Angličania sú leniví a chaotickí: Hovorí slovenská učiteľka v Británii

Školský systém by sa mal podľa prieskumu zamerať najmä na jazyky a finančnú gramotnosť (Zdroj: GettyImages)

Vyštudovaná učiteľka nemčiny Marianna Šipulová pracuje ako učiteľka v Anglicku. Ako hodnotí školský systém v porovnaní s tým našim? „Učenie v Anglicku je voľnejšie, na žiakov nevyvíjajú tlak s domácimi úlohami a nedostávajú povinnosti zo dňa na deň,“ hodnotí. Aj o tom, v čom sú Slováci od obyvateľov Británie lepší porozprávala v rozhovore.


Autorka: Kristína Kašperová
Tento článok bol pôvodne uverejnený v časopise Gymoš Spojenej strednej školy Juraja Henischa v Bardejove.


Aký je rozsah učiva v Anglicku, väčší, alebo naopak?

V oboch krajinách je približne rovnaký, no povinnosti žiakov sa líšia. Deti tam nechodia do školy vystresované.

V čom sa líši školstvo, štýl učenia?

Deti začínajú povinne od štyroch rokov v škôlke. Prvý stupeň trvá až šesť rokov a každý rok dostanú jedného učiteľa, ktorý ich učí všetky predmety, nie je teda zameraný na konkrétny predmet, ale na ročník. Kým u nás sa učí násobilka naspamäť, tam aj jednoduchý príklad počítajú zložitejším spôsobom, násobilku vôbec nemusia vedieť naspamäť.

Marianna Šipulová (Zdroj: Vladimír Šipula)

Aké vzdelanie majú učitelia?

Slovenský učiteľ musí byť vyučený pedagóg, tam sa plnohodnotným učiteľom môže stať aj človek, ktorý vôbec nemá zameranie na učiteľstvo a absolvoval len kurz. Kedysi tam nebola povinná ani maturita. Dnes už však platí zákon, že kto chce byť učiteľom, musí mať už o čosi vyššie vzdelanie a teda musí zvládnuť maturitu aspoň v najnižšej forme. Takže je bežné, že starší učitelia sedia opäť v laviciach a dorábajú si maturitu. Musím povedať, že sú z toho dosť vystresovaní.

Ako sa líši mentalita ľudí v Anglicku?

Angličania majú väčšinou vysoké ego, sú plní pokoja a sebavedomia. Je to spôsobené aj tým, že nerobia takú tragédiu z neúspechu a myslia si, že všetko je v poriadku. V škole si žiaci bežne tlieskajú aj za trojku a navzájom sa povzbudzujú. Často ani neovládajú svoj jazyk, nevedia písať spisovne a používajú autokorekciu. Preto podľa prejavu hneď spoznáte sčítaného Angličana, ktorý číta knihy.

Akú kvalitu majú jednotlivé školy?

V Anglicku sú mimoriadne žiadané súkromné školy, ktoré sú však kvôli vysokej kvalite nesmierne drahé, ročne vychádza štúdium na súkromnej základnej škole na dvadsaťtisíc libier. Rozdiely medzi štúdiom na súkromnej a štátnej škole sú oveľa väčšie ako na Slovensku. Žiak totiž po ukončení takejto školy má tak dobré základy, že nemá problém dostať sa na akúkoľvek univerzitu a má zaručené štipendium.

Foto: Unsplash.com

Čo ak je žiak šikovný, ale nemôže si štúdium dovoliť?

Aj študenti, ktorí nemajú dostatok financií, majú šancu dostať sa na súkromnú školu. Ak budú vynikať napríklad v športe, budú tým reprezentovať školu a zaručia jej dobré meno, škola im poskytne štipendium.

Má štátna škola nejaké nevýhody?

Na štátnej škole všetko závisí len od učiteľa, žiaci nemajú vlastný rozvrh, knihy, ani zošity. Rodičia nevedia, aké majú známky, ani čo sa učia, všetko je len medzi žiakom a učiteľom. Žiaci potom podstúpia štátne testovanie, z ktorého ale nie je vyvodená žiadna známka.

Na čo teda slúži také testovanie?

Verbálne, no diskrétne zhodnotí žiaka. Na základe týchto skúšok si stredné školy vyberajú žiakov, ktorí budú pokračovať v štúdiu. Avšak bez ohľadu na výsledky, každý má zaručené miesto na škole, ktorá sa nachádza najbližšie pri jeho domove.

Ako by ste porovnali ľudí na Slovensku a Anglicku?

Nechcem byť krutá k obyvateľom krajiny, v ktorej žijem, no musím priznať, že v Anglicku sú ľudia lenivejší a chaotickí. Slováci mi vo všeobecnosti prídu múdrejší s oveľa lepším všeobecným prehľadom a vzdelaním. Samozrejme neplatí to absolútne a veľa závisí od vôľových vlastností jednotlivcov.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: Gymoš - Kristína Kašperová
Odporúčame