Skvelý nielen v kuchyni: Saponátom proti burine, mravcom aj mastným škvrnám

Čistiace prostriedky

thinkstockphotos.com

Saponát na riad má omnoho všestrannejšie využitie. Použili ste ho niekedy na trávnik, burinu, mravce alebo vlasy? Ak nie, skúste sa inšpirovať našimi radami a tipmi. V kombinácii s tými správnymi surovinami zatočí s mastnotou takmer každého druhu.

Zbavíte sa buriny

Ničí krásu vašej záhradky neustále rastúca burina a nechcete proti nej bojovať chemickými herbicídmi? Použite zmes, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu aj k vašej peňaženke. Všetky zložky vášho domáceho postreku proti burine nájdete vo svojej kuchyni. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku saponátu na riad, šálku jedlej soli a asi 4 litre vínneho octu. Množstvo roztoku môžete prispôsobiť vašim požiadavkám, zachovajte však pomer jednotlivých zložiek. Tento roztok účinne zabíja trávu vytŕčajúcu zo štrbín chodníkov, terás a tiež medzi hriadkami. Pri postrekovaní hriadok však dávajte pozor, aby ste nezahubili aj úrodu či kvety.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduché ako facka: 7 trikov, ktoré sa hodia aj pri upratovaní vašej domácnosti


Krok ku krásnemu trávniku

Je po zime váš trávnik zosušený a prešedivený? Postavte ho na nohy bez pesticídov. Na výrobu postreku síce budete potrebovať veľkú nádobu a hadicu s rozprašovačom, no výsledok vás príjemne prekvapí. Budete potrebovať minimálne 37 litrov vody (väčšie množstvo závisí od veľkosti trávnika), jednu 350 mililitrovú plechovku piva alebo koly bez zníženého obsahu cukru, 1 šálku kukuričného sirupu (dá sa kúpiť v bio potravinách alebo vyrobiť z kukuričného škrobu a cukru). Kukuričný sirup môžete nahradiť šálkou amoniaku prípadne polovicou šálky ústnej vody. K tomu pridáte ešte jednu šálku saponátu na riad. Ten pomáha, aby sa postrek rovnomerne rozložil po vašom trávniku, a aby sa dlhšie udržal na jednotlivých steblách trávy. V prípade, že použijete väčšie množstvo vody, prispôsobte tomu aj množstvo ostatných surovín. Touto zmesou postriekajte trávnik približne každé tri týždne.  

Na mravce i na okná

Mravce vedia poriadne skomplikovať život. Zaliezajú do škár, zbierajú po vás omrvinky a postupom času sa z terasy či altánku presunú do domu. Aby ste tejto situácii zabránili, použite jednoduchý roztok z vody, octu a saponátu na riad. Vodu a ocot zmiešajte v pomere 50:50 a primiešajte trochu saponátu na riad. Ocot môžete v prípade potreby nahradiť aj saponátom na čistenie skla. Zmes nastriekajte na miesta, kde sa mravce zdržiavajú najviac. Podobným roztokom umyjete aj vodný kameň z okien, ktorý spôsobujú dažde. Do litra teplej vody pridajte asi deci octu a asi pol deci saponátu na riad. Po umytí touto tekutinou okná omnoho jednoduchšie vyleštíte do čista.


Mohlo by vás zaujať: Zubná pasta je skvelým pomocníkom v domácnosti: Vyskúšajte tieto tipy aj vy


Poradí si s muškami

Keď sa vám doma rozmnožia octomilky, malé vínne mušky z ovocia, položte k nádobe s ovocím misku octu, v ktorej rozmiešate tri kvapky saponátu na riad. Saponát čiastočne zmierni nepríjemný pach octu a navyše spôsobí, že mušky sa do neho chytia, klesnú pod hladinu a utopia sa.

Mastné vlasy a škvrny na oblečení

Ak vaše vlasy neviete zbaviť mastnoty žiadnym bežne dostupným šampónom, skúste do neho pridať pár kvapiek saponátu na riad. Mastnotu z nich umýva rovnako dobre ako zo špinavých tanierov.

Saponát na riad vie pomôcť aj pri odstraňovaní mastných škvŕn z oblečenia, a to aj z takých materiálov ako sú vlna či hodváb, ktoré nemôžete prať v hocijakom pracom prášku. Saponát pomôže odstrániť aj zažltnuté prúžky potu z goliera na košeli. Stačí naniesť malé množstvo saponátu priamo na škvrnu, preprať v rukách a opláchnuť vodou. V najhoršom prípade, keď sa už škvŕn neviete zbaviť ani týmto spôsobom, naneste saponát na zašpinené miesto, speňte s vodou a dajte oprať spolu s pracím práškom.

S malým množstvom saponátu na riad môžete oprať dokonca oblečenie, ktoré je určené na ručné pranie.


Mohlo by vás zaujať: Upratovanie v štýle starých mám: S ich vychytávkami bude rýchle a jednoduché!


Vyčistite šperky, hrebene a kefy

Trocha saponátu na riad a minerálka vedia s vašimi zájdenými šperkmi urobiť divy. Bublinky z minerálky pomôžu mydlu dostať sa do tých najmenších škár a ohybov. Ponorte šperky do minerálky so saponátom na 5 minút, neskôr ich vyberte a zubnou kefkou s jemnými štetinami vyčistite nečistoty.

Rovnakým spôsobom zbavíte mastnoty aj hrebene či kefy na vlasy. Pred použitím vody so saponátom však odstráňte prebytočné vlasy.

Zmyte olejové škvrny z betónu

Podlaha v garáži či betón pred domom môžu byť z času na čas zašpinené od motorového oleja. Ak nájdete na zemi takúto škvrnu, pokryte ju kypriacim práškom do pečiva alebo jedlou sódou a nakvapkajte na ňu dostatočné množstvo saponátu na riad. Zoberte kefu šúchajte ňou po škvrne, čím sa prášok zmieša so saponátom. Zmes nechajte niekoľko hodín pôsobiť a potom ju umyte. Tento proces opakujte, kým sa škvrny celkom nezbavíte.


Na čo všetko ste už saponát v domácnosti využili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame