Slobodných ľudí je stále viac: Prečo je to tak a kde nájsť životného partnera po 40?

Žena

freedigitalphotos.net

Pocit spojený s túžbou zaspávať a vstávať po boku blízkej osoby je veľmi silný a sníva o ňom azda každý. Ak po niečom podobnom túžite aj vy, nehádžte flintu do žita.

Počet nezadaných mužov a žien stúpa

Nie je to slovenské špecifikum, ale celoeurópsky trend. Za posledných 13 rokov sa zdvojnásobil počet nezadaných mužov a žien. Najrýchlejší nárast je vo veku 30 a 40 rokov a po 55.

Podľa údajov Štatistického úradu k 31. 12. 2012 bolo nezadaných ľudí (slobodní, rozvedení, ovdovení) 1 187 467. Z tohto počtu bolo 633 977 mužov. Vo veku 40 – 44 rokov bolo nezadaných 126 901 ľudí (67 697 mužov a 59 204 žien). Zaujímavosťou je, že po 50 sa otočil pomer podľa pohlavia. Nezadané ženy prevyšovali nad mužmi. Z celkového počtu 110 964 nezadaných bolo vo veku 50 až 54 rokov 57 744 žien.

„Aj keď mnohí vnímajú singles ako životný štýl, väčšina z týchto ľudí nechce zostať osamote navždy. Plánujú najskôr rozbehnúť kariéru a potom zakladať rodinu, no keď sa zastavia, často zistia, že to vôbec nie je jednoduché. Príležitostí na nájdenie si partnera je minimum,“ vysvetlila psychologička Zdenka Némethová.


Tiež by vás mohlo zaujať: Oslnivé päťdesiatničky: Čo muži na zrelých dámach obdivujú a milujú?


Prečo je to tak?

Ako singles žijú často vzdelaní a úspešní ľudia a tí chcú seberovného partnera. Keďže ho nenachádzajú, pribúda nám v spoločnosti skupina ľudí, ktorí síce zdanlivo majú všetko, ale nie sú šťastní,“ uviedla psychologička Zdenka Némethová. Faktory, pre ktoré je stále viac singles pritom sú:

  • dožívanie sa vyššieho veku evokuje právo na dozrievanie v dlhšom časovom horizonte, preto založenie rodiny počká, myslí si veľa ľudí.
  • snaha o rozbeh kariéry
  • snaha o finančné zabezpečenie, aby deťom a partnerom nič nechýbalo
  • strach zo zodpovednosti, záväzkov a zmlúv
  • obavy, že sa musia vzdať osobnej slobody
  • negatívny až odstrašujúci príklad stroskotaných manželstiev a pod.

Všetko má pre a proti

Tak ako všetko, aj život bez partnera či partnerky má svoje výhody. Človek má dostatok času a peňazí, nemusí sa prispôsobovať, všetko rozhoduje sám/sama a zodpovednosť nesie iba sám za sebe. Nevýhodou je, že peniaze nemá s kým míňať a nemá s kým tráviť voľný čas či poradiť sa o závažných veciach či problémoch. Tiež je ťažšie nájsť niekoho, kto vám vždy nezištne a za každých okolností pomôže. Aj pocit radosti sa zväčša lepšie vychutnáva vo dvojici.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nevesty štyridsiatničky: Trend dnešných dní?


Kde hľadať svoju polovičku?

Možností na zoznámenie sa v zrelšom veku je menej, ako keď sme mali dvadsať. Ubúda prirodzených situácií, kde môžeme spoznať budúceho partnera – už to nie je ako na vysokej škole, keď sme pravidelne chodievali na diskotéky medzi vekovo seberovných, alebo sme sa zúčastňovali spoločných lyžovačiek,” vysvetlila Veronika Točková, zakladateľka projektu klub Lovenie.

Dodala, že veľkú šancu na zoznámenie sa s ľuďmi z podobného prostredia a podobného životného štýlu vytvárajú exkluzívne kluby pre slobodných. Nových priateľov možno nájsť pri spoločnom trávení voľného času napr. pri športovaní. Popri nových zážitkoch sa ľudia bližšie spoznávajú v prirodzených situáciách, ktoré sa s pribúdajúcim vekom vytrácajú. Spoločné názory a sympatie môžu vytvoriť základ pre budúci vzťah a časom prerásť aj do osudovej lásky.

Skúste využiť aj…

Kluby pre slobodných vďak ani zďaleka nie sú vašou jedinou možnosťou. Lásku vášho života vám pomôžu nájsť aj:

  • online zoznamovacie weby
  • zoznamovacie agentúry a kancelárie
  • záujmové kluby
  • zoznamovacie pobyty
  • pracovné prostredie a kontakty
  • bary
  • miesta, kde je predpoklad, že sa nachádzajú iní slobodní ľudia
  • služby profesionálneho kouča osobnostného rozvoja

Patríte medzi slobodných ľudí? Snažíte sa to zmeniť? Ak áno, akými spôsobmi sa o to pokúšate? Ako sa vám podarilo nájsť si partnera? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame