Skvelý zelený čaj: Pôsobí proti rakovine, baktériám a pomáha pri chudnutí

Zelený čaj

photl.com

Zelený čaj určite poznáte. Ľudstvo si ho s chuťou pripravuje už vyše 3 000 rokov. V Číne a Japonsku je to najobľúbenejší nápoj. Viete o tom, čo všetko môže spraviť pre váš organizmus?

Zelený čaj pochádza z lístkov rastliny zvanej Camellia Sinensis. V dôsledku šetrného výrobného procesu si ponecháva množstvo vitamínov, ktorých obsahuje asi desaťkrát viac ako čierny čaj. Obsahuje vitamíny B1, B2, A, C a taký vysoký obsah vitamínu P, že nemá konkurenta v nijakej inej rastline. Ďalej obsahuje antioxidanty, napríklad selén, vďaka ktorým pomáha naše telo chrániť proti rakovine. Bolo dokonca vedecky potvrdené, že pri pravidelnom pití znižuje riziko rakoviny hrdla až o 60%. Obsahuje množstvo trieslovín a aromatických látok a je dokonca silnejší ako čierny čaj. Na rozdiel od čierneho čaju sa lístky zeleného čaju nefermentujú a neprechádzajú procesom vädnutia, ale spracovávajú sa pomocou pary. Z toho dôvodu sa chlorofyl a triesloviny nezmenili a výsledný produkt  si tak ponechal prirodzenú zelenú farbu.


Mohlo by vás zaujať: Oddýchnite si pri šálke čaju: Takto si ho naozaj vychutnáte


Liečivé účinky

Patrí medzi najzdravšie nápoje na svete. V Číne a východnej medicíne poznajú jeho pozitívne účinky už tisícky rokov a už od staroveku ich s obľubou využívajú pri liečbe rozličných zdravotných ťažkostí. Okrem už spomínanej schopnosti znižovať riziko rakoviny, prospieva pitie zeleného čaju aj vášmu srdcu  a cievam a vyrovnáva hladinu cholesterolu v krvi. Taktiež pôsobí blahodarne proti reume, má protibakteriálne účinky, pomáha pri infekciách a tiež aj pri zlepšení imunity organizmu.

Proti zubnému kazu aj cukrovke

Dokonca vie zabrániť tvorbe krvných zrazenín a trombóze. Keďže ničí baktérie, je pomocníkom aj pri dezinfekcii ústnej dutiny a zabraňuje vzniku zubného kazu. Odporúča sa piť vlažný v horúcich letných dňoch, kedy pomáha ochladzovať organizmus. Taktiež zabraňuje poteniu a potláča pocit smädu. Pomáha aj tráveniu, keďže má schopnosť odvádzať z tela škodliviny. Odvar z neho taktiež pomáha liečiť cukrovku a prospieva centrálnej nervovej sústave, pri psychických problémoch, únave a depresiách. Ak ho však vypijete priveľké množstvo pred spaním, môžete mať kvôli obsahu kofeínu problém zaspať.


Mohlo by vás zaujať: Spomaľte starnutie: Pomôže vám zelený čaj


Spaľovač kalórií

Zelený čaj sa používa aj ako podpora pri chudnutí – bolo zistené, že pomáha spaľovať kalórie. V jednej štúdii dokonca vedci odmerali, že pri dennom pití tohto nápoja môžete za tri mesiace zhodiť až šesť kilogramov tuku. Zelený zázrak objavili aj firmy vyrábajúce kozmetiku, ktoré ho pre jeho mnohé pozitívne účinky začali pridávať do rôznych kozmetických výrobkov, napríklad krémov, sprchových gélov, či dezodorantov.

Zlepšuje fyzickú kondíciu a bojuje proti starnutiu

Vedecký výskum uskutočnený na 14 000 senioroch dokázal, že napomáha lepšie zvládať bežné fyzické činnosti a pozitívne pôsobí aj na ľudský mozog, ktorý taktiež udržuje v čulejšej forme. Kladné výsledky boli zaznamenané po trojmesačnom pozorovaní, kedy mali ľudia za úlohu vypiť denne minimálne 4 šálky zeleného čaju. Jeho konzumácia teda zvyšuje celkovú fyzickú kondíciu a zabraňuje starnutiu organizmu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame