So slnkom ubúda aj vitamínu D: Čo pre vaše telo znamená a ako ho doplniť?

Žena

thinkstockphotos.com

Štatistiky hovoria, že čoraz väčšie množstvo ľudskej populácie trpí deficitom tohto dôležitého vitamínu. Je to najmä preto, lebo nie sme dostatočne vystavení slnečným lúčom, za pomoci ktorých si dokáže ľudské telo tento vitamín vyprodukovať samo.

Podľa odporúčaní odborníkov dokáže potrebu déčka pokryť už 10-15-minútový pobyt na slnku každý deň bez použitia krémov s ochranným filtrom. Pre mnohých z nás je to však najmä kvôli rýchlemu životnému tempu problém. Navyše nekonzumujeme ani dostatočné množstvo potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu D. Dôsledkom je vyššie riziko vzniku osteoporózy, vyššia náchylnosť na vznik zubného kazu, či poruchy imunity.

Vitamín D a chudnutie

Okrem toho, že vitamín D ovplyvňuje zdravie kostí, zubov a imunitu, má podľa odborníkov z University of Minnesota, pozitívny vplyv aj na chudnutie. To znamená, že od úrovne vitamínu D v ľudskom tele na začiatku diéty sa odvíja celkový úspech chudnutia na konci redukčného režimu.

Ako nám prospieva?

  • reguluje vstrebávanie vápnika a fosforu, čo znamená, že zohráva kľúčovú úlohu v zdraví kostí a zubov
  • podporuje funkcie imunitného systému (zvyšuje odolnosť proti chrípke, nádche, nachladnutiu a pod.)
  • javí sa ako prevencia proti vzniku roztrúsenej sklerózy, srdcových ochorení, cukrovky a rakovinových ochorení
  • podieľa sa na zachovaní kognitívnych funkcií do vysokého veku
  • má vplyv na udržiavanie zdravej hmotnosti
  • môže znížiť závažnosť nepríjemných príznakov astmy
  • pomáha pri ochoreniach kože, napr. pri psoriáze
  • je dôležitý v tehotenstve, pretože ovplyvňuje kostru a rast plodu
  • podporuje činnosť štítnej žľazy
  • vyznačuje sa aj tým, že pomáha z tela odstraňovať toxíny
  • urýchľuje hojenie zlomenín

Mohlo by vás zaujať: „Obyčajné“ droždie je poklad pre vaše telo: Skúsite toto bioliečivo 3. tisícročia?


Keď slnko nesvieti, hľadajte ho v potravinách

Ak nie ste každodenne dostatočne vystavení slnečnému žiareniu, o to viac by ste sa mali zamerať na konzumáciu potravín, ktoré vitamín D prirodzene obsahujú. Ide najmä o sardinky, lososa, vaječné žĺtky, mlieko a mliečne výrobky, celé zrná, rybí tuk a tiež niektoré priemyselne spracované potraviny, do ktorých sa tento vitamín pridáva.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčané dávky déčka pre dospelých predstavujú 600 IU (15 mcg denne), ale u starších ľudí sa toto množstvo zvyšuje na 800 IU (20 mcg denne). Avšak odborníci z Bostonskej univerzity odporúčajú tým, ktorí nie sú pravidelne a dostatočne vystavení slnečným lúčom, užívať až 1000 IU denne. Deficit tohto vitamínu je tiež pravdepodobnejší v zimných mesiacoch. Vo zvýšenej miere sú ohrození aj ľudia s tmavšou pleťou a tí, ktoré užívajú lieky pri ochoreniach obličiek, pečene a tiež na zníženie cholesterolu v krvi.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nadmerný príjem

Prebytok déčka v organizme sa môže vyskytnúť napríklad pri neuváženom užívaní výživových doplnkov. Prejavuje sa zvracaním, stratou chuti do jedla, neustálym smädom, častým močením, podráždenosťou, kruhmi pod očami, svrbením kože a pod.

Príznaky nedostatku

Medzi hlavné príznaky nedostatku patria ťažkosti s kosťami, konkrétne pravdepodobnejšie riziko vzniku rednutia kostí. Výnimkou nie je ani zvýšená miera tvorby zubného kazu, ťažkosti s krvácajúcimi a opuchnutými ďasnami, znížené funkcie imunitného systému a s nimi spojené riziko vzniku rozličných ochorení. Vyskytuje sa tiež podráždenosť a depresívne poruchy. Stále viac sa deficit tohto vitamínu spája aj so vznikom nadváhy a obezity.


Trpeli ste už niekedy nedostatkom vitamínu D? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame