Skutočne účinná alebo šarlatánstvo? Tibetská medicína je na vzostupe

Tibetská medicína

thinkstockphotos.com

V dnešnej uponáhľanej dobe máme čoraz viac príležitostí vyskúšať účinky netradičnej medicíny. Jednou z tých, ktorá je v poslednom období na vzostupe, je tiež tibetská medicína. Ide však o skutočne účinnú možnosť liečby alebo skôr šarlatánstvo? Tradiční lekári sú často skeptickí, jej výsledky však občas prekvapia.

Ikona tibetskej medicíny

Ešte než vyjde slnko nad indickými Himalájami, pred dverami Ješeho Dhondena, ikony tibetskej medicíny, ktorá priťahuje pacientov z celého sveta, stojí hromada ľudí. Táto alternatívna medicína, stará niekoľko storočí, zažíva v Ázii aj mimo nej nový vzostup, hoci na ňu vedecké kruhy pozerajú skepticky.

Ješe Dhonden bol viac ako 30 rokov osobným lekárom dalajlámu. Teraz tlačí prsty a dlaň jedného pacienta. Skláňa hlavu, aby si mohol skontrolovať pulz. Nerobím žiadne testy, žiadny röntgen a podobne. Verím si. Skúmam len pulz a moč,zveruje sa 92-ročný budhistický mních. Starobylé techniky, ktoré používa pri liečbe všetkých chorôb, siahajú od púšťania žilou po vkladanie byliniek na energetické body na tele.


Mohlo by vás zaujímať: Takto pôsobia homeopatiká: Pomôžu prírodné lieky aj vám?


Radí aj ľuďom s rakovinou

Tisíce ľudí trpiacich rakovinou, degeneratívnymi chorobami či ďalšími problémami sa k nemu chodí poradiť na jeho kliniku McLeod Gandž v horskom mestečku na severe Indie, kam sa uchýlila tibetská exilová vláda. „Keď ku mne chorí prichádzajú, starám sa o nich,vyhlasuje Ješe Dhonden, ktorý ordinuje vo svojej pracovni vyzdobenej tibetskými diplomami a fotografiami usmievajúceho sa dalajlámu.

Vraj robí zázraky

Stúpenci tibetskej medicíny uisťujú, že robí zázraky, ale o jej skutočnej účinnosti bolo vypracovaných len málo vedeckých štúdií. Prax tejto medicíny vychádza zo štyroch základných textov nazývaných tantry, z ktorých vznikli dve skupiny, Sakpori a MenCeKhang. Tieto tantry zahŕňajú tisíce chorôb. V každom prípade predpisujú určitú zmes byliniek a minerálov, ktoré sa väčšinou nachádzajú v Himalájach.

Vyhnúť sa liekom

Veríme, že choroby sú spôsobené tým, keď sa naša vnútorná energia dostane do nerovnováhy, vysvetľuje lekár Cchewang Tam Din zo školy MenCeKhang pri klinike McLeod Gandž, jednom z mnohých zariadení tohto druhu v Indii. Ideou nášho systému je to, že by nikto nemal brať po celý život lieky na chronické problémy, ako je artritída alebo cukrovka,hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Liečba močom: Na akom princípe funguje a v čom vám môže pomôcť?


Pristupuje empaticky

Na tibetskú medicínu rovnako ako na početné tradičné medicíny v Ázii pozerá Západ a oficiálni lekári, podozrievavo. Jedným z dôvodov, prečo je tibetská medicína populárna v Ázii a inde, tkvie možno v tom, že pristupuje k pacientovi s veľkou empatiou, ktorá má svoj pôvod v budhizme,hovorí indický kardiológ D. Prabhakaran. Chýba jej však štandardizácia a klinické skúšky, takže ju čaká dlhá cesta, než vstúpi do západnej praxe, konštatuje.

V exile

Čína a India sa snažia využívať tibetskú medicínu a jej rastúcu popularitu: v apríli obe ázijské veľmoci, každá zvlášť, predložili UNESCO návrh na to, aby sa stala nehmotným dedičstvom ľudstva. Otázka Tibetu a jeho ľudu je pre obe krajiny citlivým problémom. Na indickom území žije dalajláma a významná tibetská diaspóra od roku 1959, kedy utiekli pred čínskymi jednotkami.

Dillí v roku 2010 tibetskú medicínu oficiálne uznalo a to jej otvorilo dvere do zdravotníckych zariadení v Indii a uľahčilo investície a výskum v tejto oblasti. Pre jej stúpencov, ako je šesťdesiatročný Abdul Rahmán, to je dobrá správa. Abdul Rahmán dáva tibetskej medicíne prednosť pred modernou medicínou. Mal som chronickú nádchu, ktorú mi do roka vyliečili,vyhlasuje a ukazuje tabletky z byliniek, ktoré mu predpisujú na klinike na bohatom predmestí Dillí.


Máte vlastné skúsenosti s tibetskou medicínou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame