Slováci si jogurty obľúbili: Ktoré kupujeme najčastejšie a prečo?

jogurt

photl.com

Jogurty v súčasnosti nechýbajú v mnohých chladničkách – a niet sa čo čudovať. Nemajú vysoký kalorický obsah, dobre chutia a prospievajú aj nášmu zdraviu. Nedávny prieskum hovorí o tom, kto si jogurty kupuje najčastejšie a prečo. Sú pohnútky a chute väčšiny podobné tým vašim?

Na Slovensku si takmer každý deň jogurty dopraje 24 % mužov a až 40 % žien, pričom najvyššia frekvencia ich spotreby je u žien vo veku 26 až 40 rokov a v rodinách s deťmi. Najväčšej obľube sa tešia biele jogurty. A aké sú hlavné dôvody, pre ktoré sme si jogurty obľúbili?

„Sú zdravé a chutné“

Najviac – až 37 percent Slovákov, ktorí majú radi jogurty, odpovedalo takto a majú pravdu. Hoci jogurt neobsahuje až také množstvo vápnika ako mlieko, patrí medzi jeho pomerne bohaté zdroje a pre mnoho ľudí je ľahšie stráviteľný  ako mlieko. Obsahujú vitamíny skupiny B – najmä riboflavín a thiamín. Vďaka laktobaktériam jogurty prospievajú dobrému tráveniu ako aj zdravému hrubému črevu. Práve jogurty s obsahom živých kultúr sú pre vaše telo najzdravšie.


Mohlo by vás zaujať: Milujete jogurty? Takto si doma vyrobíte svoj vlastný!


,,Sú za prijateľnú cenu“

Hoci cena jogurtov, tak ako ostatných potravín, pomaly stúpa, ešte vždy pri nich nejde o extrémny luxus a mnoho ľudí si ich môže dovoliť na dennej báze. Koniec koncov – raňajky v podobe rožku s jogurtom a čajom vás nestojí ani euro. A ak chcete na jogurte ušetriť a zároveň si byť istý, z čoho sa skladá, môžete si skúsiť vyrobiť aj svoj vlastný podľa nášho receptu. Ďalšou možnosťou je v obchode kúpiť možno o niečo drahší jogurt s označením „bez prísad“.

,,Zasýtia, keď sme hladní“

Jogurt netreba variť, na jeho jedenie stačí lyžička a majú ho v každých potravinách – a najmä, zasýti. Práve to je dôvod, pre ktorý si ho dopraje 23 percent Slovákov. Zároveň je jednou z vhodných potravín počas diétovania – hoci túto vlastnosť nemožno pripísať úplne všetkým druhom. Opatrne najmä s tými, ktoré majú na spodku nádobky ovocnú, čokoládovú či inú pochúťku. Rozdiel medzi takýmto a bielym jogurtom môže byť až dvojnásobný. Ak chcete naozaj schudnúť, dajte prednosť obyčajnému bielemu jogurtu a ovocie si doň pridajte vy – aspoň budete vedieť, že pridaný cukor naozaj nehrozí.


Mohlo by vás zaujať: Vyberáme medzi jogurtami: Ktorý je pre vás ten najlepší?


,,Uspokoja chuť na sladké“

Pre 20 percent z nás je jogurt skôr maškrtou ako obyčajným jedlom. Jogurt je určite zdravším spôsobom maškrtenia ako cukríky či čokoládové tyčinky. Pozor však na oriešky alebo tyčinky s „jogurtovou“ polevou. Často ide vlastne o cukor, olej, sušené mlieko a jogurtový prášok. Táto poleva má oveľa vyšší počet kalórií ako podobné množstvo bieleho jogurtu a aj od zdravej potraviny má ďaleko.

Čo ste o jogurtoch možno nevedeli:

  • Prvé jogurty údajne jedli ľudia v strednej Ázii ešte počas neolitu – asi 6000 rokov pred narodením Krista
  • Slovo yoğurt je tureckého pôvodu
  • Armáda mongolského panovníka Džingischána vraj žila na jogurtoch
  • Priemyselnú výrobu jogurtov začal Isaac Carasso v roku 1919 v Barcelone – názov firmy odvodil od zdrobneniny mena svojho syna Daniela –Danone

Aké jogurty vám chutia najviac? Domáce alebo kupované? Slovenské alebo zahraničné? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viera
Odporúčame