Snehové vločky na vašej hlave: Ako si poradiť s lupinami?

Vlasy

photl.com

Vyzeráte aj vy ako keby ste práve prešli popod snežné delo? Lupiny sú problém, ktorý nie je také ľahké odstrániť a svoje si s ním už určite užilo mnoho z vás. Spôsobuje ich premnoženie kvasiniek na pokožke hlavy. Ide pritom o jeden z najbežnejších kožných ťažkostí súčasnosti.

Môžu sa objaviť aj u vás

Ak si myslíte, že vás sa tento problém netýka, ste na omyle. Dermatológovia dokonca tvrdia, že aspoň raz za život sa tento problém objaví u každého z nás. Stáva sa tak kvôli príčinám, ktoré sú spoločné pre všetkých. Najčastejšími dôvodmi vzniku lupín sú znečistenie, stresy a únava. Kvôli nim môžu o nejaký čas začať vyvádzať aj vo vašej korune krásy. Okrem týchto dôvodov sa však môžu objaviť aj v dôsledku inej choroby, nadmerného vylučovania mazových žliaz, zimného počasia či hormonálnych zmien.


Mohlo by vás zaujať: Krásne a zdravé vlasy aj v zrelom veku: Pomôže vám keratín a vhodná strava


Sú za tým kvasinky

Lupiny sa tvoria každému z nás. V normálnom stave sú však veľmi malé, okom úplne neviditeľné. Problémové lupiny, tak ako ich poznáme, tvoria zhluky takýchto malých lupiniek. Spôsobuje ich v prevažnej miere kvasinka z rodu Malassezia furfur. Tá zapríčiňuje rýchlejšiu obnovu buniek pokožky hlavy. Tým pádom sa z pokožky na vašej hlave odlupuje viac buniek ako normálne, tie sa zoskupujú a sú potom viac viditeľné.

Lupiny nerovná sa zlá hygiena

Ide o veľmi delikátny problém, pretože mnohí si človeka s lupinami spájajú s nedostatočnou hygienou, pričom tá s nimi priamo nesúvisí. „Lupinovým“ problémom trpia viac muži ako ženy, za čo môžu najmä mužské hormóny.

Lupiny môžu okrem estetického problému zaviniť ešte jednu ťažkosť. V ich dôsledku, alebo tesne pred ich vznikom, sa neraz objavuje svrbenie hlavy. Napriek nutkaniu sa však treba vyvarovať častému škrabaniu. Na koži sa totiž môžu vytvoriť začervenané miesta alebo drobné rany, ktoré sa môžu zapáliť.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Vymeňte, alebo zahoďte šampón

Tak ako pri iných problémoch, vždy je lepšie nepríjemnostiam predchádzať, ako im už čeliť. Nahraďte preto chemické prípravky na vlasy prírodnými, alebo si skúste umývať vlasy dokonca úplne bez šampónu. Spočiatku budete mať divný pocit, no po čase si zvyknete. Ani naše prababky a predkovia nepoužívali šampóny a vždy mali krásne a zdravé vlasy. Povedzme si pravdu, v každom šampóne ide o chémiu a ani šampón, ktorý pomohol vášmu známemu, nemusí uľaviť vám. Pokožka každého človeka reaguje inak a neraz môže byť dôsledkom špeciálnych šampónov proti lupinám aj zväčšenie ich množstva.  

Do stravy doplňte:

  • zinok
  • vitamíny skupiny B
  • obmedzte: droždie a cukry

Šetrite si pokožku

Na vznik lupín vplýva aj neopatrné zaobchádzanie s pokožkou hlavy. Táto časť kože je totiž veľmi citlivá a preto by ste voči nej mali byť šetrní pri umývaní, česaní, aj pri fénovaní. Občas by ste ju mali jemne premasírovať, čo posilní aj rast vlasov. Dbajte aj na teplotu, pri ktorej zaobchádzate s vlasmi. Neprospieva im prílišné teplo, preto buďte opatrní pri teplote vody, akou si vlasy umývate, aj teploty vzduchu, akou vlasy fénujete. Umývajte si ich v letnej vode a fénujte radšej studeným, alebo tiež letným vzduchom.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetika s obsahom konope: Pomôže pri rôznych kožných problémoch či lupinách


Pomôže vám:

  • tea tree olej – pridajte si pár kvapiek do šampónu, alebo si ním pravidelne masírujte pokožku hlavy
  • citróny – obsahujú ovocné kyseliny, ktoré zlepšujú stav vlasovej pokožky a ničia kvasinky. Vmasírujte si citrónovú šťavu do pokožky hlavy
  • aspirín – rozdrvte ho a pridajte do šampónu, ktorým si umývate vlasy, podobne použiť môžete aj jedlú sódu
  • tymián – uvarte si tymiánový odvar (4 lyžice tymiánu na 500 ml vody), nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu prelejte ním vlasy a premasírujte vlasovú pokožku
  • zelený čaj – uvarte si zelený čaj a premyte ním vlasy, časť vmasírujte do pokožky
  • aloe vera – ak máte doma túto zázračnú a všestrannú rastlinku, vytlačte z nej gél a vmasírujte do pokožky hlavy. Alebo si zaobstarajte aspoň prípravky s jej výťažkom

Ktoré prostriedky vám najlepšie pomohli v boji s lupinami? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame