Afrike a Indii. Indický druh sa používa aj v tradičnej ayurvédskej medicíne. Ker produkuje hnedastú aromatickú živicu, ktorá sa využíva v medicíne, kozmetike alebo parfumérii. Rozpúšťa do olejov a tinktúr, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach alebo špecializovaných bylinkových predajniach. Jeden ker ročne vyprodukuje približne kilogram živice. Stačí narezať kmeň a začne vytekať ako číra rýchlo tuhnúca tekutina.

Horká prenikavá chuť stimuluje organizmus

Tinktúra z myrhy má zahrievajúci účinok a dokáže povzbudiť telo pri únave, prechladnutí a astme. Rozprúdením krvného obehu dodáva energiu a zároveň pri vnútornom užívaní pomáha telu zbaviť sa toxínov a parazitov. Tráviaci trakt myrha nezaťažuje, práve naopak povzbudzuje trávenie, chráni pečeň  a uvoľňuje vetry.  Telu dodáva významné látky ako zinok, draslík, sodík a kremík.

Americké štúdie dokázali, že myrha obsahuje silné antioxidanty. Zabraňuje poškodeniu pečene a pomáha budovať obranyschopnosť organizmu. Čínski vedci v štúdii publikovanej v Oncology Letters v roku 2013 zas dokázali, že myrha má protirakovinové účinky pri gynekologických nádorových ochoreniach.


Mohlo by vás zaujať: Bylinné tinktúry a likéry na rôzne neduhy: Pripravte si ich doma aj vy!


Zbavte sa akné, kožných problémov a vrások

Hojivé účinky myrhy ju predurčujú na ošetrenie zranení a kožných problémov. Pri aplikácii na pokožku postihnutú akné pleť zbaví vyrážok a pomôže zaceliť aj drobné jazvičky a vrásky. Antibakteriálny efekt zamedzí ďalšiemu rozširovaniu kožných infekcií. 

Využitie:

  • Kloktadlo pri zápaloch hrdla –stačí pár kvapiek tinktúry na hrnček vodya zbavíte sa bolestí hrdla aj infekcie.
  • Ošetrenie aftov a  zapálených ďasien – Na vatovú tyčinku sa nakvapká tinktúra a a potrie sa s ňou postihnuté miesto. Myrha zabráni šíreniu infekcie a baktérií a zároveň pomôže rýchlejšie zaceliť ranu.
  • Myrha odháňa hmyz – v starovekom Egypte ju v domácnostiach pálili, aby z domu vyhnali blchy.
  • Zbavenie sa plesní – chodidlá sa natierajú tinktúrou. Zbavíte sa tak zápachu a plesní. 
  • Ošetrenie poranení – tinktúra sa môže používať na ošetrenie drobných poranení v domácnosti.
  • Myrhový esenciálny olej – ak si chcete pripraviť vlastný „esenciálny“ olej poradíme vám. Lyžičku živice si nad plameňom rozpustíte v šálke rastlinného oleja. Nechajte do rána odležať. Prefiltrujeme cez gázu a skladujeme na tmavom mieste v sklenej nádobe. Používame na ošetrenie poranení. V kombinácii s levanduľou a kokosovým olejom používame na odstránenie vrások a ošetrenie pleti.
  • Popraskaná pleť – esenciálny olej z myrhy používali na ošetrenie popraskanej pleti už starý Egypťania. Dnes myrhu obsahuje množstvo krémov a rozličné druhy pleťovej kozmetiky.

Mohlo by vás zaujať: Natrhajte si valeriánu lekársku: Vyrieši nespavosť, úzkosť i kŕče


Neodporúča sa užívať počas tehotenstva a pri problémoch s krvným tlakom

Myrha podporuje kontrakcie a tak sa využíva v poslednom mesiaci pri vyvolaní pôrodu. Užívanie v počiatočných štádiách by podľa niektorých štúdií mohlo spôsobiť potrat.

Všetkého veľa škodí a preto si dajte pozor na nežiaduce účinky:

  • Hnačky pri nadmernom užívaní
  • Vyvolávanie menštruácie (nebezpečné pre tehotné ženy)
  • Znižovanie krvného tlaku

Vyskúšali ste už tinktúru z myrhy? Aké s ňou máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame