Škvrny od blata, vína či čokolády: Dostaňte ich z kobercov, textílií aj čalúnenia

Práčka

thinkstockphotos.com

Z času na čas sa to stane každému z nás. Oblejeme sa červeným vínom alebo čiernym čajom. Na našom oblečení skončí čokoláda, čučoriedky či prilepená žuvačka. Ako si poradiť s týmito malými katastrofami a zachrániť obľúbené kúsky oblečenia alebo nábytku?

Škvrny od krvi

Ak ide o čerstvé škvrny, okamžite ich namočte do studenej vody a vyperte. Ako však na tie zaschnuté? Vyskúšajte soľ v spojení so sódou bikarbónou, ktoré pridajte do studenej vody. Vložte do nej bielizeň a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom dajte bielizeň do práčky, ak na nej zostali ešte zvyšky škvŕn, zvoľte studený program.

Biele víno na svetlých textíliách

Najprv skúste na škvrnu použiť vriace mlieko. Za vyskúšanie stojí aj vypranie v roztoku so saponátom na riad.

Ako na červené víno?

Červené víno sa odstraňuje z textílií horšie ako biele. Skúste škvrnu namočiť do horúceho mlieka alebo do octu zriedeného s vodou. Ak vylejete červené víno na koberec, rýchlo ho vysajte papierovým obrúskom a nasypte naň soľ. Nechajte pôsobiť a potom vykefujte.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Čaj na oblečení

Ak ste sa pri príprave či pití čaju obliali, skúste sa fľakov zbaviť tak, že ich vyčistíte teplou vodou so šťavou z citróna. Pri bielení akýchkoľvek fľakov na svetlých textíliách sa oplatí staviť aj na slnko. Fľak, ktorý nejde vyprať, jednoducho navlhčite a dajte na priame slnko. Opakujte vždy, keď látka vyschne dokiaľ škvrna nezbledne.

Čo platí na čokoládu?

Nie vždy si čokoládové škvrny všimneme okamžite. Preto treba tie zaschnuté zmäkčiť. Na tento účel je ako stvorený glycerín. Naneste ho na škvrnu a následne textíliu vyperte vo vode s obsahom saponátu.

Káva na oblečení a kobercoch

Na kávu platí studená voda so soľou, avšak iba v prípade, že ide o čerstvú škvrnu. V prípade starších fľakov od kávy skúste nasledovný tip: natrite ich glycerínom a operte v studenej vode. Na kávu na koberci použite minerálku.


Mohlo by vás zaujať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Na čučoriedky citrónová šťava alebo kyslé mlieko

Z vlnených textílii odstránite fľaky z čučoriedok citrónovou šťavou, z ľanových materiálov kyslým mliekom.

Čo s jahodami?

Aj škvrny z jahôd patria k tým ťažšie odstrániteľným. Nie však v prípade, že na ne použijete horúcu octovú vodu.

Kečup a cvikla

Fľaky od kečupu a cvikle ihneď prepláchnite pod studenou vodou. Naneste na ne gél na pranie a vyperte. Potom nechajte ešte niekoľko hodín v studenej vode s pracím prostriedkom. Ak nezmizli, použite na ne malé množstvo liehu.


Mohlo by vás zaujať: Boj so škvrnami podľa rád starých materí: Ktorá z nich sa osvedčila vám?


Aj mastné škvrny sa dajú odstrániť

Ak sa mastné fľaky objavia na vlnených materiáloch, vyskúšajte na ne aplikovať minerálku. Pri iných textilných materiáloch je známy aj trik s pijavým papierom, ktorý sa prežehlí mierne teplou žehličkou. Za vyskúšanie stojí aj použitie prostriedku, ktorý je určený na riad.

Škvrny od fixiek a atramentu

Ak vaše dieťa či vnúča rado kreslí na odev, nezúfajte. Skúste „kresbičky“ odstrániť tak, že ich potriete liehom. Atramentové fľaky namočte do horúceho mlieka a následne vyperte.

Pot na bielych textilných materiáloch

Nie vždy sa dajú zažltnuté miesta od potu odstrániť pracím prostriedkom. Ak si s nimi neviete poradiť, namočte ich a škvrny posypte soľou. Po niekoľkých hodinách pôsobenia znovu vyperte.


Mohlo by vás zaujať: Viete správne dávkovať prací prášok či aviváž? Takto ochránite svoju práčku a ušetríte


Na odstránenie žuvačky existuje hneď niekoľko trikov

Ak je žuvačka prilepená na koberci, nezúfajte. Naneste na ňu primerané množstvo odlakovača na nechty. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a vydrhnite kefou. Čo so žuvačkou na oblečení? Vložte to do mrazničky približne na 30 minút. Potomby sa mala dať pomerne jednoducho odstrániť.

Keď už sme pri žuvačke, ani vo vlasoch nemusí byť pohromou. Časť vlasov, na ktorých je žuvačka, namočte do kolového nápoja, poprípade rastlinného oleja. Po chvíli ju ľahko odstránite. Triky so žehličkou či fénom určite poznáte, no nie je na škodu si ich zopakovať. Fén použite napríklad pri žuvačkách na kobercoch a žehličku spolu s pijavým papierom na žuvačky, ktoré sú prilepené na oblečení.


Aké ďalšie účinné rady by ste odporučili čitateľom v boji s odolnými škvrnami? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame