Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?

solárny panel

sxc.hu

Napriek tomu, že Slovensko nepatrí medzi krajiny s rekordnou intenzitou a dĺžkou slnečného žiarenia ročne, záujem o solárne systémy na našom trhu neutícha, práve naopak. Ak nad takouto formou investície práve uvažujete aj vy, zrejme sa nevyhnete kalkulačke a hodinám počítania. Zvážiť musíte totiž nielen to, akú máte spotrebu vody v domácnosti a aké kolektory sú vhodné práve pre vás. Zistite, čo všetko by ste pred realizáciou návrhu solárnych panelov mali vlastne vedieť.

Energia zo slnka na nezaplatenie

Slnečné žiarenie je veľmi ekologickým a dostupným zdrojom energie, ktorý je obnoviteľný a ktorého využívanie je veľmi šetrné k životnému prostrediu. Keďže však neobývame tropické pásmo, premena slnečných lúčov na využiteľnú energiu nie je v našich podmienkach z hľadiska účinnosti ideálna. Na viac ako priame žiarenie sa preto musíme spoliehať na difúzne žiarenie (rozptýlené na oblačnosti) alebo odrazené žiarenie (spravidla od umelých plôch alebo zemského povrchu). V každom prípade však platí, že solárna energia je zadarmo, vďaka čomu si získava čoraz viac spotrebiteľov.

Aké sú podmienky u nás?

V našich končinách sa celková doba slnečného svitu pohybuje v rozmedzí 1200 až 2000 hodín ročne (bez oblakov). Všetko však závisí aj od hmiel a inverzného počasia. Netreba tiež zabúdať, že intenzita slnečného žiarenia sa v rámci 12 mesiacov mení – vrchol dosahuje v júli a minimum začiatkom kalendárneho roka. Tieto hodnoty sa, prirodzene, menia aj v závislosti od polohy (blízkosť tieniacich objektov, doliny, a pod.) a regiónu. Je logické, že viac kWh/m² sa dočkajú obyvatelia južného Slovenska, to však ešte neznamená, že pod Tatrami či v severnejších kútoch sú kolektory nepoužiteľné. To, ako veľmi dokážete využívať slnečnú energiu, totiž veľmi závisí aj od polohy samotného kolektora. Najpriaznivejšia je orientácia na južnú, prípadne juhovýchodnú svetovú stranu a sklon približne 45°. Hodnotu globálneho slnečného žiarenia vo vami zadanej lokalite si môžete vypočítať napríklad aj TU.


Mohlo by vás zaujať: Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte


Typy solárnych panelov

  • ploché – využívané najmä na ohrev vody. Pozostávajú z medeného tenkého potrubia uloženého v plášti v tvare vane, ktoré chráni sklený kryt. Ich devízou je dlhšia životnosť a vyšší výkon v lete.
  • trubicové – odolnejšie voči vetru aj voči prehriatiu. V zime sa však medzi jednotlivými trubicami môže zachytávať námraza, čo znižuje ich účinnosť, v horšom prípade hrozí poškodenie
  • vákuové – sú účinnejšie najmä v oblastiach s nižším podielom slnečného svitu. Môžu byť takisto ploché alebo trubicové.

Na čo všetko možno kolektory využiť?

Celkové pokrytie energetických nárokov domácnosti slnečné kolektory nikdy nezabezpečia. Napriek tomu však ponúkajú zaujímavé percentá:

ohrev vody – od 40 do 60% ročnej spotreby, tú vašu si však musíte vopred vypočítať, pretože ide o veľmi individuálny faktor. Vo všeobecnosti však platí, že pre troj- až štvorčlennú domácnosť vám kolektor o výmere 6m2 pokryje 300-litrový zásobník vody. Ohrev vody pre bazén si však vypočítajte samostatne.

vykurovanie – za ideálnych podmienok (izolácia objektu, nízkoteplotný vykurovací systém) dokážu kolektory zabezpečiť 15-30% ročnej potreby tepla


Mohlo by vás zaujať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Obstarávanie v číslach

1. životnosť solárneho systému výrobcovia odhadujú na 25-30 rokov

2. inštalácia systému a jednotlivé komponenty vám odľahčia v priemere od 2000 do 4000 eur, možno aj viac, pokiaľ vlastníte veľký dom

3. pomôcť vám môže dotácia, ktorá bola pre rodinné domy stanovená na limit 200 €/1 m² apertúrnej plochy nainštalovaných slnečných kolektorov, max. do 8 m² apertúrnej plochy. Ministerstvo hospodárstva síce v marci rozhodlo o zrušení výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, ostáva však dúfať že aj kvôli záväzkom voči Európskej únii ide len o prechodné štádium.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame