Slnko svieti naplno: Čo zaberá na spálenú pokožku najlepšie?

Spálená pokožka

thinkstockphotos.com

Silné slnečné lúče už nejedného z nás prinútili vytiahnuť zo zásuvky ľahké tielka či plavky tým citlivejším sa už aj vypomstili. Spálené plecia či chrbát nie sú ničím príjemným. Vhodným obkladom však môžete nielen predísť bolesti, ale urýchlite tým aj hojenie pokožky.

Základom je zemiak

Zemiaky boli odpradávna známe ako liek proti bolesti najmä vďaka svojim protizápalovým účinkom. Perfektne pomáhajú pri menšom podráždení pokožky, škrabancoch, uhryznutiach či popáleninách.  Niektorí ľudia používajú nakrájané plátky zemiakov, no samotná šťava funguje najlepšie. Očistite teda zemiak, nastrúhajte ho na menšom strúhadle a do šťavy namočte gázu či handričku. Pokiaľ bol zemiak príliš suchý, môžete pridať trochu vody. Vlhkú gázu priložte na postihnuté miesta.

Studené mlieko

Väčšina ľudí vám pri popáleninách poradí práve smotanu. Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje, stačí ju nahradiť obyčajným chladeným mliekom. Chlad zmierni sálajúce teplo z vašej pokožky a bielkoviny na nej vytvoria ochrannú vrstvu, ktorá zmierni zápal zvnútra. Do mlieka ponorte gázu, prebytočné mlieko vyžmýkajte, obklad priložte na spáleniny a nechajte pôsobiť tak dlho, kým nedosiahne izbovú teplotu.


Mohlo by vás zaujať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Pomôže aj kukuričný škrob či sóda

Ten je totiž svojou chladivou a hodvábnou textúrou vynikajúcim spôsobom ako prirodzene upokojiť popálenú pokožku. Kukuričný škrob sa dá nahradiť aj jedlou sódou pre rýchlu úľavu. Oboje majú totiž schopnosti znížiť bolesť a upokojiť pálenie a začervenanie pokožky. Bez ohľadu na to, či už zvolíte škrob alebo sódu, v každom prípade ich zmiešajte so studenou vodou a priložte na postihnuté miesta.

Bylinkové obklady

Mäta v nápoji má osviežujúce účinky a vo všeobecnosti schopnosť prirodzene ochladiť a upokojiť čokoľvek, čoho sa dotýka. Spáleniny nie sú výnimkou. Kyselina tanínová a teobromín v zelenom čaji tiež pomáhajú zmierniť bolesti a liečia poškodené miesta spálenej pokožky pri lokálnej aplikácii. Pripravte si čaj z niektorej zo spomínaných byliniek klasickým spôsobom a nechajte ho dostatočne vychladnúť, prípadne ho schlaďte v chladničke. Potom postupujte rovnakým spôsobom ako pri vyššie spomínaných potravinách. Namočte gázu či handričku do čaju a priložte ju na popálené miesta.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Zaobstarajte si aloe vera

Touto rastlinou totiž nič nepokazíte. Pokiaľ ide o popáleniny slnečnými lúčmi, aloe vera vašu pokožku schladí, upokojí a doslova vysaje začervenanie priamo z pokožky. Aloe je navyše nenahraditeľná pre celý rad iných chorôb, takže mať ju doma je užitočné, navyše je to takmer nenáročná rastlina. Šťava z čerstvých listov je však vhodná najmä na popáleniny malého rozsahu. Má prirodzenú schopnosť tvoriť nový epitel a tiež chráni postihnuté miesto pred baktériami. Pri popálení odrežte list, hustú šťavu vytlačte priamo na poranené miesta a jemnými krúživými pohybmi votrite do pokožky. Pokiaľ ste sa však spálili na väčších plochách ako je chrbát alebo brucho, praktickejšie je zaobstarať si gél z aloe vera.

Probiotický jogurt

Biely jogurt so živými kultúrami obsahuje veľké množstvo probiotík a enzýmov, ktoré pomáhajú liečiť našu pokožku. Popálenej alebo začervenanej koži pomáhajú zotaviť sa rýchlejšie. Pol téglika bieleho jogurtu by malo byť dostatočné množstvo pri liečbe popálenín napríklad tváre, no na väčšiu plochu ho budete potrebovať viac. Nechajte ho pôsobiť najmenej 5 minút a keď bolesť ustúpi, jemne ho opláchnite studenou alebo vlažnou vodou.


Čo sa na spálenú pokožku najlepšie osvedčilo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame