Prehľad slovenských kúpeľov, ktoré by ste mali navštíviť: Ohúria liečivou vodou, jedinečnou architektúrou aj krásnymi prechádzakmi

ženy v kúpeľoch

Ktoré slovenské kúpele stoja za vašu návštevu? (Zdroj GettyImages)

Ponorenie sa do horúcej vody, ktorá svojím teplom uvoľní telo a obsahom minerálov zasa blahodarne pôsobí pri liečbe rôznorodých ochorení, predstavuje dokonalú kombináciu pre sychravé obdobie. Pridajte si k tomu krásnu okolitú prírodu a unikátny šarm, akým oplývajú len kúpeľné mestá a návod na dokonalý relax je napísaný. Poradíme vám, v ktorých slovenských kúpeľoch načerpáte z termálnej liečivej vody novú energiu v tom najpôvabnejšom prostredí.

Bardejovské kúpele

Kúpele na severovýchode Slovenska, neďaleko mesta Bardejov, sú obklopené krásnou prírodou údolia Nízkych Beskýd a okolitého pohoria Magura, ktoré ich chráni pred prudkým vetrom. Jedny z najstarších kúpeľov Slovenska sú bohaté na prírodné minerálne vody, najmä alkalicko-slané a železité, ktoré sa využívajú na pitné kúry. Prvá zmienka o Bardejovských kúpeľoch pochádza ešte z 13. storočia. V roku 1505 tu vybudovali kabíny na kúpanie a chýr o liečivej vode sa rozšíril do celej Európy.

Do kúpeľov začali prúdiť aj významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II., neskoršia manželka cisára Napoleona – Mária Lujza, ruský cár Alexander I. a v roku 1895 aj samotná cisárovná Alžbeta – Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. V kúpeľoch sa v súčasnosti lieči široká škála chorôb od onkologických, cez choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, obličiek a dýchacích ciest, až po klimakterický syndróm. Liečebné procedúry prebiehajú v Kúpeľnom dome s balneoterapiou, súčasťou je však aj wellness spa oddelenie so saunovým svetom a vodný svet s tromi bazénmi. Pešia zóna kúpeľov je ako stvorená na pokojné a romantické prechádzky v zdravej mikroklíme.

Kúpele Piešťany

Unikátny kúpeľný ostrov, ktorý preslávila aj socha barlolámača, leží v širokom údolí rieky Váh s jazerom Sĺňava, priamo v meste Piešťany. Kúpele Piešťany sú najväčšie na Slovensku a radia sa k špičkovým európskym destináciám na liečbu reumy a pohybového aparátu, ale aj nervovej sústavy. Liečivú silu siričitého bahna a horúcej geotermálnej vody si môžete vyskúšať pri bahenných zábaloch a v bahnisku pod klenbou, ktorá je vrcholným dielom secesie.

Slávne bahno vzniká činnosťou sedimentov rieky Váh, ktoré sa dostávajú do kontaktu s minerálnymi vodami a jeho zásoba sa tak neustále obnovuje. Kúpeľný ostrov na ľavom brehu Váhu je plný sôch, fontán, vtáčích voliér a nekonečných chodníčkov ako stvorených na pokojné prechádzky. Jeho súčasťou je aj termálne kúpalisko Eva a mnohé kúpeľné domy. Najstarší z nich, Napoleonské kúpele, pochádza z roku 1822. Krátkou prechádzkou cez Kolonádový most sa ocitnete v centre Piešťan, kde môžete navštíviť aj Balneologické múzeum so zbierkou lekárskych pomôcok z 19. storočia aj časťou pozostalostí M. R. Štefánika.


Mohlo by vás zaujať: Kúpele môžu pomôcť pri mnohých problémoch: Ako si ich vybaviť?


Kúpele Trenčianske Teplice

Jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku ležia v údolí uprostred Strážovských vrchov. Pre svoje liečebné procedúry využívajú hlavne sadrovo-sírne pramene a tiež sírne minerálne bahno. Liečebná starostlivosť v kúpeľoch má dlhoročnú tradíciu, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1247. V 19. storočí k nim pribudla najvzácnejšia pamiatka zachovaná dodnes – Hammam v orientálnom maurskom slohu. Tento európsky unikát bol svojho času skutočnou atrakciou a slúžil ako vaňový kúpeľ pre bohatú šľachtu a finančných magnátov.

Ak sa pýtate, ako sa vôbec dostal na Slovensko, platí, že za všetkým treba hľadať ženu. Vtedajšej majiteľke kúpeľov Ifigenii d´ Harcourt sa na svetovej výstave v Paríži natoľko zapáčil návrh kúpeľov pre egyptského vladára, až ho požiadala o povolenie výstavby kópie v Trenčianskych Tepliciach. Egyptský panovník jej nielen vyhovel, ale dokonca poslal svojho dvorného architekta na Slovensko, aby na výstavbu osobne dohliadal.

V súčasnosti sa Hammam využíva ako relaxačná miestnosť po kúpeli v najteplejšom termálnom bazéne Sina. Kúpele pomáhajú pri ochoreniach pohybového aparátu, ale aj pri onkologických, ženských, nervových a kožných ochoreniach. Malebnú atmosféru kúpeľného mestečka dopĺňa rozľahlý kúpeľný park v anglickom štýle, jazierko a okolitá prírodná scenéria.

Kúpele Dudince

Kúpele Dudince ležia v pokojnom údolí riečky Štiavnica, na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny, neďaleko od Zvolena. Ich minerálna voda kombinuje oxid uhličitý a sírovodík so svojím typickým zápachom a liečivými účinkami, ktoré sa používajú pri liečbe pohybového aparátu, neurologických ochoreniach aj ochoreniach srdcovo-cievneho systému. O tom, že účinky tejto vody sú cenené už oddávna, svedčia aj pozostatky 32 rímskych bazénov v travertínových skalách. Nájdete tu dve komplexné balneologické centrá, tri kúpeľné domy a vitálny svet Welnea.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Medzi dvoma národnými parkami, Pieniny a TANAP a neďaleko Starej Ľubovne, ležia kúpele, ktoré sa môžu pochváliť štrnástimi minerálnymi prameňmi. Liečivá voda má priaznivé účinky na centrálny nervový systém a tiež upokojujúce a redukčné účinky, ktoré si svojho času užívala aj uhorská a poľská šľachta. Termálna voda prameňov Izabela a Jozef je založená na uhličitej báze, pričom výrazne napomáha prekrveniu pokožky. Lieči aj choroby obličiek, močového a tráviaceho traktu, srdcovo – cievne ťažkosti či poruchy metabolizmu.

Jej účinky môžete vyskúšať aj v unikátnom travertínovom jazierku Kráter. Panorámu kúpeľov dotvárajú Levočské vrchy, Ľubovnianska pahorkatina aj vrchovina a Belianske Tatry. Okolité lesy prechádzajú až do kúpeľného parku, ktorý zdobí aj majestátny Grand Hotel Strand v španielskom štýle 19. storočia.


Mohlo by vás zaujať: Kúpeľná liečba nie je len pre chorých a seniorov: Lekár nám vysvetlil, pre koho je vhodná


Kúpele Štós

Kúpele neďaleko Košíc ležia v hustých lesoch na rozhraní Volovských vrchov a Slovenského krasu. Vynikajú liečivou klímou, ktorú dopĺňa speleoterapia – unikátna liečba v neďalekej Jasovskej jaskyni. Kúpele Štós boli prvým miestom v bývalom Československu, v ktorých sa ponúkalo saunovanie vo fínskej saune. V súčasnosti sa špecializujú na liečbu dýchacích ciest, ale aj duševných chorôb či chorôb z povolania.

Okrem kúpeľných procedúr k liečbe výrazne napomáha aj samotné horské prostredie lesoparku, v ktorom rastú jedle, smreky a ďalšie dreviny, ako aj park s kaskádovým potôčikom, fontánami a sochami. Súčasťou kúpeľov je aj vitálny vodný svet a plavecký bazén s masážnymi tryskami.

Kúpele Číž

Kúpele v okrese Rimavská Sobota, neďaleko maďarských hraníc, sú vsadené do príjemného lesoparku a jedinečné svojimi jódovo – brómovými termálnymi prameňmi. Ich voda obsahuje aj vysoký podiel solí a minerálov a je vhodná najmä pri liečbe pohybového ústrojenstva, nervových a kožných chorôb a cievnych ťažkostí. Na liečebné účely sa využívajú tri pramene – Hygiea určený na pitné kúry a Neptun a Themis na liečivé kúpele.

Voda z miestnych prameňov sa kedysi posielala až do USA a pridávala do mydiel určených na liečbu akné. Zaujímavé sú aj kúpeľné budovy inšpirované švajčiarskym kúpeľným štýlom 19. storočia. Súčasťou areálu je tiež vodný a vitálny saunový svet.

Kúpele Rajecké Teplice

Oblasť v Rajeckej doline v údolí rieky Rajčianka, neďaleko Žiliny, je bohatá na minerálne vody, ktoré sa využívajú na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, nervových chorôb i chorôb z povolania. Hoci si kúpeľníctvo v Rajeckých Tepliciach prešlo naprieč históriou niekoľkými vzostupmi a pádmi, jeho primárne korene, ktoré ležia v liečení chorôb, relaxácii a regenerácii, sa zachovali dodnes. Dominantou kúpeľov je kúpeľný dom Aphrodite v antickom štýle, v ktorom sídli balneologické stredisko.

Súčasťou kúpeľov je vodný svet pozostávajúci z vnútorných a vonkajších bazénov, ktoré sú napustené prírodnou liečivou termálnou vodou a zdobené typickými antickými stĺpmi. V roku 1959 získali Rajecké Teplice aj štatút kúpeľného mesta, čím sa zabezpečila ochrana termálnych liečivých prameňov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Spa Aphrodite (@spa_aphrodite)


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame