Sladučké jahody: Povzbudia váš sexuálny apetít a potešia jazýček

Jahody

sxc.hu

Jahody sú často nazývané kráľovským ovocím. Ich história je však oveľa staršia, než sama kráľovská monarchia. Archeológovia zistili, že už človek z doby kamennej zbieral divorastúce jahody. Prvé zachované správy o jahodách a hlavne o ich liečivých účinkoch, pochádzajú od gréckeho lekára Hippokrata. V stredoveku si na jahodách pochutnávali mnísi, ktorí ich pestovali v kláštorných záhradách. Krásne, červené plody však nesmeli chýbať ani na zámockých hostinách v Anglicku, Belgicku, Francúzku – a nakoniec ani u nás.

V ľudovom liečiteľstve sa jahody tradične využívali  k prečisteniu tráviaceho traktu a k zlepšeniu látkovej premeny. Navyše jahody výrazne zvyšujú sexuálnu výkonnosť oboch pohlaví, čo je zapríčinené podľa odborníkov vysokým obsahom zinku v semienkach tohto ovocia. Zinok je najdôležitejší minerál ovplyvňujúci sexuálnu výkonnosť, lebo má na starosti množstvo a vylučovanie mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý pomáha rýchlejšie sa vzrušiť a dosiahnuť orgazmus.


Mohlo by vás zaujať: Chuť na sex môžete mať v každom veku: Skúste tieto prírodné afrodiziaká!


Čaj z listov lesných jahôd

Od mája do augusta môžeme zbierať mladé listy z lesných jahôd. Tie sa sušia v tenkých vrstvách, alebo sa používajú čerstvé. Obsahujú triesloviny, cukor, silice, vitamín C a čaj z nich pôsobí močopudne. Odporúča sa pri chorobách obličiek a močových ciest, ale aj pri hnačkách a hemoroidoch. Popíjanie čaju z jahodových lístkov má priaznivé účinky aj na látkovú premenu, pri kataroch žalúdka, čriev a pri chudokrvnosti. Listy zo záhradných jahôd sa nezbierajú.

Jahody a alergia

Záhada sa ukrýva vo vôni jahôd. Aróma jahôd totiž patrí medzi najkomplikovanejšie v prírode vôbec. Skladá sa z vyše 300 známych a množstva neznámych látok. Aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo sú niektorí ľudia na jahody alergickí. Opatrný treba byť najmä pri zavádzaní jahôd do jedálneho lístka batoliat. Po prvej konzumácii jahôd ich nepodajte dieťaťu pár dní a pozorujte, či sa neobjavia alergické príznaky. Alergia na jahody sa objavuje už v histórii anglického kráľovstva – anglický kráľ Richard III využil svoju alergiu na jahody na to, aby sa zbavil lorda Williama Hastingsa tak, že ho obvinil z pokusu otráviť ho. Richard III zjedol niekoľko jahôd pred audienciou. Tento špinavý trik, využívajúci vtedy málo známu až exotickú chorobu, mu pomohol dostať svojho nepriateľa na šibenicu.


Mohlo by vás zaujať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


Domáca jahodová zmrzlina

Urobiť si zmrzlinu z čerstvých jahôd je veľmi jednoduché. Potrebujete výkonný mixér s ostrými nožmi, jahody a sladkú smotanu na šľahanie. Kto má rád sladké, tak aj práškový cukor. Množstvá sú individuálne, počíta sa približne štvrť litra smotany na pol kilogramu jahôd. Jahody umyjeme a poukladáme na tácku tak, aby sa jedna druhej nedotýkali. Môžete pod ne podložiť bavlnenú utierku, aby neprimrzli k podložke. Najlepšie cez noc necháme v mrazničke. Potom už len vysypeme do mixéra, zalejeme smotanou a pustíme na plné obrátky. Za pár sekúnd si môžete pochutnávať na vlastnoručne vyrobenej zmrzline.

Lahodný jahodový drink

Ak patríte k milovníkom ovocných drinkov, určite vás poteší tento recept. Jahody očistite a umyte. Potom ich nakrájajte na menšie kúsky a zasypte práškovým cukrom (ak nie sú jahody veľmi sladké, nasypte ho viac). Nechajte niekoľko hodín odstáť – pustia šťavu a zmäknú. Potom všetko nasypte do mixéru s ostrými nožmi, dodajte ľad a vodku. Všetko spolu pomixujte a lahodný ľadový drink je na svete.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame