Slnečné lúče nás lákajú čoraz viac: Ako dlho môžete byť na slnku práve vy?

Slnko

thinkstockphotos.com

S blížiacim sa letom začíname viac riešiť ochranu pred páliacim slnkom. Opaľovací krém by ste však nemali používať iba na dovolenke pri mori, ale každý deň. Slnko totiž už v jarných mesiacoch môže vašej pokožke uškodiť. Hrá síce významnú úlohu pri tvorbe vitamínu D v ľudskom tele, no zároveň môže byť aj nebezpečné. Ako pri všetkom, aj pri pobyte na slnku treba nájsť tú správnu mieru.

Slnečné žiarenie je zložené z spektra lúčov – viditeľné žiarenie, ktoré vnímame ako svetlo, neviditeľné infračervené žiarenie, ktoré nás zohrieva a neviditeľné ultrafialové (UV) žiarenie. UV žiarenie existuje v troch podobách: ultrafialové žiarenie A (UVA), ultrafialové žiarenie B (UVB), a ultrafialové žiarenie C (UVC). Posledné z týchto troch ale na povrch zeme takmer nepreniká a to vďaka ochrannému obalu atmosféry.

Príčina rakoviny a starnutia

Ultrafialové žiarenie tvorí približne 5 percent z celkového slnečného žiarenia, ktoré dopadá na našu Zem. Práve žiarenie UVA a UBV spôsobuje spálenie pokožky, ak sme mu vystavení príliš dlho alebo intenzívne. V roku 2009 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá patrí pod Svetovú zdravotnícku organizáciu, klasifikovala všetky druhy UV žiarenia, vrátane solárií, ako karcinogénne pre človeka. Okrem spálenín a starnutia kože má však toto žiarenie aj pozitívne účinky – práve ono totiž aktivuje tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý najmä u detí. Telo ho vytvára počas pobytu na slnku, pokožka však nesmie byť chránená krémom na opaľovanie. Ani vystavenie tomuto druhu žiarenia však nesmie byť nadmerné.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Ako sa (ne)opáliť

Zhnednutie pokožky pri dlhodobom pobyte na slnku je v skutočnosti obranný mechanizmus našej kože. Vo vrchnej vrstve pokožky, nazývanej epiderma, sa nachádzajú bunky – melanocyty. Tieto pod vplyvom UVB žiarenia tvoria kožný pigment melanín. To, koľko melanínu pokožka vyprodukuje, aby sa chránila, závisí od genetiky a fototypu človeka. Poznáme štyri fototypy pokožky, každý z nich reaguje na opaľovanie inak.

  • Fototyp I – keltský typ

Ľudia s týmto typom pokožky zvyčajné mávajú modré oči, občas i hnedé, sú ryšaví alebo plavovlasí,  s veľmi svetlou pleťou a často mávajú pehy. Sú najcitlivejší na opálenie, prakticky okamžite sa spália do červena a koža im nezhnedne. Bez ochranných prípravkov na slnku vydržia maximálne 10 minút.

  • Fototyp II – Európan so svetlejšou pleťou

Takíto ľudia sú charakteristickí modrými alebo zelenými očami, svetlými vlasmi a tmavšou pleťou. Rovnako ako prvý fototyp sú citliví na spálenie a ich koža zhnedne len málo, navyše sa po spálení šúpe. Na slnku bez opaľovacieho krému nemôžu stráviť viac ako 20 minút.

  • Fototyp III – Európan s tmavšou pleťou

Tento typ je najbežnejší – sú to ľudia so sivými alebo hnedými očami a hnedými vlasmi, svetlou až hnedou pleťou, ktorí nemajú pehy. Ich pokožka sa opaľuje rovnomerne a stmavne do hneda. Bez ochrany na slnku vydržia bez spálenia pol hodiny.

  • Fototyp IV – stredomorský typ

Tmavé oči, hnedé alebo čierne vlasy a svetlohnedá až olivová pleť – tento typ ľudí je najodolnejší voči spáleniu sa na slnku. Ich pokožka stmavne veľmi ľahko a spáli sa len veľmi zriedkavo. Vystavení priamemu slnečnému žiareniu môžu byť až 40 minút.


Mohlo by vás zaujať: Hrozivá rakovina kože: Odhaľte najčastejšie mýty a chráňte sa správne


Čo teda robiť pre ochranu

Neustále si treba opakovať, aké dôležité je nanášanie vhodného opaľovacieho prípravku. Mnohí ľudia robia tú chybu, že na ochranné krémy myslia iba počas dovolenky. Mali by ste ich však používať pravidelne, na trhu sú dostupné aj denné krémy s faktorom ochrany proti slnku SPF (Sun ProtectionFactor). Opaľovací krém by ste si mali naniesť asi pol hodinu pred tým, než vyjdete na slnko a nesmiete zabúdať na citlivé miesta ako sú uši, pery, krk alebo plešina. Výšku ochranného faktoru treba odvodiť od typu vašej pokožky, pri mori alebo na horách, kde je slnečné žiarenie intenzívnejšie, používajte krém s vyšším faktorom. Pokúste sa nevychádzať na priame slnko v čase od 11 do 15 hodiny a samozrejmosťou by mali byť aj také ochranné prostriedky ako sú slnečné okuliare a pokrývka hlavy.


Aká ochrana pred slnkom sa najlepšie osvedčila vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame