Skúsenosť s ním majú tisícky Sloveniek: Čo robiť už pred návštevou lekára?

S inkontinenciou sa dá bojovať. (Zdroj foto: Getty Images)

Či už sa s únikom moču stretávate občas, alebo pravidelne, nemusí vás oberať o chuť do života. Úprava niekoľkých návykov môže vašu situáciu výrazne zlepšiť.  

Ako vzniká inkontinencia?

Močový mechúr je dutý orgán, ktorý je spolu s obličkami, močovodmi a močovou trubicou súčasťou močovej sústavy. Keď sa mechúr naplní močom (približne 300 ml), vznikne nutkanie ísť na toaletu. Počas močenia sa svaly v močovom mechúre napínajú, aby presunuli moč do močovej trubice. Zároveň sa uvoľnia svaly okolo močovej rúry, aby moč mohol odtiecť von z tela. Keď však svaly v močovom mechúre a v oblasti panvového dna nefungujú správne, dochádza k samovoľnému úniku moču.

Príčinou môže byť oslabené svalstvo aj lieky

Únik moču zažívajú podstatne častejšie ženy ako muži. Podľa údajov Národného portálu zdravia napríklad inkontinenciu po prirodzenom pôrode pozná každá tretia žena. Často sa vyskytuje aj v tehotenstve či v období menopauzy. Čo všetko ju môže spôsobovať?

Inkontinencia sa vyskytuje z mnohých dôvodov vrátane infekcií močových ciest, vaginálnej infekcie, podráždenia alebo zápchy. Narušiť kontrolu močového mechúra dokážu spôsobiť aj niektoré lieky. Okrem oslabených svalov môžu byť na vine príliš hyperaktívne svaly mechúra alebo poškodenia nervov, ktoré kontrolujú jeho činnosť. Spúšťačom však býva aj psychika, obezita, niekedy smiech, inokedy chronický kašeľ, napríklad z fajčenia.

Malé úpravy môžu priniesť veľké výsledky

Pri inkontinencii je veľmi dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Odkladanie návštevy odborníka môže zapríčiniť zhoršenie stavu, ku ktorému sa môžu pridružiť bolesti, krvácanie alebo opakované infekcie močových ciest. Lekár, naopak, zdravotný stav dôkladne diagnostikuje a nastaví vám vhodnú liečbu. V určitých prípadoch je možné aj úplné vyliečenie. Objednajte sa a už počas čakacej lehoty vyskúšajte pár našich praktických tipov:

1.    Dodržujte pitný režim

Veľmi dôležité je naďalej piť dostatok tekutín. V priemere treba prijať asi 2 litre denne, v letnom období si pokojne doprajte aj viac. Nedostatočný pitný režim totiž zvyšuje koncentráciu moču a močový mechúr bude podráždenejší. Najlepšia je čistá voda, striedať môžete aj rôzne minerálky. Znížiť by ste mali pitie alkoholu a kávy. Ideálny „výdaj“ predstavuje 1,5 až 2,5 litra moču za 24 hodín.

2.    Veďte si denník

Informácie sú základ! Takzvaný mikčný denník vám určite odporučí aj urológ. Na základe poznámok vám potom lepšie stanoví diagnózu. Veľkou výhodou je, že dnes už poznámky nemusíte vypisovať ručne, stačí si stiahnuť aplikáciu MoliApp. Do smartófonu každý deň zadáte údaje o množstve prijatých tekutín, ale aj návšteve toalety, nutkaní na močenie či samovoľných únikoch moču. Je to nielen praktické, ale aj diskrétne. 

Stiahnite si aplikáciu MoliApp – mikčný denník

Všetko v mobile s MoliApp
Vďaka appke MoliApp budete mať vy lepší prehľad o „nehodách“ a môžete im jednoduchšie predchádzať. Veľmi pomôže aj vášmu lekárovi pri stanovovaní liečby. (Zdroj: MoliApp)

3.    Trénujte močový mechúr

Nutkanie na toaletu sa môžete naučiť potláčať. Pozornosť zameranú na močový mechúr rozptýlite napríklad relaxačným dýchaním, pokojným držaním či stláčaním svalov panvového dna. Vyskúšať môžete aj načasované vyprázdňovanie, trebárs s plánom močenia každú hodinu. Postupne tento interval predlžujte.

4.    Precvičujte si panvové svalstvo

Aspoň trikrát denne skúšajte pomaly zaťahovať svaly v oblasti panvy, a to najpevnejšie, ako len viete. Takto by ste mali zotrvať niekoľko sekúnd, následne svaly uvoľniť a zopakovať to aspoň 10-krát, trikrát za deň. Tzv. Kegelove cviky sa najlepšie robia v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami v kolenách, ale svalstvo môžete precvičovať pri akýchkoľvek iných činnostiach.

5.    Pomôžte si zdravotníckym pomôckami

V súčasnosti sa už nehody s únikom moču dajú aj vďaka špeciálnym zdravotníckym pomôckam zvládnuť. Namiesto bežných menštruačných vložiek si vyberte špeciálne vložky určené na inkontinenciu. Sú pohodlné, pomáhajú pokožke dýchať a poradia si nielen s únikom moču, ale aj so zápachom. Dostanete ich v rôznych veľkostiach od najmenších až po väčšie nočné. 

Všetko o inkontinencii

moli app na obrazovke mobilu

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Hartmann.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame