Slnko je ešte „zubaté“, chráňte si obličky: Ako sa vyhnúť ich zápalu?

Muž

photl.com

Prichádzajúce teplé obdobie už netrpezlivých ľudí láka ku zhadzovaniu kabátov, noseniu tričiek a tielok. Nie každý si ale uvedomuje, že slnko ešte nehreje tak silno a najmä to, že vyššie teploty sa udržujú len v obedňajších hodinách. Ráno, keď mnohí z nás idú do práce, sa ortuť teplomera ešte stále na niektorých miestach pohybuje pomerne nízko. Pri takejto nepozornosti ale riskujeme prechladnutie obličiek, ktoré môže mať vážnu dohru. Ako sa chrániť radí nefrológ MUDr. Jaroslav Cáp.

Všetko však má svoj čas a letné horúčavy, ktoré sú na ľahké oblečenie vhodné, nás ešte len čakajú. Prvé slnečné lúče síce dokážu zohriať, no len na oko. Ak podceníte jarnú „zubatosť“ slnka, skončiť môžete aj v nemocnici.

Pri akých príznakoch spozornieť?

Nikde nie je napísané, že zápal musíte dostať, no nikde tiež nie je napísané, že ste voči nemu imúnni. Spozornite už aj pri týchto príznakoch:Zimnica, triaška bez pocitu nachladenia, bolesti hrdla, nádchy,“ varuje MUDr. Jaroslav Cáp. Zápaly sa nevyhýbajú dokonca ani mužom, aj keď u nich sú zápaly tohto typu menej časté. Pridružiť sa však môžu aj iné faktory, ktoré môžu zohrať pri ich vzniku rozhodujúcu rolu. Je preto potrebné dodržiavať základné zásady ochrany obličiek.


Mohlo by vás tiež zaujať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Hrozia vážne komplikácie

Ak ste len mávli rukou nad tým, že vám sa to predsa stať nemôže, radšej spozornite. Zápal obličiek, ktorý je v týchto dňoch častý, sa nevyhýba nikomu. Stačí malá nepozornosť, niekoľko minút na chlade, napríklad fajčenie počas chladného rána bez kabáta, alebo teplého svetra a o pár chvíľ sa môže ostrá bolesť v drieku dostaviť aj u vás. Navyše, čím sme starší, tým sme zraniteľnejší a mali by sme si dávať väčší pozor. Vzniknutý zápal spoznáte podľa nasledujúcich symptómov: Malátnosť, zimnica, triašky, horúčky do 40 st. C, bolesti v drieku,“ vysvetľuje nefrológ MUDr. Jaroslav Cáp.

Aké nebezpečenstvo môže súvisieť so zápalom obličiek?

Ak by ste vďaka svojej nepozornosti naozaj prechladli a dopracovali by ste sa až ku spomínanému štádiu zápalu obličiek, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Môžu totiž nastať vážne komplikácie. „Nebezpečenstvo vzniká väčšinou pri zápale obličkovej panvičky. Predovšetkým je to vznik sepsy (celotelového zápalu), ktorý je vážnym stavom s vážnymi komplikáciami. Môžu to byť zápal endokardu, neliečený môže skončiť smrteľne,“ varuje MUDr. Jaroslav Cáp z nefrologickej ambulancie a dialyzačného centra Logman v Košiciach.


Mohlo by vás tiež zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Pomôžu aj brusnice

Nečakajte, kým sa váš problém zhorší. Pri prvých príznakoch a podozrení na zápal zájdite za lekárom. MUDr. Cáp hovorí, že ak je váš stav vážny: Nutné je pacienta hospitalizovať na oddelení urológie, podať antibiotiká do žily, inak môže dôjsť k nenávratným zmenám v horných a dolných močových cestách a dreni obličiek, čo môže viesť časom k poškodeniu ich funkcie.“

Podľa nefrológa je však dôležitá najmä prevencia tohto ochorenia a to nasledujúcim spôsobom: „Prevencia prechladnutia, preliečenie každého zápalu močových ciest antibiotikami podľa citlivosti vykultivovaného infekčného agens z moču pacienta. Ako doplnková liečba okrem príjmu dostatočného množstva tekutín to môžu byť prípravky obsahujúce výťažky z brusníc. Predovšetkým ide o pacientov, ktorí už takýto zápal prekonali a vznikli u nich chronické zmeny. Dôležité je aj vyhýbať sa sedeniu na studenom,“ vysvetľuje lekár.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Oblečte si radšej o jednu vrstvu viac, ako ste plánovali

Uchráňte sa pred zbytočnou bolesťou a nebezpečnými komplikáciami, ktoré sa zo zápalu obličiek môžu vykľuť a oblečte si radšej sveter – aspoň ak do práce odchádzate v skorých ranných hodinách. Sveter vám nebude zavadzať, pretože si ho môžete podľa potreby kedykoľvek odložiť, pričom nezaberie veľa miesta v kabelke či kufríku. Prípadne si ho môžete v práci obviazať okolo pása a chrániť tak svoje obličky bez toho, aby vám v ňom bolo teplo. Čo myslíte, ako ochrana pred nebezpečným zápalom to rozhodne stojí za to!Svojim obličkám doprajte toto:

  • ochranu teplom – obličky sú na teplo veľmi citlivé a chlad ich poškodzuje, odhalené  a nedostatočne chránené kríže by preto mali byť pre vás, najmä vo vyššom veku rozhodne tabu
  • dostatok tekutín – aspoň 1,5 litra denne. Dostatočný príjem tekutín pomáha obličky prepláchnuť a znemožňuje usídľovaniu nebezpečných baktérií. Pri pálení siahnite po urologickom čaji, no ešte účinnejšie sú brusnice a brusnicové šťavy
  • hygiena – dostatočná hygiena, umývanie sa smerom od genitálií ku konečníku, nie naopak, zabraňuje šíreniu nebezpečných baktérií z konečníka do močových ciest. Taktiež je potrebné meniť si každý deň čistú spodnú bielizeň.

Snažíte sa chrániť svoje obličky? Akými spôsobmi sa o to pokúšate? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame