Škvrny od pera či zafarbenia od riflí na kabelkách: Poradíme vám, ako na ne!

Pranie

thinkstockphoros.com

Kožené či koženkové oblečenie a kabelky z týchto materiálov sa po určitom čase používania často zašpinia trením o rifle. Takéto škvrny sa potom veľmi ťažko odstraňujú. Ešte ťažšie sa však odstraňujú fľaky z atramentu, od pečiatok či tie od fixiek a pier, a to aj z !obyčajnej látky. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si s nimi poradiť.

Kvalita kože a koženky

Čím je koženka mäkšia a poréznejšia, o to horšie sa z nej odstraňujú škvrny, pretože sa nečistota ukladá hlbšie do materiálu. Bez ohľadu na to, či ide o škvrnu od pera alebo farba ošúchaná z riflí, očistíte ju s väčšími ťažkosťami ako napríklad koženku tvrdšiu na dotyk. Obľúbený odev či kabelku vám môže pred ušpinením ochrániť aplikácia impregnačného spreja bežne dostupného v obchode s obuvou.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Ako na škvrny spôsobené rifľovým oblečením?

Na menšie rifľové fľaky na koženom oblečení či kabelkách by malo stačiť aj tekuté mydlo či saponát na riad, ktoré vtriete do škvrny handričkou alebo kefkou. Účinnejšie pôsobí čistiaci prostriedok s mikročasticami (napríklad Cif), ten však môžete nahradiť aj obyčajnou zubnou pastou. Na najodolnejšie škvrny môžete vyskúšať odlakovač. Každý materiál však môže reagovať iným spôsobom, preto odporúčame najprv naniesť malé množstvo odlakovača na menej viditeľné miesto, aby sa nepoškodila štruktúra látky. Len čo škvrna zmizne, neutralizujte vyčistené miesto vlhkou handričkou. Odlakovačom vyčistíte aj prach usadený v ohybných častiach kožených topánok.

Guľôčkové perá, prepisovačky a fixky

Škvrny z písacích potrieb sa odstraňujú veľmi ťažko. Najlepšie si s nimi poradíme, kým sú čerstvé. Ak sa popíšete v práci a nemáte po ruke žiadny liehový roztok, silnú domácu slivovicu ani alpu, skúste si vypýtať od kolegu kolínsku vodu (vodu po holení). Nechajte roztok presiaknuť cez látku. Problém nastáva pri syntetických materiáloch, tam veľa šancí na odstránenie škvŕn nezostáva.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na chemikálie: 10 tipov ako mať čistú domácnosť len s použitím citróna


Atrament a farba na pečiatky

Atrament sa dá účinne odstrániť aj bežným prostriedkom na umývanie riadu. Najprv ponorte škvrnu pod prúd studenej vody. Počkajte, kým odtekajúca voda nebude číra. Následne na zadnú stranu škvrny naneste saponát na riad. Nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom oblečenie s fľakom opäť umiestnite pod studenú tečúcu vodu. Keď z neho stečie napenená voda a prúd bude číry, môžete ho oprať ako obyčajne.

Ďalšou možnosťou je použiť zmes citrónovej šťavy, soli a vody. Túto zmes však musíte na atramentovú škvrnu naniesť čo najskôr. Čerstvé škvrny je možné odstrániť aj pomocou kyseliny šťaveľovej (nazývaná aj oxálová alebo etándiová), tá je pomerne agresívna, preto s ňou narábajte opatrne. Používa sa napríklad vo včelárstve. Ak ste si škvrnu nevšimli a zaschla vám na oblečení, namočte ju na noc do podmaslia (tekutina, ktorá sa oddelí od smotany pri šľahaní na maslo). Z farebných textílií ju odstránite čpavkom, liehom aj glycerolom.


Ktoré ďalšie účinné triky a tipy na boj s odolnými škvrnami poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphoros.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame