Snežienka, konvalinka či zlatý dážď: Aj krásne kvety môžu byť jedovaté

Strom

thinkstockphotos.com

Jar je jedným z najkrajších ročných období. Unavená príroda sa prebúdza zo zimného spánku a je plná všakovakých vôní, rastliniek a plodov. Nie všetko čo sa blyští je však zlato a aj pri obyčajnej prechádzke lesom by sme sa mali mať na pozore. Jedovaté bylinky a kríky totiž dokážu ublížiť nielen našim štvornohým miláčikom, ale aj ľudskému organizmu. Dohliadať treba prirodzene najviac na tých najmenších – na vaše deti či vnúčatá, ktoré majú často tendenciu všetko brať do úst.

Zradný zlatý dážď

Tradičným symbolom jari a blížiacich sa veľkonočných sviatkov je zlatovka previsnutá, ktorá sa v našich končinách ujala ako zlatý dážď. Obľúbená okrasná drevina pochádza z Číny, ale stáročia ju pestovali Japonci, ktorých jej krása uchvátila. Okrasný ker s tenkými konárikmi charakterizujú bohato obsypané žlté kvety a mnohí záhradkári si ho sadia ako ideálny živý plot. Vďačnou dekoráciou je aj v interiéri a vo vázach často víta veľkonočných šibačov. Hoci je to krásny ker, jeho farebné kvety môžu byť pre deti smrteľne nebezpečné. Toxické sú aj nezrelé plody, ktoré sa podobajú fazuľovým strukom. Príznakmi otravy touto rastlinou sú hlavne potenie, bledá pokožka, nevoľnosť, vracanie, hnačky a zrýchlené dýchanie.


Mohlo by vás zaujať: Hyacinty sú hitom tohtoročnej jari: Zistite, ako sa o ne správne postarať


Tajomstvo jemnej snežienky

Titul posla jari patrí právom roztomilej snežienke. Väčšina druhov pochádza z Európy, kde tento kvet rastie hlavne v podhorských oblastiach, no stretneme sa s ňou i v Malej Ázii. Napriek tomu, že sú tieto „krehotinky“ na našom území chránené, ich zber vás nemusí vyjsť vždy draho. Vo vlastnej záhradke si ich môžete natrhať bez toho, aby ste platili mastnú pokutu. Zaujímavosťou je rovnako to, že dokážu odolať aj desaťstupňovým mrazom. V ľudovom liečiteľstve však nemá žiadne uplatnenie, pretože je jedovatá. Najviac nebezpečných alkaloidov sa hromadí v jej cibuľke a otravy v menších dávkach sa prejavujú slinením. Väčšie dávky spôsobujú hnačky, zvracanie, alergické prejavy a celkovú slabosť. Významnú úlohu však plnia pri výrobe liekov, pretože zmierňujú príznaky Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

Jedovatá konvalinka od hlavy až po päty

Voňavá konvalinka rastie v listnatých i ihličnatých lesoch, v krovinách aj na lúkach. Trváca bylina kvitne od apríla do júna a práve v máji sa zbiera jej vňať, ktorá ovplyvňuje činnosť srdcového svalu. Zbierať by ju však mali len ozajstní odborníci, ktorí vedia, ako s ňou zaobchádzať. Svoje použitie našla aj pri výrobe mydiel, voňaviek a tabakov. Odvrátenou stranou mince sú však jej pôvabné kvety, ktoré lákajú všetkých pozorovateľov – najmä deti. Prudko jedovatá je nielen celá rastlina, ale aj voda vo váze. Jej červené bobule zase dráždia tráviace ústroje. So zubatou sa môžete zraziť aj pri žuvaní jej listov, plodov, či kvetov.


Mohlo by vás zaujať: Liečivú silu bodliaka poznali už v staroveku: Vyskúšajte ju tiež!


Narcis – symbol života?

Hmatateľným dôkazom blížiacich sa teplých dní sú všadeprítomné črepníky s narcismi. Kvet má svoj domov v Európe, ale darí sa mu aj na severe Afriky a v Ázii. Jeho najväčším producentom je Holandsko, ale hojne sa predáva aj v Anglicku. Zaslúžene sa tak stal znakom života a nádeje a symbolom boja proti rakovine. Listy a stonky tejto jarnej cibuľoviny však obsahujú alkaloid scilain. Bez viny nie sú ani jeho kvety a cibuľka, ktorá má v sebe nebezpečné látky tazetin a lykorin. Po požití niektorej časti rastliny vám hrozí nevoľnosť a hnačka, ale k uzdraveniu stačí obyčajné živočíšne uhlie a piť veľa tekutín.

Tis a jeho bobule

Vzácny ihličnan, ktorý je vo voľnej prírode chránený zákonom, sa často pestuje ako ozdobná rastlina. Na skrášlenie sa strihá a formuje do podoby kríku, čím dokáže spestriť nejednu záhradku. Zradné sú jeho červené plody a ihličie a znaky toxikácie sa prejavujú už hodinu po jeho požití. Sprevádzajú ju bolesti brucha až bezvedomie. Ideálnou pomocou je vyvolať zvracanie a urýchlene zavolať lekára.


Pocítili ste už niekedy jedovaté účinky spomínaných rastlín na vlastnej koži? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viera
Odporúčame